image

Розведення військ у Золотому: куди відійшли, для чого і чи повернуться назад (Репортаж)

|
05 Листопада 2019

Розведення військ у Золотому

Куди відійшли, для чого і чи повернуться назад

(Репортаж)
В Золотому на Луганщині завершився процес розведення сил та засобів. Далі українські військові і незаконні бандформування "ЛНР" мають розмінувати територію та демонтувати оборонні конструкції зі старих позицій. Що кажуть про розведення місцеві, які опинилися у "сірій" зоні, військове командування та самі бійці ㅡ читайте далі
Для чого розвели війська?
До розведення сил та засобів відстань між позиціями російсько-окупаційних військ та Збройних сил України складала від 180 до 800 метрів. Зараз ця відстань складає 2 кілометри.

Українська сторона взяла на себе певні зобов'язання відповідно до міжнародних домовленостей. Збройні сили України виконали цю команду. Ми зі своєї сторони, згідно із домовленостями, виконали всі необхідні дії на даному етапі на 100%. Це може підтвердити місія ОБСЄ. У випадку загострення ситуації, що теж прописано у Мінських домовленостях, Збройні сили України миттєво відреагують і стануть на свої позиції, які були до цього
каже начальник прес-групи ОТУ "Північ" Володимир Фітьо
На питання, як оперативно бійці ЗСУ зможуть відреагувати на загрогу в зоні розведення від так званої "ЛНР", відповідає, що не зволікатимуть: "Якнайшвидше! Ніхто не буде терпіти якихось загроз для цивільних громадян чи військовослужбовців. Реакція буде миттєвою".
Місцевих захистять
Ніякої загрози для місцевого населення після розведення не існує, ㅡ запевняє командувач ОТУ "Північ" Олег Мікац. "Ми змінили лише тактичне положення, але система вогню, яка організована, і ті заходи, які виконувались і продовжують виконуватись, гарантують безпеку місцевого населення".

Генерал-майор Олег Мікац наголосив на тому, що військових відвели на підготовлені позиції, особовий склад ніхто не "кидав" і в чисте поле бійців не відправили. Мікац зазначив, що ОБСЄ підтвердила: відвели війська дзеркально, з обох сторін.


Нові позиції справді зроблені не "нашвидкоруч", до розведення готувалися. Інженерні війська облаштували укріплення, тож бійцям, які зараз несуть службу на нових позиціях, залишається все укріпити, обшити, облаштувати побут і готуватись до зими. В новеньких бліндажах пахне свіжою деревиною. На питання, чи готові до зими, вмикають світло і показують на буржуйку. "Тут ㅡ готові".

По всьому периметру ㅡ довгі траншеї майже в людський ріст.
Роботи вистачає всім ㅡ тут рубають дрова, чистять картоплю на обід, обшивають траншеї, що ведуть до бліндажів. З рації одного з бійців передають повідомлення, що в небі ㅡ "пташка" (безпілотник ㅡ ред.) ОБСЄ.
Куди відійшли і де "сіра" зона?
Ділянку розведення назвали "Золоте", бо поряд є великий населений пункт ㅡ місто Золоте
пояснює керівник української сторони СЦКК Олександр Борщевський
При цьому, цей населений пункт зовсім не входить в межі ділянки розведення, не є "сірою" зоною, ㅡ наголошує полковник Борщевський.
Золоте-4 під розведення сил і засобів не потрапило. Це українське місто, як і було. Позиції українських військ, які були за Золотим-4, там і залишились
додає начальник прес-групи ОТУ "Північ" Володимир Фітьо
Для місцевого населення не відбулося жодних змін.
Вони як жили звичним життям, там і продовжують жити. Працюють магазини, є світло
каже Фітьо
А от в "сірій" зоні опинилося село Катеринівка. В ООС це називають "зоною безпеки". За порядком там стежать Національна гвардія та поліція. Є електроенергія, зв'язок, працює вся інфраструктура, через день привозять хліб
Тиша, не стріляють
Сьогодні ㅡ не хлібний день. Завтра хлібний. Отут перед магазином всі збираються. Приїдьте якось, подивіться. Хліб привозять через день. Головне ㅡ зараз наступила тиша, не стріляють
— каже місцевий мешканець Олексій Анатолійович
Про себе Олексій Анатолійович каже: тут народився, хрестився, жив, працював.
ㅡ Шахта "Золоте" ㅡ то моє рідне підприємство. Я заробив там на пенсію. Батько мій там працював, дід працював.

