У Міноборони Росії заявили про взяття під контроль селища Хромове, що впритул до Бахмута. Бої за цей населений пункт тривають з весни 2023 року. На сторінках Генштабу ЗСУ коментарів щодо ситуації наразі немає, але активісти стверджують, що українські захисники утримують частину позицій у селищі. Розповідаємо, що відомо про бої за Хромове, яке являє собою майже одну з вулиць Бахмута.
29 листопада 2023 року представники російського Міністерства оборони заявили, що нібито захопили селище Хромове під Бахмутом.
Зазначимо, окупанти називають селище “Артемівським”, бо відмовляються визнавати його перейменування на Хромове у 2016 році.
“Під час битви за Артемівськ (Бахмут, — ред.) противник зміг утримати його. Після нещодавнього контрудару ЗС РФ біля Берхівки супротивника (ЗСУ, — ред.) відігнали від Берхівського водосховища, а потім просунулися до околиць Хромового. Після чого супротивника нарешті витиснули звідти”, — написав російський пропагандист Борис Рожин.
Коментуючи рухи російських загарбників у Хромовому, пропагандисти визнали, що станом на кінець листопада 2023 року не змогли повністю захопити Бахмут.
“Забезпечення повного контролю російських військ над Артемівськом (Бахмутом, — ред.) має стратегічне значення, оскільки це дозволить вийти на краматорську конгломерацію та убезпечити Донецьку республіку від ударів ЗСУ. Бої за Артемівськ (Бахмут, — ред.) точаться давно, вони досить важкі”, — заявив російський військовий експерт Юрій Кнутов.
Станом на вечір 29 листопада реакції на повідомлення окупантів від Генерального штабу ЗСУ немає. В останній раз Хромове згадувалось у зведеннях Генштабу 5 листопада.
Єдиними, хто прокоментував заяви росіян, є активісти аналітичного порталу DeepState.
“Ворог зайняв частину Хромового, інформація про повний контроль не відповідає дійсності. Ворог ще у вересні активізувався в районі Берхівки, відкинувши Сили Оборони від Берхівського водосховища та самого села. Це вплинуло на положення наших військ біля Хромового і зараз дало рецидив. Міноборони московії поширює інформацію про повне зайняття села, що не відповідає дійсності. Вчора (28 листопада 2023 року, — ред.) ка*апи навіть доходили до траси, але наша артилерія дещо зіпсувала їх плани”, — написали активісти з DeepState.
Зазначимо, це не перші заяви про тимчасову окупацію Хромового. Такі повідомлення лунали в російських джерелах ще навесні 2023 року.
З того часу бої у цьому районі не вщухають, а лінія фронту, хоч і дещо рухається, залишається майже незмінною. Станом на кінець листопада 2023 року ЗСУ б’ються з окупантами на околицях Бахмута.
Російські окупанти та різні джерела, як от Google або Deepstate, на своїх мапах позначають Хромове як одне селище. Однак колись навколо Бахмута їх було три.
“Раніше, коли був совхоз, селище було поділене на три частини. Перше — у районі “літачка” по вулиці Чайковського. Друге — це Восьмий ставок, а третє — район “М’ясокомбінату”. Ніякої інфраструктури в цих селищах не було, бо це було на території міста [Бахмут]. Там лише одне [сільськогосподарське] підприємство — “Ілюс” у першому селищі”, — пояснює Вільному радіо начальниця відділу пресслужби Бахмутської міської ради Наталя Кисиличина.
Але станом на зараз поділу на три різні селища вже не існує. Зараз у Бахмутській громаді є лише одне Хромове, яке належить до Іванівського старостату. Населення селища до повномасштабного вторгнення становило 1044 людини.
“Раніше ділили селища для зручності. Коли люди приїжджали з совхозу, то в них питали: “Ти звідки?” “З Хромового”. “А з якого Хромового?”. Такого поділу (на три різні селища, — ред.) вже немає, і він залишився лише для зручності людей на розмовному рівні. Це вже історія”, — уточнює Наталя Кисиличина.
Тому мапи окупантів, на яких Хромове позначене як одна вулиця, достовірні. У пресслужбі Бахмутської міськради підтвердили, що Хромове — це лише вулиця Підгірна та територія з декількома будинками поряд із Восьмим ставком.
Нагадаємо, поряд із Хромовим, у західній частині Бахмута, де нині тривають запеклі бої між ЗСУ та російськими загарбниками, було велике водне дзеркало — Восьмий ставок. У кінці травня 2023 року на супутникових знімках стало видно, що він спорожнів. Наші журналісти розповідали, як таке могло статися та який природний об’єкт втратила Бахмутська громада.