Підтримати
депутати Донеччина

Обрали — 12, на початку 2023-го їх було 10, а вже в кінці року — залишилося 7. Йдеться про народних депутатів, які мали б представляти у Верховній Раді інтереси жителів Донеччини. Нині все ще мають мандати народні обранці Муса Магомедов, Євген Яковенко, Володимир Мороз, Валерій Гнатенко, Сергій Магера, Олександр Ковальов та Федір Христенко. Дехто з них — підтримує армію та звітує про роботу, деякі інші — взагалі зникли з публічного простору. 

Журналісти Вільного радіо проаналізували, чим займалися упродовж року 10 народних депутатів від Донецької області, які мали мандати станом на початок 2023-го. Розповідаємо, що обранці публікують у власних соцмережах, які закони ініціювали та чи допомагають вони ЗСУ та жителям  своїх округів. 

Муса Магомедов
Муса Магомедов, фото з соцмереж нардепа

Муса Магомедов — безпартійний та позафракційний депутат від Авдіївської громади. Він — один з найактивніших у публічному просторі нардепів Донеччини.

Депутата можна побачити у прямих ефірах ЗМІ, його цитують на порталі Верховної Ради. Магомедов активно веде соцмережі: повідомляє про наслідки обстрілів рідного міста, звітує про роботу на своєму окрузі, зустрічається з військовими на Донеччині та закликає підтримати збори на оборону.

Також у соцмережах депутата чимало публікацій про допомогу армії — тільки у грудні Магомедов разом з іншими колегами тричі відзвітував про передачу авто ЗСУ. Як пише сам нардеп, техніку для військових закуповує спільно з друзями. Ці друзі — представники групи компаній СКМ, якою володіє Рінат Ахметов. До цієї бізнес-групи причетний і сам Магомедов.

Муса Магомедов
Муса Магомедов передає авто на фронт, фото з соцмереж нардепа

Сам Муса Магомедов акцентує у своїх публікаціях, що підтримка ЗСУ — його головний пріоритет.

Робота Муси Магомедова у Верховній Раді у 2023

2023-го Муса Магомедов взяв участь у 46,32% голосувань Верховної Ради. Зокрема, він запам’ятався журналістам Вільного радіо як єдиний (крім тих, хто був відсутній) нардеп з Донеччини, який не підтримав  у повторному другому читанні та в цілому законопроєкт про передачу “військового” ПДФО до державного бюджету.

Також 2023-го Муса Магомедов був записаний як співавтор 20 законопроєктів та постанов. Серед них, чимало тих, які ухвалили. Це:

  • три законопроєкти щодо спрощення ввезення в Україну товарів для потреб безпеки та оборони (№ 9467, 9468, 8361);
  • законопроєкт щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення діяльності малих виробництв виноробної продукції.
  • постанова про звернення ВР до низки організацій (ООН, Європарламенту, НАТО та інших) щодо забезпечення обміну та повернення в Україну військовополонених захисників Маріуполя;
  • постанова про звернення ВР до низки організацій щодо підриву Каховської ГЕС;
  • постанова про звернення ВР до президента Грузії та парламентів країн ЄС щодо помилування Міхеіла Саакашвілі.

Як працював у 2023 році нардеп Максим Єфімов

Що робили народні депутати від Донеччини у 2023 році (аналіз) 1
Максим Єфімов, фото з соцмереж екснардепа

Максим Єфімов представляв у Верховній Раді інтереси жителів Краматорська. З 2022-го він був членом депутатської групи у ВР “Відновлення України”.

Для довідки:
“Відновлення України” — депутатська група у ВР, яку у травні 2022-го заснували Максим Єфімов та Ігор Абрамович. Туди увійшли народні обранці, більшість з яких були представниками вже забороненої партії “ОПЗЖ”. До цієї депутатської групи також належать нарпдепи з Донеччини Валерій Гнатенко, Євген Яковенко, Володимир Мороз та Олександр Ковальов.

1 грудня 2023 Максим Єфімов повідомив у власних соцмережах про намір скласти мандат. Своє рішення пояснив браком часу на депутатську діяльність.

Максим Єфімов
Максим Єфімов, фото з соцмереж екснардепа

“З першого дня великої війни команда Краматорської міської ради у режимі 24/7 організовує життєдіяльність громади. У співпраці з обласною владою й тисячами містян ми збудували ключовий прифронтовий вузол країни <…>  Ці зусилля не лишають часу на щось інше. Зокрема і на депутатську діяльність”,— написав екснардеп.