ㅡ Багато місцевих залишилось в селі?

ㅡ Близько 200 мешканців. Діти є, але дуже мало. Шкільний автобус возить.

ㅡ Багато виїхали?

ㅡ Хто помер, хто поїхав. Молодь, в основному ㅡ так, виїхала. Як тут було дуже "туго", звісно, люди виїжджали. Поїхали, хто куди. Хто в Україну, хто в Росію, хто на північ, хто в Сибір. У кого куди була можливість поїхати, той туди і виїхав.

ㅡ В Росію багато виїхали?

ㅡ Є і в Росію, і у Вінницю, і до Львова. Хто куди. В кого де були родичі і змога поїхати ㅡ той туди і їхав.


ㅡ Думаєте, зараз буде спокійніше?

ㅡ Звісно буде. Я відчуваю, що спокійніше. І далі, думаю, буде спокій. Я думаю. Надіюся. Скільки ж можна? П'ять років.

Чоловік сподівається, що розведення позитивно вплине на безпекову ситуацію в селі.

ㅡ Щоб воно прижилось. Зараз (розведення ㅡ ред.) спрацювало. Може й далі працюватиме. Колись війна починається і колись же вона закінчується.

Олексій постійно повторює: "скільки ж можна?".

ㅡ Місто Первомайськ. Рідне місто для нас усіх. Шахта "Золоте", шахта "Гірська", шахта "Тошківська" і т.д. Всі працівники де жили? В Первомайську. Працювали, отримували в Первомайську квартири. На автобусі всіх возили на роботу. Зараз це все…

В декого батьки там, діти ㅡ тут, діти там, батьки ㅡ тут.

ㅡ Постійно їздять туди-сюди?

ㅡ Не постійно. Через Станицю Луганську не так просто доїхати. Дуже накладно.
Відкриття КПВВ в Золотому, яке дасть змогу потрапити на окуповану територію, є ще одним мотивом для розведення сил і засобів.
На ділянці розведення у Станиці Луганській і в Золотому фізично не відбулось відведення військ, здача територій та інтересів України. Тут можливо запустити КПВВ з можливістю перетину на авто, бо в Станиці Луганській перехід ㅡ пішохідний. Жодного КПВВ в Луганській області для перетину автомобільним транспортом немає
каже керівник української сторони СЦКК Олександр Борщевський
КПВВ в Золотому зараз працює як блокпост. І працює цілодобово, тому місцеві в переміщенні не обмежені. Раніше пункт в'їзду-виїзду тут працював за графіком інших КПВВ на Донбасі.
Коли закривали КПВВ, виходило, що Катеринівка і Золоте відрізані
згадує Олексій
З Катеринівки на автобусі можна доїхати до Попасної. Олексій Анатолійович їздить на авто, але все одно нарікає на дискомфорт
Раніше в Попасну доїхати на особистому авто ㅡ рівно сім хвилин, прямою дорогою. Зараз, аби туди потрапити, я витрачаю годину
У вікно будинку, де мешкає чоловік, у 2018 році "прилетіло". Місце від кулі він заклеїв скотчем. Питаю, чому досі не замінив вікно. Після не дуже тривалої паузи каже: "На пам'ять залишив". І далі:
ㅡ Я особисто за те, аби ми були в одній державі.

ㅡ Яке рішення?

ㅡ Всі мають працювати для того, щоб наступив мир. Вся преса і всі наші політики. Повинні сісти за круглий стіл і домовлятися між собою: ми налаштовані на мир, отака в нас лінія, всі її дотримуємось. Всі разом.

А то вмикаєш телевізор, один каже: отак треба, вмикаєш інший канал: отак треба, а третій каже: треба отак. Хтось каже: треба стіну поставити. Дивився Дроздова, там взагалі кажуть: треба їх громадянства позбавити. Лебідь, рак і щука. Ви ж вчили байки Крилова?

ㅡ Мир у якому вигляді? Окупований Донбас має бути Україною, Росією чи "республіками"? Кожен же хоче по-своєму.


ㅡ Треба шукати спільний знаменник.
ㅡ Ваш спільний знаменник який?

