Прифронтові міста і села Донеччини щодня потрапляють під вогонь російської армії. Обстріли нерідко призводять до пожеж, тож варто знати, що робити в такій ситуації, як викликати рятувальників та надати першу допомогу постраждалим.
Про правила поведінки під час пожежі ми поговорили з речником Державної служби з надзвичайних ситуацій у Бахмуті Станіславом Балдіним.
Перше, що потрібно зробити, якщо вашу оселю охопило полум’я — покинути її. Якщо пожежа застала вас вночі — не сідайте в ліжку, а обережно скотіться з нього на підлогу. У кімнаті, повній диму, пересувайтеся пригинаючись або повзком.
Перш ніж відкривати двері, спочатку перевірте, чи вони гарячі. Адже за ними може бути вогонь, а отже цей шлях буде небезпечним. Якщо з вами діти — ведіть їх перед собою, щоб не випускати з поля зору.
У багатоквартирному будинку в жодному разі не користуйтеся ліфтом, з будинку виходьте тільки сходами. Не намагайтеся пробігти через вогонь.
Для захисту від чадного газу дихайте через змочену тканину. Обов’язково зачиняйте за собою двері, аби вогонь ширився не так швидко.
Коли ви вийшли з будівлі, яка зайнялася через обстріл, одразу ж викличте підрозділ ДСНС. Однак у прифронтових районах може не бути інтернету та мобільного зв’язку. В такому разі спробуйте відшукати дротові телефони. Якщо маєте змогу, приїдьте до найближчого підрозділу самостійно.
Підходити до будівлі, в яку влучив снаряд, заборонено, застерігає Станіслав Балдін.
“До будинків, якщо в них влучив снаряд, заборонено заходити. Тому що вони можуть здетонувати від високих температур. Стояти впритул також не можна”, — каже речник Державної служби з надзвичайних ситуацій у Бахмуті.
Самотужки гасити полум’я, яке виникло через обстріл, також не варто з тієї ж причини.
“Якщо це влучання снаряда, то взагалі не намагайтеся гасити. Коли відбувається масштабна пожежа, то краще відійти якомога далі від будинку”, — каже речник ДСНС.
Якщо в результаті обстрілу є поранені, викличте “швидку”. Поки вона їде, надайте постраждалим першу допомогу. Вид допомоги залежить від характеру травми.
“При осколкових пораненнях треба зробити тампонаду ватою та бинтами або підручними засобами. Це найпростіше, що можна зробити: накласти вату чи тканину на місце ураження та перев’язати якоюсь стрічкою або бинтом, якщо він є під рукою. Підійде навіть якийсь шнур від електроприладу тощо”, — розповідає рятувальник.
Серйозніша за характером травма, яка може статися в результаті обстрілу — травматична ампутація кінцівок. Гаяти часу в такому разі не можна, адже постраждалий може дуже швидко померти від втрати крові.
“Якщо відбулася травма з відірваними кінцівками — треба накладати джгут або турнікет. Якщо немає джгута, можна використати мотузку. Також не слід забувати вказувати час, коли наклали джгут. Накладати його потрібно на сантиметрів 5-10 вище відірваної кінцівки. Також бувають травми, коли у людини випадають з тіла внутрішні органи. Їх не треба намагатися засовувати назад”, — каже Станіслав Балдін.
У прифронтових містах “швидка” нерідко не може приїхати на виклик через обстріли. В такому разі після надання першої допомоги якомога швидше відвезіть людину до лікарні, якщо маєте таку можливість.
Також про всяк випадок варто знати, що робити, якщо ви опинилися під завалами, та чому категорично не можна намагатися вибратися самотужки. Більше про це — в матеріалі-інструкції від Вільного радіо.
Читайте також: