image

Села, де вистачає всього, окрім людей. Шахівська ОТГ


Села, де вистачає всього, окрім людей

Шахівська ОТГ
Сільська громада зі своїм сучасним ЦНАПом, майже готовою амбулаторією, сонячними панелями для вуличного освітлення та камерами відеоспостереження на вулицях. Шахівська громада вже змогла взяти від децентралізації чимало і продовжує розвиватись. Що цінують тут місцеві мешканці та за чим варто приїхати туристам — читайте в нашому репортажі.
Шахівська ОТГ — перша утворена сільська ОТГ в Донецькій області. І вона не просто заробляє на себе, а найбагатша на Донеччині. Прибутки громада отримує за свої природні ресурси — на цій території є унікальні залежні якісної глини. Крім цього, підтримують бюджет також сільськогосподарські підприємства і малий бізнес.
Ми їдемо в Шахове — центр Шахівської ОТГ — з Бахмута, і починається маршрут ближче до громади — із ям. Одразу за табличкою "Шахово" головна вулиця не покладена з нуля, але доглянута. Центральна вулиця — точка всіх соціальних об'єктів громади. Більшість з цих будівель нові та сучасні.
Припаркуватись нас просять у дворі сільської ради, щоб не кидати машину на дорозі. Бо Шахове — це не те село, де проїжджає 1 авто на день. Тут може тонований чорний джип пронестись на швидкості, або "жигулі" проїхати неспішним ходом. В самому центрі села примітно зустрічає плакат.
У сільський ЦНАП їдуть навіть із сусідніх міст
Одна із нових будівель в центрі села — це ЦНАП. Він зайняв окрему одноповерхову будівлю на кілька кімнат.
На вході є місце адміністратора, а також стійка реєстрації електронної черги.
Далі зала з адміністраторами та дитячим куточком, а окремо — кімната для оформлення паспортів. Довідок тут видають кілька десятків видів, але загалом клієнти приходять за тим самим, розповідає адміністраторка центру.
На місцевому рівні — довідка про реєстрацію місця проживання найбільший попит має, а також паспортні послуги, реєстрація юридичних та фізичних осіб, земельні послуги. Справа в тому, що в Добропіллі спеціалісти не пройшли акредитацію і їхні клієнти їдуть до нас. Бо у них немає державних реєстраторів та доступу до реєстрів
розповідає адміністраторка центру Дар'я
В сільський ЦНАП черга невелика, тож до них документи їдуть оформлювати і з міст.
Були навіть з Києва люди приїжджали, тому що зручніше, немає черги, ну і які близько до нас знаходяться — Дружківка, Добропілля, Костянтинівка, Краматорськ
каже Дар'я
Адміністратори центру постійно навчаються та поповнюють перелік послуг. Так і в день нашого приїзду частина працівників були на тренінгу від U-Lead.
Додавати нові послуги вигідно, каже голова громади Володимир Кучеріненко. Швидко окупаються.
Ми паспортів видали у 2 рази більше, ніж рік тому. Тобто ми за обладнання заплатили 720 тис, щоб забрати закордонні паспорти у юстицій. На сьогодні ми майже 50% відбили
рахує Кучеріненко
Друге життя вікової амбулаторії
Сусідствує із ЦНАПом зараз будівництво. З будівлі амбулаторії 1913 року роблять сучасну. Це один із інфраструктурних проєктів громади.
Одноповерхівка за планом стане місцем роботи для сімейних лікарів і терапевтів, а також спеціалістів вузького профілю (як мінімум, стоматолога та рентген-спеціаліста). Крім того, тут запланували стаціонарне відділення територіального центру (місце, де зможуть жити самотні літні люди, й за ними доглядатимуть) та кімнату для жінок із сімейними негараздами.
Стара будівля вносить свої корективи і в ремонт — тут потрібно опускати стелю. Зменшити висоту планують удвічі, а також використовувати тут та в ЦНАПі котел на пелетах для опалення. Так буде вигідніше утримувати будівлю, особливо взимку.
Десь на 40% ми зекономимо витрати. На квадратурі ми економимо і на тому, що енергозберігальні котли. З пелетами ми повинні вийти десь на 50-60% економії. У нас затрати були по вугіллю десь до 200 тонн на сезон (тонна вугілля десь 3,5 тисячі грн), то зараз, якщо все вийде, буде десь тонн на 50-60 пелетів (по 2-2,5 тисячі грн за тонну). Звісно і на об'ємі, і на ціні виграємо*
рахує разом з нами Володимир Кучеріненко
*Було 700 тисяч гривень за опалення, а сподіваються скоротити до 150 тисяч гривень.