ㅡ За цей час пролито дуже багато крові. І як врівноважити ваги, аби вони стали на місце ㅡ це не так легко. В нас дід з онуком вийшли у 2015 з дачі. Є тут вулиця Прудова. Діда вбиває, онуку голову зносить. Маленький хлопчик. В душі батьків камінь залишився? Звісно.

Прилітає туди. Бах! Йшов батько з сином, знайомі мої. Батько накриває собою сина, гине. Син вижив. В нього залишилось в душі.

Тисячі загинули, тисячі. Це не так просто загладити. Але треба ж якось намагатись.

ㅡ Підтримуєте дії Зеленського щодо Донбасу?

ㅡ Ми за нього всі голосували. Але я ще не визначився, чи подобається мені те, що він робить. Поки не знаю.

Олексій черговий раз повторює: тільки б тиша була, тільки б не стріляли.

За режимом тиші стежать офіцери Спільного центру з контролю та координації. Моніторять вони цілодобово, та як патрулі ОБСЄ тут можна зустріти лише, поки на вулиці світло. Та й камери СММ "бачать" не всюди. Українська сторона СЦКК має техніку, яка дозволяє фіксувати обстріли із прив'язкою до місця та часу. Такі дані можуть бути використані як фактичний доказ.
Все під контролем
На вулицях Катеринівки ㅡ автомобілі з проблисковими маячками та озброєні правоохоронці. Тепер саме вони повинні гарантувати безпеку місцевого населення. Патрулюють поліцейські Луганської області і Нацгвардія.
У нас працює чотири патрулі в Золотому-4, два патрулі в Катеринівці. Також маємо мобільні пости, які працюють по всьому Золотому, є стаціонарні пости. Організовані піші патрулі спільно з Національною гвардією України. МВС повністю контролює громадську безпеку
запевняє заступник командувача Об'єднаних сил з Національної поліції України Вадим Троян
Доступ волонтерів в райони розведення відновили. Як зазначає Троян, не впускали волонтерів та журналістів всього 2 дні, так як почався сам процес розведення, були ротації, перестановки, тому "ми не хотіли, щоби хтось заважав і втручався у нашу роботу". Добровольців "Азову", які вивезли зброю, але таки залишились в Золотому, щодня перевіряє поліція та ВСП. "Вони повністю співпрацюють зі всіма, хто тут відповідальний. Добровольці зараз їздять через КПВВ, як і будь-які волонтери, їхні дані внесені у бази
— каже Вадим Троян
Важіль для президента
Бійці ЗСУ, які відійшли на нові позиції, ставляться до розведення по-різному. Хтось каже чітко по-військовому: я нічого не вирішую, є наказ ㅡ я його виконую. А хтось роздумує про політику:
Для нашого президента це буде вагомий важіль, щоби він ще більше тиснув на Росію, на ці всі незрозумілі бандформування, щоби вони хоч трохи виконували свої обов'язки, які взяли на себе


— каже військовослужбовець Збройних сил Володимир
Поки чекаємо, коли вони себе проявлять. Якщо вони відійдуть, це буде добре. А якщо будуть спроби зайняти наші позиції ㅡ ми не сидимо на місці, не спимо, постійно чергуємо. Буквально п'ять хвилин ㅡ і ми знову займаємо свої рубежі і далі будемо обороняти


— додає боєць
На питання, чи можуть вони відповідати на вогонь при реальних загрозах, Володимир каже, що все за стандартною процедурою: доповідають командуванню, а на рівнях "вище" вирішують і дають відповідний наказ.
У штатному режимі
Органи місцевої влади, всі комунальні служби і підприємства працюють у штатному режимі, нічого не змінилось. Швидка постійно чергує і приймає виклики від мешканців Катеринівки та Золотого-4. Продуктами харчування, хлібом та питною водою забезпечені усі жителі. Хліб возять в Катеринівку через день, в Золоте-4 ㅡ щодня
рапортує голова ВЦА м. Золоте Олексій Бабченко
За даними ООС, в Катеринівці в зоні безпеки ("сірій" зоні ㅡ ред.) опинилося 86 дворів, де мешкають 150 місцевих, з них 7 дітей. Заяв від мешканців, які хотіли б виїхати звідси, до військових поки не надходило.
2358
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор