Підтримати
Зображення до посту СБУ підозрює, що на закупівлі ноутбуків для українських вчителів хотіли вкрасти 300 млн грн
Фото: з відкритих джерел

Правоохоронці кажуть, що викрили ймовірну корупційну схему та “відмовили” підприємців давати “відкати” замовникам.

 

Про це представники Міністерства цифрової трансформації, Служби безпеки та МОН України розповіли на спільному брифінгу в Кабміні.

За словами очільника Мінцифри Михайла Федорова, наразі в Україні діє програма “Ноутбуки кожному вчителю”. На неї з держбюджету виділяють близько мільярда гривень. Згідно з даними Дашборду, цьогоріч у Мінцифри запланували купити для вчителів понад 60 тисяч ноутбуків. З них 2 308 мають придбати для 243 шкіл Донеччини.

Замовники вже почали шукати підрядників, але Мінцифри “призупинило” тендери. У відомстві отримали інформацію від СБУ про ймовірну корупційну схему в закупівлях.

“Окремі особи хотіли забезпечити протиправну змову учасників IT-ринків — підприємств, які імпортують та займаються постачанням такого роду техніки, та заявляли, що вони нібито уповноважені на це Міністерством цифрової трансформації”, — говорить т.в.о. начальника Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

За його словами, замовники тендерів попросили можливих постачальників завищити ціни на понад 30%. А це близько 300 мільйонів гривень від усієї субвенції. На ці гроші можна було б придбати ще більше ноутбуків.

“Попередньо усі регіони України хотіли поділити між собою (“відкати” — ред.). Заздалегідь було відомо учасникам ринку, де, хто мав виграти і в якому регіоні. Тобто, було легко домовитись і легко тримати оце необхідне завищення ціни”, — каже Вітюк.

Посадовець зазначає: щойно спецслужба дізналася про ймовірну схему, одразу ж повідомила про це Мінцифрі та Міносвіти.

“Разом ми провели неформальну нараду, на яку запросили близько 30 учасників IT-ринку. Там ми розвіяли міф про те, що вказана схема може “кришуватися” Мінцифрою і закликали відмовитись від сумнівних протиправних дій, які можуть призвести до збитків державі та привести до кримінальної відповідальності”, — додає Вітюк.

За словами правоохоронця, за такі домовленості про “відкати” учасників та замовників можуть притягнути до кримінальної відповідальності за статтею “Привласнення чи розтрата чужого майна в особливо великих розмірах організованою групою”. Санкція цієї статті передбачає від 7 до 12 років тюрми з конфіскацією майна.

Тепер усі договори про закупівлю ноутбуків для вчителів спочатку будуть переглядати Мінцифри та Міносвіти. Також вони особисто контролюватимуть, щоб ноутбуки купили за нормальною ціною.

Читайте також:


Завантажити ще...