Про те, що громада самодостатня, нагадує в тому числі цей ремонт. Відновлення даху та стін обійшлося у 4,8 млн грн. Частину грошей направили сюди із субвенції держави на розвиток громади – понад 2 млн грн, решту додали із власного бюджету. Так само оплачуються і внутрішні роботи. Таким можуть похизуватись одиниці сіл в межах України.
А поки амбулаторія будується, сімейні лікарі приймають у будинку культури.
Постав із попелу
Шахівський будинок культури відремонтований майже з нуля. Його довелося відбудовувати після пожежі.
Та зараз тут працює актова зала на 300 людей з новими кріслами і портьєрами, вокальні та танцювальні гуртки, а також міні-спортзал.
Зал по 20 гривень/годину. Приходять школярі, вчителі, дівчата. Хоч вони у нас і всі гарні дівчата, але для форми
розповідає директор будинку культури Олександр Соболь
Серед дня зал та гуртки пустують, бо всі на заняттях або роботі. А от біля кабінету тимчасової амбулаторії чекає на свій прийом пенсіонерка Галина Василівна. Вона в Шаховому живе понад 30 років. Знайомиться жінка охоче. Як і розповідає про рідне село. Ним вона пишається.
Дуже видно розвиток. Ми б хотіли, щоб було дешевше вугілля. Ми б хотіли, щоб були дрова дешевші. Це не громада робить, але ми в загальному такого хочемо. А до громади у нас все на позитиві
з посмішкою розповідає пенсіонерка
Сама Галина найбільше чекає, щоб доробили амбулаторію. А все інше їй вже подобається.
Радує те, що ми тут в центрі. Все на виду. І школа, і амбулаторія буде. Магазинів аж занадто, 7 чи 8. Подивіться як люди по периферіях живуть по селах — у нас тут дуже добре
вважає жінка
Та все ж визнає — молоді люди все одно їдуть в місто. У самої сини тут не живуть, а тільки навідують її та чоловіка.
Все для дітей, яких лише меншає
Те, що молодь їде, бачать в першу чергу у школах. На всю громаду тут їх залишилось 2. В Шаховому та Никанорівці.
Не знаю, з чим це пов'язано, але народжуваність мала, і тому кількість учнів бажає бути значно більшою. У нас середня наповнюваність класів — 16 людей. Деякі класи більше 20, деякі — менше 15 навіть
каже директорка шахівської школи Галина Лягуша
Школу в центрі громади відремонтували кілька років тому: поставили нові вікна та двері, зробили охайні класи та їдальню. Територія розбита на блоки, і початкова школа знаходиться в окремій будівлі. А між ними зробили спортивні корти для футболу, волейболу, тенісу. Все це освітлено вночі, а на території всюди камери відеоспостереження.
Опорна школа в Шаховому на Донеччині
Раніше була просто школа. Просто пофарбовані стіни. Вона нагадувала ферму. А зараз умови створені, тільки навчайся і працюй
згадує директорка Галина Лягуша
Початкова школа в Шаховому обладнана усім за стандартами НУШ. Є окрема гральна кімната. В школу привозять дітей із 12 сіл. А скоро, можливо, об'єднають під одним дахом школярів з усіх 14 населених пунктів.
В другій школі 23 учні і 20 працівників вчителів-персоналу, тож утримання вже обходиться у близько 100 тис
розповідає заступник голови ОТГ
Закривати школи важко. Але батьків спеціально привозять в центр, щоб показати, де може навчатися їхня дитина. Єдиний недолік — сіл багато, а автобусів 3. Тож розвозити школярів починають о 16, а закінчують вже затемна.

Зате прогресивна найбільша школа і в питаннях харчування. Вони одні з тих, хто змінив своє меню за рекомендаціями шеф-кухаря Євгенія Клопотенка і витрачають по 40 гривень на дитину початкових класів з бюджету.
Діти звикають. Вони не звикли до цього, розумієте? У нас вони тут 2 рази харчуються. І перше, і друге, і третє. Овочі, фрукти, молочка, рибні/м'ясні продукти — це щоденно!
розповідає директорка школи
До того ж, ця школа інклюзивна. В початкових класах є 2 дитини з порушеннями рухового апарату. З ними займається асистентка вчителя Ірина Шейко. Вона проводить уроки для дітей окремо під час фізкультури, а також працює з ними на перервах.
