Ігор Анатолійович Попович працює суддею на Донеччині від 2013 року. Певний час був головою Олександрівського суду Краматорського району, нині — поки не пройшли нові вибори очільника — виконує обов’язки голови. Суддя Попович персона не публічна: на офіційних сайтах не публікують його детальної біографії, ба навіть немає фото. Журналісти Вільного радіо зібрали досьє на суддю. Про роботу Ігоря Поповича у правоохоронних органах, дружину-екссуддю, зарплату і тисячі доларів накопичень — дізнавайтеся у цьому матеріалі.
Для підготовки цього досьє наші журналісти проаналізували відкриті дані.
Якщо ви вважаєте, що в матеріалі бракує інформації, якою ви готові поділитися із Вільним радіо, напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook.
Суддя та виконуючий обов’язки голови Олександрівського районного суду Ігор Анатолійович Попович народився 13 листопада 1961 року у Єнакієвому, жив у селищі Софіївці (колишнє Карло-Марксово). Нині мешкає в Олександрівці Краматорської громади.
Попович був одним з ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також, ймовірно, Ігор брав участь у бойових діях: у деклараціях від 2016 року він вказує, що отримує “щорічні виплати інваліду війни”. Детальнішої інформації, зокрема щодо того, учасником якої саме війни міг бути Ігор Попович, немає у відкритих джерелах.
1991-го Попович закінчив Київську вищу школу МВС СРСР ім. Ф.Е. Дзержинського за спеціальністю “правознавство”. Працював у галузі права, до 2001 року був начальником відділення охорони громадського порядку Єнакіївського МВГУ МВС України в Донецькій області. Нині він пенсіонер МВС, має медаль ГО “Асоціації ветеранів МВС України”.
За даними аналітичної системи YouControl, з 2003 по 2006 рік Ігор Попович був підприємцем — надавав послуги юридичним особам.
Також Ігор Попович 26.06.2004 року отримав свідоцтво адвоката. Однак зупинив його дію того ж дня.
Даних про те, де працював Ігор Попович до 2013 року, у відкритому доступі немає. Відомо, що 2011-го він був кандидатом у судді Жданівського міського суду Донецької області, однак не пройшов. Для участі в конкурсі на посаду Попович мав, зокрема, подати реферат на тему: “Загальні положення про відшкодування шкоди”. У Вищій раді юстиції надали реферату негативну рецензію та мали низку зауважень.
“Вища рада юстиції дійшла висновку про відсутність у кандидата необхідних здібностей до суддівської роботи”, — йдеться у рішенні Вищої ради юстиції від 13.03.2012.
Втім, вже 2013 року, Ігоря Поповича все ж призначили на посаду судді Жданівського міського суду Донецької області. У лютому 2015-го суддю перевели до Олександрівського районного суду Донеччини. Строк його повноважень закінчився 2018-го. 2019-го він підтвердив свою кваліфікацію на комісії.
В Україні суддів призначають спершу строком на п’ять років. Про призначення видає відповідний указ Президент, але робить це за поданням від колегії суддів (тобто спершу потенційні колеги визначають відповідність людини посаді судді, а вже наданий список затверджує Президент). Після завершення пʼятирічного періоду людина вже не може розглядати справи та вести засідання, а знову стає кандидатом і має пройти кваліфікаційне оцінювання у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України (ВККС). Якщо суддя підтверджує свою компетентність і відповідність критеріям доброчесності, Вища рада правосуддя (ВРП) ухвалює рішення про його безстрокове призначення. Призначає за цією рекомендацією суддю знову Президент. Суддю, призначеного безстроково, можуть звільнити через порушення несумісності чи присяги, обвинувальний вирок, відмову від кваліфікаційного оцінювання або подання неправдивих даних, а рішення про звільнення ухвалює Вища рада правосуддя. Якщо ж таких претензій немає, то призначений безстроково суддя може звільнитись сам та отримувати підвищену пенсію.
