Коли необхідно відновити втрачені документи про право власності, потрібні архівні відомості. З певних причин цих записів у відповідному реєстрі може не бути. Розповідаємо, куди звертатися за необхідними паперами та в якому випадку варто йти до суду.
Про те, як жителі громади можуть відновити документи на власність, повідомили у Бахмутській міській раді у відповідь на інформаційний запит Вільного радіо.
“У випадку, якщо людина втратила свідоцтво про право власності на нерухомість, реєстрацію якої було проведено до 1 січня 2013 року, однак необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, необхідно використовувати відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, що є архівом Державного реєстру речових прав”, — пояснюють у міськраді.
Якщо ж архівного запису про нерухомість у реєстрі з якихось причин немає, потрібно звернутися до архіву Бюро технічної інвентаризації (БТІ) своєї громади.
Комунальне підприємство “Бахмутське бюро технічної інвентаризації” зараз працює в евакуації. Його фахівці продовжують видавати документи на підставі записів у реєстрових книгах, які вдалося вивезти. Довідка про правову належність об’єкта нерухомого майна, яку видали у БТІ, може служити доказом у суді щодо визнання права власності на об’єкт нерухомого майна.
КП “Бахмутське БТІ” працює у Києві за адресою: вулиця Ділова, 5А, станція метро “Олімпійська”. Громадян приймають виключно за попереднім записом за телефоном (066) 775-85-26.
Отримати консультацію у БТІ можна з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00 за номером телефону (066) 775-85-26 або за електронною адресою [email protected].
Крім того, у Дніпрі (вул. Макарова, 1-Б) жителів Бахмутської громади приймає представник ЦНАПу Бахмутської міськради. До нього ж можна звернутися по допомогу у прийомі заяв до Бахмутського БТІ. Потрібен попередній запис за телефоном (098) 950-05-61 або (099) 667-92-06.
Консультації представника Бахмутського ЦНАПу можна отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за вказаними номерами телефонів або за електронною скринькою [email protected].
До повномасштабного вторгнення жителі Бахмутської громади могли звернутися за дублікатом свідоцтва про право власності до ЦНАПу.
“Відповідні розпорядчі документи та дублікат свідоцтва готували в управлінні розвитку міського господарства та капітального будівництва”, — пишуть у міськраді.
Проте зараз управління не видає дублікати свідоцтва про право власності на житло через втрату первинних облікових даних. У такому випадку заявник може подати заяву до суду.
“Статтею 392 Цивільного кодексу України вбачається, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право заперечується або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. І вже правовстановлюючим документом на об’єкт нерухомого майна буде рішення суду. У цьому випадку позивачами будуть лише люди, щодо яких визначено право власності у втраченому документі”, — констатують посадовці.
Ті, хто потребує допомоги у написанні позовної заяви, можуть звернутися до Центрів з надання безоплатної правової допомоги за посиланням, телефон координаційного центру (044) 486-7-45. Такі центри працюють у більшості середніх та великих міст України.
Отримати попередню консультацію можна також у контактному центрі за номером 0800-213-103 з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 18:00. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безплатні.
Нагадаємо, відтепер за програмою “єВідновлення” власники зруйнованого через російську агресію майна можуть використати житлові сертифікати в “Дії” для купівлі нової домівки. За посиланням вище ми розповідаємо, що для цього потрібно.