8 грудня Верховна Рада підтримала відставку Єфімова.

Зазначимо, за 2023-й ми знайшли у соцмережах Максима Єфімова лише одну згадку про те, що він допомагає краматорцям. Влітку на стірінці агенції розвитку та інновацій “Наш Краматорськ” (вона пов’язана з Єфімовим)  повідомили, що Максим Єфімов та БФ “Наш Краматорськ” фінансово допоможуть постраждалим від ракетної атаки по Краматорську 27 червня.

Окрім цього,  навесні 2023-го екснардеп повідомляв, що його релоковане з Краматорська підприємство “Фурлендер Віндтехнолоджі” будує на Закарпатті житло для ВПО. Єфімов зазначав, що придбати квартири там переселенці зможуть, зокрема, у рамках іпотечного кредитування.

Що робили народні депутати від Донеччини у 2023 році (аналіз) 2
Проєкт будинку, що будує підприємство Максима Єфімова. Фото з соцмереж екснардепа

Робота Максима Єфімова у Верховній Раді

Поки був народним депутатом, Максим Єфімов чимало звітував  у соцмережах про свою діяльність у парламенті.

Максим Єфімов у Верховній Раді
Максим Єфімов у Верховній Раді, фото з соцмереж екснардепа

Водночас Єфімов взяв участь лише у 20,07% голосувань за рік. Його ім’я та прізвище фігурують у 21 документі. Нардеп став лідером серед колег-представників Донеччини по кількості затверджених законопроєктів та постанов.

Нині набрали чинності такі законопроєкти, до роботи над якими долучився Максим Єфімов:

Підписані постанови, де виступає співавтором Максим Єфімов:

Як провів 2023 рік народний депутат Валерій Гнатенко

Валерій Гнатенко
Валерій Гнатенко, фото з соцмереж нардепа

Колишній мер Дружківки, нардеп Валерій Гнатенко від 49-го округу (Дружківка, Костянтинівка, Костянтинівський і Покровський райони) у своїх соцмережах приділяє увагу проблемам свого округу, здебільшого у комунальній сфері. Періодично Гнатенко зустрічається з жителями та вислуховує їхні проблеми.

Валерій Гнатенко
Зустріч Валерія Гнатенка з жителями Дружківки, фото з соцмереж нардепа

Також Валерій Гнатенко (разом з іншими колегами) подав депутатське звернення до президента України з проханням поновити продаж алкоголю на Донеччині.

Що робили народні депутати від Донеччини у 2023 році (аналіз) 3
Валерій Гнатенко, фото з соцмереж нардепа

“Почалося те, що знає історія всього світу — нелегальний бізнес та народження різних схем. Що  найважливіше — так це втрати бюджетів міст і держави при тіньовому обігу цього продукту. Що пропонуємо ми? Дозволити, згідно закону, реалізацію цього продукту харчування, обмеживши перелік осіб, які можуть купувати алкоголь”, — пише нардеп.

Звітує народний депутат і про видачу гуманітарної допомоги жителям округу. Допомогу, як пише Валерій Гнатенко, зокрема надають у ГО “Патріоти Дружківки” (її зареєстрував сам Гнатенко).

У своїх публікаціях народний обранець часто дякує за гуманітарну допомогу депутату Вадиму Столару — обидва нардепи входять до депутатської групи у ВР “Відновлення України”. Під їхнім брендом  Гнатенко разом з колегами кілька разів звітував про передачу допомоги (зокрема техніки і авто) військовослужбовцям.

Валерій Гнатенко і ЗСУ
Валерій Гнатенко з колегами та військовослужбовцями, фото з соцмереж нардепа

Робота Гнатенка у Верховній Раді

У 2023-му Гнатенко став одним з лідерів серед нардепів Донеччини по кількості голосувань, у яких він брав участь (був на 57,6% голосувань ВР).

Прізвище та ім’я депутата фігурують у 47 законопрєктах та двох постановах. Однак з цього переліку затвердили лише один законопроєкт — щодо перерозподілу частини коштів державного фонду регіонального розвитку на потреби оборони.