Покращуються результати. Наприклад, у нас хлопчик погано писав у поперек рядків, а зараз став рівніше набагато писати. Тобто прогрес є. Навіть скасували психолога і логопеда цьому хлопчику. Тобто колектив робить свою справу
наводить приклад Ірина
Асистентка визнає — для дітей дуже важливо бути в колективі. Її підопічні займаються разом з усім класом та не відстають від програми, хоча вдома показники могли б бути іншими. До того ж, саме в школі у них є друзі.
У нас є музична перерва, наприклад, і вони не хочуть залишатися в цій кімнаті — йдуть з усіма дітьми. Танцюють. Як ото для флешмобів, або що там. Вчитель з музики з ними проводить і вони залюбки
каже Ірина Шейко
Ресурсна кімната для учнів — це рідкість у школах. Але в Шаховому вона є. І тут працюють не лише місцеві вчителі, а також приїздять їхні колеги з Іллінівської ОТГ (вони працюють з дітьми з порушеннями мови).
Громада під контролем
Шахівська ОТГ — багато в чому була першопрохідцем. Так, тут збудували перший у сільській місцевості центр безпеки.
Вони у своєму арсеналі мають і велику пожежну машину, і маневрений джип. Виклики тут нечасті. Коли приїхали ми, то в центрі навіть були закриті виїзди для машин. При цьому, робітників тут вдосталь — 17 людей розподілили на кілька змін. По сусідству з пожежними сидітиме і дільничний громади.
Для роботи поліцейського в селі багато чого налагоджено, адже тут встановлені камери відеоспостереження біля усіх соціальних об'єктів. З їхньою допомогою вже й справи розкривали.

Приїжджали з Добропілля, бо вкрали в Лимані машину кругляка о 4 ранку. Ми увімкнули, прокрутили — є красунчик, номери видно. Фото віддали
розповідає голова ОТГ
Альтернативна енергія вже почала живити село
Є в центрі ще одна особливість — тут є альтернативна електростанція. На території є база з 32 сонячних панелей. Її купила та використовує громада.
Вона вдень заряджається, вночі дає освітлення вуличне. А у випадку відключення світла — переходить на ДСНС. А також ми протягнули лінію на сільську раду і живимо бухгалтерію
розповідає заступник сільського голови Олексій Шапко
На цю станцію в ОТГ великі надії, а от плани — різні. Голова каже, що хочуть додавати панелей для освітлення села, а от заступник розглядає їх як інвестицію.
Це призначено під зелений тариф до 2030 року. Не просто батареї. Є така ідея, щоб десь ще на 5 мільйонів поставити таких. Є у нас гроші, які ми не можемо цілеспрямовано використовувати: дамби ремонтувати, мало напрямків. Ми їх кладемо на депозит, беремо кредит, ставимо сонячні батареї. Вони заробляють — віддаємо кредит. І забираємо наш депозит. І так я думаю 2-3 роки і виплатимо. А тоді вже можна регулювати взаємними зачотами, або ще якось. Тема класна
розповідає своє бачення Олексій Шапко
Для довідки: Зелений тариф — це заробіток на продажі електроенергії державі. Сонячні панелі віддають в мережу певне кількість енергії, яку рахує лічильник. Її не використовує власник станції. Натомість йому платять за енергію для загальної мережі.
Заступник голови — з нової команди, як і ще кілька співробітників сільської ради. Вони прийшли працювати після утворення громади. І між ними та головою села з 28-річним стажем в розмовах повсякчас проминають різні бачення розвитку ОТГ. Остаточно вирішують як розподіляти гроші все ж депутати. І їх поступово більшає. В грудні на Донеччині вперше провели вибори в рамках приєднання до вже існуючої громади нових територій. Так частиною Шахівської ОТГ стає Золотий колодязь та населені пункти з цієї сільської ради. Відповідно, від тих територій обрали додаткових депутатів.
Заробітки на селі
Роботи в Шахівській ОТГ мало. Тут є приватні підприємці, які займаються вантажними перевезеннями або торгівлею, кілька вакансій для медичного персоналу. Після створення громади робочих місць стало вдвічі більше, ніж до того. Бо ж набирали і адміністраторів в ЦНАП, і працівників у центр безпеки. Тепер же ці місця зайняті. Варіантом заробітку є кар'єри.
В Шахівській ОТГ видобувають глину одразу 3 підприємства: VESKO (з холдингу Рината Ахметова), Глини Донбасу та Огнєупорруд. При чому у двох останніх офіційно один керівник. Та робітників там більше з міст. Їх привозять автобусами.
