Російські пропагандисти у червні 2023 року побували у західній частині міста Бахмут. Вони показали, як змінився район, який до відкритого вторгнення був найбільш густонаселеним. Саме тут точилися найзапекліші бої з російськими загарбниками, які перетворили район на суцільну руїну.
Західний район Бахмута починається з мосту, яким ходив маршрут тролейбуса №2. Мосту пощастило вціліти після важких боїв із загарбниками.
Усі будинки вздовж вулиці пошкоджені, а дороги — у багні, смітті та знищеній військовій техніці. Через це окупанти вимушені пересуватися містом на велосипедах.
Далі росіяни рухались від центру міста Бахмут по вулиці Польовій. На цьому фото можна побачити, що будинки №43, 45 та 45А вціліли лише частково. В кінці вулиці видно магазин “Граніт” по вул. Польовій, 46, де продавали будівельні матеріали. Він залишився без даху, але встояв.
Приватні будинки на цій вулиці теж мають не найкращий вигляд після щільних бомбардувань.
Дитячий садок №39 “Кульбабка”, який зовсім нещодавно відремонтували, знищений майже повністю.
Праворуч — багатоповерхівка по вул. Чайковського, 37. Від будинку залишились лише уламки. Дорогою окупант показує й руїни будинку по вул. Чайковського, 34, більш відомого місцевим як “50-й магазин”.
Пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам дивом встояв, бо має чисельні отвори від куль та осколків. Пам’ятні споруди навколо самого солдата майже не вціліли.
Окупанти показали також приватний сектор із декількох вулиць на околиці міста. Деякі оселі залишились без даху, але більшість із них мають суттєвіші руйнування.
Гаражний кооператив поряд із дитсадком “Кульбабка” та інші багатоповерхівки майже повністю знищені.
Перше, що впадає в око на кадрах з вулиці Чайковського — це відсутність Благовіщенського храму.
Частково вціліла лише дзвіниця, втім навіть вона не раз пережила влучання снарядів. Невідомою залишається доля будинків, де проживали священнослужителі — їх на фото на видно.
Від дерев залишились самі стовбури.
Українська інженерно-педагогічна академія по вул. Носакова, 9 була відома всім бахмутянам і не тільки завдяки своєму незвичному архітектурному стилю. Місцеві називали її “книжкою”.
На цьому фото можна побачити багаторазові влучання снарядів. Окупаційні джерела кажуть, що по будівлі гатили з танків.
“Нарешті добираємось до “Книжки”. Ця найвища будова в місті Бахмут мала дати контроль над шляхами підвезення ЗСУ, але цього не сталося. Вище третього поверху нам забороняють підніматися. Верхні поверхи постійно “обробляють” танчиком, і шанси виїхати додому в пакеті там значно вищі”, — так описували бої за цю будівлю окупанти на початку травня цього року.
Всередині закладу також видно сліди боїв.
Будівля медичного коледжу, що біля УІПА, теж практично повністю знищена.
На одному з фото можна побачити, що двоповерхові “сталінки” по вулиці Чайковського у бік “літака” мають лише пошкоджені дахи. Це будинки № 65-79. Однак дев’ятиповерхівки в кінці вулиці (з 87 по 107) вцілілими назвати важко — всі вони або повністю зруйновані, або значно пошкоджені.
Ближче окупанти не підʼїжджали, оскільки станом на червень-липень 2023 року після цих багатоповерхівок починається “сіра зона”, а далі — позиції ЗСУ.
На кадрах нижче — ймовірно бахмутське “Автотранспортне підприємство”, де залишились деякі автобуси. Боїв із росіянами вони не пережили.
Єдине, що продовжує жити у Бахмуті, попри відсутність жителів — це природа.
Багатоповерхівка по вул. Чайковського, 32 майже знищена.
Бої за щільно забудований західний район Бахмута були вкрай важкими — це видно по всіх місцевих будівлях. На фотографіях нижче ви побачите житлові багатоповерхівки, які пережили настільки суттєві руйнування, що опізнати їхню точну адресу складно.
***
У червні 2023 року російські пропагандисти побували у Бахмуті та зафільмували злочини окупантів у місті. Ми аналізували, яким був центр міста місяць тому. На кадри потрапили також знищений залізничний вокзал, пошкоджені атракціони у центральному парку, Храм Усіх Святих, житлові будинки, гуртожитки та пам’ятники.