Що зробив за 2023 рік нардеп Володимир Мороз

Володимир Мороз
Володимир Мороз, фото з соцмереж нардепа

Нардеп від Вугледара Володимир Мороз також приєднався до депутатської групи “Відновлення України”. Він активно висвітлює свою діяльність у соцмережах: звітує про поїздки на Донеччину, наслідки обстрілів, волонтерство, роботу у Верховній Раді тощо.

Часто Мороз піднімає у своїх соцмережах суспільно важливі теми та записує на відео свої думки — наприклад, щодо продажу алкоголю на Донеччині чи мовного питання.

Також фейсбук нардепа рясніє звітами про його депутатські звернення з різних тем (щодо планових операцій, компенсацій за житло, доплат медикам тощо). Такі звернення депутат складає кілька разів на місяць, у них часто критикує дії центральної влади.

Багато уваги Володимир Мороз приділяє тому, аби Мар’їнці надали статус міста-героя (написав не одне звернення).

Що робили народні депутати від Донеччини у 2023 році (аналіз) 4
Фото з соцмереж Володимира Мороза

Розповідає Володимир Мороз і про власну волонтерську діяльність. Звітує про різні типи наданої допомоги: продуктові набори, медобладнання, обмундирування для ЗСУ, корм для тварин та багато іншого.

Володимир Мороз
Володимир Мороз передає допомогу для ЗСУ, фото з соцмереж нардепа

Робота нардепа Мороза у Верховній Раді

Як звітує сам народний обранець, він разом з колегами по депутатській групі у ВР лобіює чимало питань. Володимир Мороз у 2023-му взяв участь у 54,15% голосувань Верховної Ради та став співавтором 54 законопроєктів (над постановами не працював).

Володимир Мороз
Володимир Мороз у Верховній Раді, фото з соцмереж нардепа

Однак лише 3 документи з цього переліку затвердили. Це законопроєкти:

Як провів 2023 рік народний депутат Сергій Магера

Сергій Магера
Сергій Магера, фото з соцмереж нардепа

Позафракційний депутат з Маріуполя Сергій Магера багато ностальгує за рідним містом та періодично звітує про свою роботу у ВР як член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Також Магера у 2023-му опублікував щонайменше два блоги у ЗМІ — про економічну ситуацію в країні та зі згадками про початок повномасштабної війни.

А от згадок про волонтерство чи підтримку ЗСУ у соцмережах депутата 2023 року зовсім не було.

Робота Сергія Магери у Верховній Раді

Народний обранець став лідером у нашому списку за кількістю голосувань (взяв участь у 65,01% голосувань). Упродовж року він працював над 3 законопроєктами та 1 постановою.

Сергій Магера
Сергій Магера у Верховній Раді, фото з соцмереж нардепа

З затверджених — постанова про звернення ВР до низки організацій щодо обміну військовополонених з Маріуполя  (її підписали й деякі інші нардепи Донеччини) та зміни до закону щодо уточнення повноважень органів влади з приводу захисту людей від надзвичайних ситуацій та проведення евакуації. За цей законопроєкт проголосували народні депутати, однак документ ще не підписав президент.

Що робив у 2023 народний депутат Олександр Ковальов

Олександр Ковальов
Олександр Ковальов, фото з соцмереж нардепа

Народний депутат від Бахмутського та Горлівського районів Олександр Ковальов також член депутатської групи “Відновлення України”.

2022-го він повідомляв (наразі цей пост у соцмережах нардеп видалив), що був “безпосереднім ініціатором порятунку та учасником безпечного виводу захисників України з “Азовсталі”. 2023-го ж Ковальов у своїх соцмережах періодично писав про обміни військополоненими, коментуючи, що це зроблено “спільними зусиллями”. Однак напряму про свою можливу причетність до обмінів народний обранець не заявляв.

Також, як і у 2022-му, торік Олександр Ковальов побував в Йорданії — з тамтешніми посадовцями він знову обговорював дружбу країн та майбутній мир в Україні.

Олександр Ковальов
Олександр Ковальов на зустрічі з головою парламенту Йорданії, фото з соцмереж нардепа

Багато у соцмережах Ковальова публікацій, не пов’язаних з його роботою депутата. Він поширював новини, публікував привітання, обговорював росіян та “вагнерівців”.

фейсбук Олександра Ковальова
Вірш у соцмережах народного депутата Олександра Ковальова

А от публікацій про волонтерську діяльність чи підтримку ЗСУ у соцмережах нардепа ми не знайшли.

