Підтримати
зруйноване житло у Маріуполі
Фото: Telegram/ Мариуполь сейчас

Через війну безліч українців залишилися без житла і транспорту. Ці поради допоможуть тим, хто втратив майно, та тим, у кого воно не постраждало. Адже нині це може статися з будь-ким, тож варто бути підготовленим.

 

Такі поради оприлюднила депутатка Київської міської ради, членкиня комісії з цифрової трансформації Ксенія Семенова. 

Якщо з вашим житлом та транспортом поки все в порядку, все ж варто зробити таке: 

  1. Збережіть оригінали документів права власності на майно, їхні копії, оцифровані копії та документи у “Дії”

Вам потрібні оригінали документів, які підтверджують ваше право на власність. Але якщо вони будуть втрачені у зруйнованій оселі або й на флешці, необхідні бодай їхні копії у “Дії” та/або у “хмарному сховищі” чи в електронній пошті. Про це варто подбати усім мешканцям України заздалегідь.

“Обов’язково зберігайте документи про право власності на майно, технічний паспорт, за можливості — зробіть з них копії, а також актуальний витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстр наразі працює з перебоями, тому спробуйте на порталі Дія)”, — радить депутатка. 

Також, якщо ви застрахували майно, бажано мати копію цього договору у “хмарі” чи в електронній пошті.

За одну ніч окупанти обстрілами підпалили майже 30 будинків у Рубіжному. Є загиблі, — Луганська ОВА


2. Зафіксуйте стан цілого майна 

  • Детально сфотографуйте транспорт та/або житло ззовні та всередині (загальний вигляд житла, стан кімнат, побутову техніку, ремонт тощо). Зберігайте ці фото та всі інші копії документів і матеріалів у своїй електронній пошті або на якомусь віртуальному “хмарному” сервісі;
  • зберіть квитанції на рухоме майно (наприклад, побутову техніку, яка знаходиться в будинку чи квартирі), теж оцифруйте їх і збережіть у віртуальному сховищі.
    За добу окупанти обстріляли 13 населених пунктів Донеччини

Якщо житло та/або транспорт пошкоджені чи знищені:

  1. Якщо є пожежа чи аварійний стан, викличте працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків. Вони мають також скласти відповідний акт — отримайте його копію, якщо це можливо.
  2. Зафіксуйте руйнування самостійно
  • Зробіть фото- та відеофіксацію руйнувань;
  • якщо в ЗМІ будуть публікації чи відео, збирайте та зберігайте статті, фото та відео ЗМІ про факти, які стосуються пошкодження вашого майна; 
  • зверніться до райдержадміністрації з заявою, аби посадовці склали акт обстеження житла, отримайте копію оригіналу такого акту; 
  • якщо це неможливо, складіть акт руйнування вашого майна самостійно з сусідами, які стали свідками руйнування (пожежі, обстрілу тощо), 
  • зберіть письмові пояснення та свідчення сусідів, очевидців, в яких вони детально опишуть обставини пошкодження та їхній характер.За добу окупанти обстріляли 13 населених пунктів Донеччини 

    3. Зверніться з заявою про злочин до поліції

  • додайте всі зібрані докази руйнування майна, перелічені вище;
  • отримайте витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

4. Завантажте матеріали про пошкодження вашого майна на сайт https://damaged.in.ua  На цьому ресурсі українська влада збирає докази злочинів Російської Федерації для подальшого відшкодування.

Українці, які залишилися без житла через дії російських окупантів, зможуть також подати заявку на відшкодування через мобільний застосунок “Дія” вже незабаром.

 

5. Якщо відчуваєте, що ніяк не можете впоратись самостійно, спробуйте звернутися до юристів-волонтерів або до Ксенії Семенової за електронною поштою: [email protected]

Міжнародний Суд ООН зобов’язав Російську Федерацію негайно припинити військову операцію в Україні


Якщо майно застраховане та втрачене внаслідок війни, чи можливо отримати страхові виплати?

Настання страхового випадку на території, де діє воєнний стан, теоретично не є підставою для відмови у страховій виплаті, каже Ксенія Семенова. 

“Однак, скоріше за все, страховики не виплачуватимуть збитків, завданих майну внаслідок військових дій — обстрілів, бомбардувань тощо. Це стандартний виняток у договорах страхування майна. Про всяк випадок — раджу ще раз уважно перечитати ваш договір, раптом цей виняток у вас не зазначено”,  —  коментує Ксенія Семенова.  

Тобто, за словами депутатки, власники застрахованих авто та будинків, знищених від ворожих обстрілів, навряд чи отримають страхове відшкодування. А от виплату за класичне ДТП — так.

 

З 24 лютого в Україні триває повномасштабне вторгнення армії Російської Федерації з суші, повітря та моря. Російські військові обстрілами  знищують інфраструктуру цілих міст у східній та центральній частинах України, нищать житлові квартали та адмінбудівлі. Розстрілюють навіть приватний транспорт людей, які намагаються самотужки евакуюватися, а також гуманітарні евакуаційні колони. Про підсумки за 16 березня, 21-й день російсько-української війни, ми розповіли тут.  

Читайте також:


Завантажити ще...