На початку 2024 року російські окупанти зафільмували поїздку по Соледару вулицями Чапліна, Карпинського, Преображенською та Дачною. На відео також потрапила місцева лікарня, Свято-Преображенський храм, відділ поліції, ДСНС та ДП “Артемсіль”. Ми зберегли ці кадри, аби жителі Соледара могли використати їх для оформлення компенсації за зруйноване житло та подивитись, які будівлі знищені вщент, а які ще частково цілі.
Ідентифікувати будівлі Вільному радіо допоміг житель Соледара та колишній працівник ДП “Артемсіль” Володимир Жаркий.
Посадовці обіцяли, що в Україні з’явиться механізм, який дозволить виплачувати компенсації за зруйновані будинки у тимчасовій окупації на підставі супутникових знімків. Поки цю ідею не реалізували, в Україні працює програма “єВідновлення”. Щоб отримати гроші, необхідно подавати заявку через “Дію”, де потрібно прикріпити фотографію як доказ того, що житло зруйноване.
Першим на відео окупанти показали Соледарську міську лікарню № 4 по вулиці Жовтнева, 1а. Медичний заклад частково пошкоджений, але більша частина будівлі вціліла.
Лікарня розташована на виїзді з міста поряд з рудником №4, який видно на наступних кадрах.
По вулиці Чапліна в Соледарі приватний сектор весь пошкоджений. Часом можна побачити будинки, які вціліли, та знищену військові техніку, яку досі не прибрали. Вулиця розташована на південно-східних околицях міста поряд з річкою Мокра Плотва.
“Це приватний сектор, де були дачі по вулиці Чапліна. А на одному з кадрів вони проїхали повз мій будинок у провулку Восьмого Березня”, — коментує кадри Володимир Жаркий.
Пожежну частину окупанти зруйнували ще на початку повномасштабного вторгнення. За слова місцевого жителя, вона розташована по вулиці Парковій.
На кадрах нижче чотириповерхівка по вулиці Конституції 23-А, яка розташована навпроти шахти.
Одна з найбільш зруйнованих будівель у Соледарі — місцевий відділ поліції.
“Тут під час боїв за місто були мої друзі з роботи, які потім служили у спецзагоні. Вони казали, що це був один з найбільших укріппунктів. За цю будівлю бої тривали дуже довго. Окупанти не могли її взяти і просто з танків та всього іншого прямою наводкою били по будівлі”, — розповідає Володимир Жаркий.
Окупанти також показали декілька будинків типу “сталінка” по вулиці Парковій, яка раніше називалась Леніна. Деякі з них на вигляд відносно цілі.
Водночас інші будинки знищені — стоять лише зовнішні стіни.
“Це наша контора ДП “Артемсіль”. Будівля вигоріла вщент”, — сумує колишній працівник підприємства.
Гаражі по вулиці Карпинського знищені. Також на відео окупантів можна побачити кинуті машини.
П’ятиповерхові будинки по вулиці Карпинського зруйновані та спалені.
Житлові багатоповерхівки по вулиці Преображенського, які потрапили на кадри окупантів, частково знищені. Інші будинки пошкоджені та спалені, і лише деякі п’ятиповерхівки на вигляд частково цілі.
На фоні інших кадрів з Соледара виділяється Свято-Преображенський храм, який вцілів. На релігійній споруді є сліди від влучань снарядів, вона побита осколками, однак станом на січень 2024 року храм стоїть.
“Це наш не так давно побудований храм. Навіть дивно побачити, що окупанти не познімали золоті куполи”, — дивується місцевий Володимир Жаркий.
“Двоповерхова будівля, що вціліла, — це була в нас колись ще перша церква від цього храму, там проводились служби. Потім, коли побудували цей храм, це приміщення також залишилось за церквою. Там ікон багато було та вівтар”, — уточнює Володимир Жаркий.
Нижче ви можете ознайомитись з повною версією відео від російських окупантів.
Відео з окупаційних джерел
Нагадаємо, Соледар російська армія зруйнувала під час багатомісячних штурмів. Від обстрілів загинули щонайменше 65 жителів, 99 зазнали поранень, ще 559 людей депортували у т.з. “ДНР”. В очікуванні звільнення ми поговорили про бої за Соледар та причини його тимчасової окупації з військовими, волонтерами та посадовцями.