Проєкт “Salty — талісман Соледара” запустили волонтери з благодійного фонду “Соляна фортеця”. Так вони хочуть об’єднати краєзнавців, істориків, активістів та дітей Соледарської громади. І разом зробити листівки про визначні місця рідного краю.
Творчий проєкт об’єднує дітей та дорослих навколо пам’яті про рідне місто, розповідає Вільному радіо його організаторка, членкиня ГО “Соледарська платформа ініціатив” Вікторія Грунська.
“Соледарська громада понад рік потерпає від повномасштабної війни. І всі 9 років перебувала поблизу лінії зіткнення. Жителі громади були змушені евакуюватись. Повністю знищені цілі села, місто зруйноване щонайменше на 80%. І у нас гостро стоїть питання щодо збереження спільних цінностей та історії міста. Адже після війни регіон потребуватиме відновлення. Нам важливо не втрачати зв’язок одне з одним як для згуртування, так і для майбутнього повернення і відбудови міста”, — говорить Вікторія Грунська.
Участь у проєкті візьмуть дорослі й діти. Місцеві історики, краєзнавці та вчителі готують збірку матеріалів про соледарські історичні перлини. Вони запропонували знакові місця громади й онлайн оберуть 13 найпопулярніших, які й увійдуть до серії листівок .
“Зараз обробляються опитування, визначаються 13 локацій для проєкту. Серед найпопулярніших місць, з якими у мешканців асоціюється Соледар, — шахти, Юрчина гора, спорткомплекс, недобудована школа, парк відпочинку, собор”, — розповідає організаторка проєкту.
13 локацій намалюють разом з головним героєм на ім’я Salty — казковим персонажем із солі, який уособлює місто.
Діти ж мають придумати фрази, які він говоритиме про визначні місця Соледарської громади.
“Діти будуть розповідати про локації від імені головного героя. Тож серія листівок буде виглядати як комікс. Вбачається, що ніхто не може краще про місто передати свої відчуття і розповісти про нього в цілому, краще ніж діти. Планується , що серед малюнків буде локація, яка показує війну в Соледарі. На одному з зображень буде зруйнована будівля. На якихось локаціях з’являться символи перемоги , також буде локація , яка символізуватиме відновлення міста після перемоги. Потрібні живі ідеї наших дітей, бо вони там жили, бачили ці місця. Вони проживали всі свої маленькі історії пов’язані з тим чи іншим місцем”, — розповідає представниця фонду “Ізоляція” Наталя Тищук.
Обирати запропоновані дітьми фрази буде журі, у складі якого є й письменники: Галина Малик, Ольга Деркачова, Сашко Дерманський, Оксана Радушинська.
“У Сашка Дерманського загинув рідний брат Олег, захищаючи місто Соледар. Дуже важко й боляче усвідомлювати масштаби трагедій, але це наша історія сьогодення, її змовчати не можна”, — розповідає Наталя Тищук.
Сюжети з історичними пам’ятками Соледарської громади, про які розповідає Salty, представлять у мережі, а також надрукують на футболках і наборах листівок. Їх роздадуть авторам найбільш влучних фраз, а також поширюватимуть серед партнерських організацій Соледарської громади як промо міста. А ще на основі цих зображень створять стікери, в майбутньому планують календар.
Для участі проєкті діти Соледарської громади віком від 6 до 15 років мають зареєструватися, заповнивши форму. Необхідна і згода батьків чи законних представників дитини на участь.
Перший онлайн-захід відбудеться 7 травня.
Нагадаємо, у Франції показали світлини з Соледара до вторгнення росіян та після.