Віднедавна в Україні з’явилася нова схема шахрайства, у якій зловмисники маскують фішингові посилання під петиції, зокрема про присвоєння звання Героя України. Шахраї намагаються заманити користувачів на фальшиві сайти та викрасти їхні персональні дані. Як відрізнити справжність такого ресурсу — читайте далі.
Фішинг — доволі поширений вид інтернет-шахрайства, через який зловмисники намагаються отримати персональні дані користувачів.
За даними МВС, у середньому до кіберполіції за рік надходить близько 40 тисяч звернень громадян, 80% з яких – щодо онлайн шахрайства. Так, велика частка звернень — скарги на продаж вигаданих товарів, злочини з використанням соціальної інженерії та афери з використанням фішингу.
Зловмисники просять поширити або підписати петиції, наприклад, щодо присвоєння звання Героя України загиблому захиснику. Потім надсилають посилання на фішинговий сайт, який виглядає, як справжній. Втім, для авторизації на цих підробних сайтах використовується WhatsApp, Telegram або інші соцмережі.
Зокрема, волонтер Михайло Пуришев розповів про шахрайство через електронні петиції про присвоєння звання Героя України.
“В Telegram вам приходить повідомлення від друга, якого вже зламали, з проханням підписати петицію. Ви переходите за посиланням та вводите свої дані, після чого ваш акаунт та дані потраплять до шахраїв”, — каже Пуришев.
Також на проблему фішингових посилань через фейкові петиції у месенджері WhatsApp раніше звертали увагу в Міністерстві юстиції. Вони застерігають: повідомлення, які пересилають шахраї, містять посилання на сайт-двійник, який імітує офіційну вебсторінку “Електронних петицій”.
“На фейковому сайті пропонується ввести номер телефону та отримати код. Користувач вводить код у WhatsApp, щоб “додати довірений пристрій”. Зловмисники отримують доступ до акаунту жертви”, — зазначали у Мін’юсті.
У Держспецзв’язку радять дотримуватися таких інструкцій, аби не втратити доступ до свого акаунту у соціальних мережах:
Зазначимо, щодня українці вшановують хвилиною мовчання всіх, чиє життя забрала російсько-українська війна.
Вільне радіо прагне розповісти про загиблих більше, щоб їхні імена не були просто статистикою. Якщо ви знали когось особисто, хто загинув, надсилайте дані про них через анкету за цим посиланням.