Глину з Шахівської ОТГ віддають на переробку. У громаді цього зробити не можуть. Бо тут не проведений газ, як і в усьому Добропільському районі. Газифікації немає навіть у планах. З місцевої глини роблять кераміку різних типів. Наприклад, аргентинський посуд чи італійські унітази. Адже після обробки глина з Шахівської ОТГ має особливо чистий білий колір.
Унікальна для світу глина на Донеччині
На сьогодні компанія "VESKO" є провідним виробником на ринку України і входить у групу світових постачальників білих пластичних глин. Реалізуємо ми свою продукцію в більш як 25 країн світу. Основні споживачі ㅡ ринки Італії, Іспанії, Туреччини. З нашої глини виготовляють плитку, сан фаянс, керамограніт, цеглу, електроізолятори тощо. А також використовують в машинобудівній сфері та металургії
розповіла менеджерка з корпоративних комунікацій VESKO Ольга Костенко
Природний потенціал
Та глина — не єдине багатство громади. Приблизно за півгодини їзди на машині від центру Шахівської ОТГ є ботанічний заказник "Гектова балка".
Це 40 га території з рослинами з Червоної книги. Пагорби тут не розривали, і на схилах зберігся типовий донбаський степ. Територія вітряна і відлюдна, тут навіть зв'язок погано ловить. Тож місце зараз більше підходить для самітників, які хочуть втекти від цивілізації.
Тут у нас 8 червонокнижних рослин росте, але наш піон найкрутіший. Також тут дрок донський, брандушка. Дрок взагалі в європейській Червоній книзі, брандушка — у всеукраїнській, піон — в обласній. Але піон цінний тим, що тут у нас знаходяться колонії піона. Це дикий піон. Його природа тут посадила. І за радянських часів його скільки тут винищили люди. Виривали. Шкода звісно. Потім, у нас тут ще є ковила Лессінга. Теж червонокнижна
каже еколог громади Олександр Сєргєєв
У чоловіка є чимало ідей по розвитку заказника. Олександр зізнається, що і сам любить приїхати сюди, щоб відпочити. Щоправда зараз дістатися в цей куточок можна хіба машиною або велосипедом. Громадського транспорту тут немає. Принаймні поки що.
Хочемо відновити наші оглядові екологічні стежки. Хочемо зробити всередині декілька лекторіїв під відкритим небом. Тобто йде екскурсія, ми йдемо-дивимось. Є що розповісти про цю балку, є що розповісти про історію цього краю. Тобто можна буде сісти в цьому лекторії, посидіти. Окультурити джерело. Закінчити, привести до ладу, наш будиночок природи
ділиться планами Сєргєєв
У 2019 році на території заказника вперше провели фестиваль "Квітка Донбасу", його хочуть зробити щорічним.
Фото: Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування
Ідея фестивалю в тому що: "Шановні, не тільки в телевізорі ви можете побачити красу та розмаїття нашої природи". Озирніться навколо себе і ви побачите, що ви живете в такому ж самому прекрасному місці. Де є унікальні рослини, де є унікальна природа. На західній Україні є долина нарцисів. Так от, якщо ми збережемо наш піон, то у нас буде долина піонів. І це буде ще крутіше, ніж долина нарцисів
з ентузіазмом говорить Олександр Сєргєєв
Нагальні проблеми
Та поки гроші потрібні на більш буденні питання. В Шахівській ОТГ найбільший розвиток отримало саме Шахове, а от села поряд — вмирають. Хоча вдалося вже відновити сільський клуб в сусідній Володимирівці, зробити поряд футбольне поле з штучним покриттям, але з селами навколо немає навіть нормального автобусного сполучення. Мешканцям немає чим доїхати до всіх послуг, які зробила громада. Приватні перевізники за збитковий маршрут по селах не беруться, а свої перевезення запустити непросто. З грудня в ОТГ змогли зробити лише перший крок у вирішенні питання — щопонеділка в тестовому режимі запустили соціальний автобус для пенсіонерів. На маршруті Добропілля — Шахове людей возитимуть безкоштовно за посвідченнями. Але одне село все ж опинилось поза маршрутом.
Чимало питань також із дорогами громади. На них виділяють по кілька мільйонів щороку, але на капітальні ремонти потрібні великі суми, тож процес йде повільно.
Ще повільніше просувається створення нових робочих місць, щоби всім збудованим було кому користуватись.
Могли б допомогти додаткові інвестиції та нові підприємства, але їх, за словами заступника, серйозно навіть не шукають. Бо не вірять, що хтось вкладатиме гроші до кінця війни. Тож планують лише на ті гроші, які вже мають.
84
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Інформаційна підтримка реформи Децентралізації та cтворення ОТГ» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.