З 2016 по 2019, а також з 2022 по 2025 роки Ігор Попович був головою Олександрівського районного суду (ці повноваження надають на три роки). Тепер у суді мають обрати нового голову, а поки це не зробили — Попович в.о. голови.
Дружина Ігоря Поповича — Тамара Миколаївна Попович — також була суддею, нині вона на пенсії.
1993-го вона отримала посвідчення адвоката, яке анулювала у січні 2011-го. У мережі й досі можна знайти старі контакти адвоката Тамари Попович.
З 2010 року вона була суддею Дебальцевського міського суду. Від травня 2015-го Тамару відправили працювати у Слов’янському міськрайонному суді. 2017-го її відрядили на пів року до Кегичівського районного суду Харківської області. У серпні 2018 року Тамару Попович перевели назад до Слов’янського суду, наприкінці того ж року вона звільнилася за власним бажанням.
Після цього Тамара тричі, згідно з її деклараціями, намагалася повернутися на роботу у суді: у 2019, 2020 та 2021 роках вона була кандидаткою на посаду судді Харківського апеляційного суду.
Окрім цього, Тамара Попович (як і її чоловік) раніше була підприємицею: у 2002-2006 роках надавала послуги юридичним особам.
У сфері права працює і 31-річний син Ігоря Поповича — Савелій Ігорович Попович. Він — старший юрисконсульт у Приватбанку, представляє інтереси цього банку у судах (здебільшого це справи щодо стягнення заборгованостей на користь банку). Як вказує у соцмережах, Савелій обіймає цю посаду від 2016 року. Живе у Харкові, до цього закінчив Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого.
Про доходи за минулий рік суддя Ігор Попович поки що не звітував. Однак відомо, що у липні 2024-го йому нарахували 195 486 грн зарплати.
Декларацію за 2024 рік суддя Ігор Попович має подати до 31 березня 2025-го. Однак, у НАЗК зобов’язують публічних службовців подавати декларації про суттєві зміни в майновому стані, якщо вони отримали доходи, придбали майно, або здійснили видатки на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів. У 2024 це – 151 400 грн. Таку декларацію, через нарахування 195 486 грн зарплати, подав і суддя Олександрівського суду.
У 2023-му судді нарахували 1 млн 122 тис. 468 грн зарплати. Це у середньому по 93 539 грн на місяць (до сплати податків).
Зарплати, про які звітують декларанти, містять у собі не лише оклади, а й премії, відпускні, надбавки тощо. Втім, це цифри до сплати податків, тобто “на руки” вони отримували на 19,5% менше.
Також Ігор Попович отримував пенсію — загалом 118 тис. 590 грн за 2023 рік (близько 9,8 тис. грн щомісяця).
Суддя відзвітував і про виплати від управління соцзахисту та пенсійного фонду, які отримував у 2023 році:
Ще 1 753 грн Ігор Попович отримав у вигляді процентів від банку.
Тамара Миколаївна Попович 2023 року отримувала пенсію, соцвиплати та гуманітарну допомогу:
Ігор Попович вказує, що зберігає гроші готівкою. Має 54 400 доларів та 342 904 гривень.
Тамара Попович має у готівці 13 300 доларів та 267 грн. Ще 874 грн — на банківському рахунку.
Власне нерухоме майно у родині має лише Тамара Попович. На неї записані будинок у Софіївці Єнакієвської громади площею 84,90 кв.м (у власності з 2003-го) та земельна ділянка там же площею 950 кв. м (у власності з 1987-го).
Ігор Попович з 2015 року користується службовою квартирою в Олександрівці площею 28,30 кв. м. Від 2017 року орендує гараж в Олександрівської селищної ради.
В Ігоря Поповича є два авто: ВАЗ 2109 1992 року випуску (у власності за 1998-го) та Subaru Forester 2008 року випуску (придбаний того ж року за 160 тис. грн). Тамара Попович, згідно з деклараціями, машин не має.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, де у 2025 році працюють суди Донеччини.