Робота Олександра Ковальова як народного депутата

У січні 2023-го нардеп опублікував фото з першого сесійного дня року у залі Верховної Ради.

Олександр Ковальов депутат
Олександр Ковальов у Верховній Раді, фото з соцмереж нардепа

Більше Олександр Ковальов  про свою роботу особисто не звітував. Однак періодично його позначають у робочих дописах інші колеги.

Ковальов у 2023-му відвідав 33,18% голосувань. Його прізвище можна знайти у 19 документах, 16 з них — законопроєкти.

Підписані лише два документа — постанова щодо підтримки оборонно-промислового комплексу України в умовах воєнного стану та проєкт закону про посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб.

Як провів 2023 рік народний депутат Євген Яковенко

Єфген Яковенко
Народний депутат Євген Яковенко. Архівне фото: Ділова столиця

Депутат від Торецька, Дебальцевого та частини Бахмутського і Горлівського районів Євген Яковенко зник з публічного простору ще 2022-го.

Для довідки:
За даними ЗМІ, нардеп покинув Україну напередодні повномасштабного вторгнення. 5 червня 2022 Яковенка нібито затримали в Молдові за запитом Білорусі, у цій країні його звинувачували у хабарництві. Однак 7 червня Молдова відмовилась видавати нардепа Білорусі, повідомляли ЗМІ. Відтоді публічних згадок про долю Яковенка немає.

Попри це, офіційно Яковенко взяв участь у 34,1% голосувань упродовж 2023-го. Журналістів не допускають у Верховну Раду, а відеотрансляцій засідань наразі не проводять, тож відстежити справжню присутність нардепа в залі засідань не вдалося.

Також його ім’я та прізвище фігурують у 3 проєктах постанов та 57 законопроєктах.

З них затвердили лише постанову про щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році та зміни до закону “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” щодо розширення переліку підстав для встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та приведення окремих його положень у відповідність до чинного законодавства.

На фейсбук-сторінці Депутатської групи ВРУ “Відновлення України” (до якої входить нардеп) Яковенка згадували тричі за цей рік. Двічі — приписували йому цитати. Публікації ілюстрували архівними фото.

Що відомо про екснардепа Андрія Аксьонова

Андрій Аксьонов
Екснардеп Андрій Аксьонов, фото з Вікіпедії

Андрій Аксьонов представляв у Верховній Раді інтереси виборців з округу №50 — жителів Добропілля, Мирнограда, Покровська та Добропільського району. На початку січня 2023-го Аксьонов вирішив скласти мандат.

Він не встиг подати законопроєктів та взяти участі у голосуваннях. Також упродовж року Андрій Аксьонов не з’являвся у публічному просторі.

Більше про діяльність екснардепа Аксьонова та скандали, пов’язані з ним, ми розповідали окремо.

Що відомо про екснардепа Юрія Солода

Юрій Солод
Екснардеп Юрій Солод. Архівне фото: Ділова столиця

За Аксьоновим, того ж місяця, вирішив скласти мандат і Юрій Солод. Тоді ж заяву про припинення повноважень написала й дружина Юрія — колишня народна депутатка Наталія Королевська.

Приблизно за тиждень після цього журналіст Української правди Михайло Ткач опублікував відео з Дубая, на якому ймовірно Солод та Королевська  отримують водійські посвідчення Об’єднаних Арабських Еміратів. Зазначимо, в ОАЕ такі документи можуть отримати лише резиденти країни.

Солод та Королевська
Скриншот з відео, на якому, ймовірно, Юрій Солод та Наталія Королевська

24 лютого 2023 Верховна Рада позбавила депутатських мандатів Юрія Солода та його дружину.

У Верховній Раді нардеп представляв інтереси жителів Слов’янська, Олександрівського та Слов’янського районів. 2023-го (до того, як склав мандат) Юрій Солод не брав участі у голосуваннях та не працював над законами.

Що відомо про народного депутата Федора Христенка

Федір Христенко
Федір Христенко, архівне фото з соцмереж нардепа

Як і у 2022-му, упродовж 2023-го Федір Христенко не з’являвся у публічному просторі. Два роки поспіль взагалі не відвідує засідання Верховної Ради та не пропонує законопроєктів чи постанов.

Як з’ясували наші колеги з видання “Схеми”, Христенко виїхав з України 14 лютого 2022-го року, живе з родиною у Польщі й відтоді не повертався.


Завантажити ще...