Підтримати
Що зміниться для українців, коли запрацює пенсійна реформа в 2025 році
Ілюстративне фото: Вільне радіо

Пенсійна реформа в Україні передбачає впровадження нової накопичувальної  системи. Розповідаємо, коли очікувати реформи та які умови запровадять зміни.

 

Що буде з пенсіями та соціальними виплатами у 2025 році

Станом на 1 листопада 2024 року Верховна Рада проголосувала за бюджет країни на 2025 рік в першому читанні. 

“Я б сказала, що це не тільки “Бюджет Виживання”, а й заморожені усі соціальні стандарти на рівні 2024 року”, — сказала в ефірі телеканалу “КИЇВ24” членкиня комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Загалом у 2025 році на соціальну сферу планують передбачити 419 мільярдів гривень і майже 238 мільярдів з них спрямують на виплату пенсій.

Чи підвищать виплати пенсій у 2025 році

У  бюджет також заклали збільшення пенсії. Індексацію планують зробити з 1 березні 2025 року. Однак точних даних наскільки може зрости виплата ще немає.

Посадовці мають оголосити відсоток підвищення ближче до дати індексації. Зазвичай, розмір індексації розраховують спираючись на інфляцію та зростання зарплат за останні три роки.

В ефірі Громадського радіо старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко припустила, що пенсію можуть підняти на 10-12%.

“Динаміка зарплат має велику сезонність. Пенсійний фонд публікує статистику щодо середньої зарплати, з якої сплачують ЄСВ (Єдиний соціальний внесок, — ред.), і у другому кварталі відбулося істотне зростання. Тому цілком можливо, що пенсії підвищать на 10-12%. Минулого року цей показник становив близько 6%”, — сказала Лідія Ткаченко.

Які умови має пенсійна реформа 2025 року

У жовтні стало відомо, що в Україні хочуть зобов’язати працівників і роботодавців самостійно накопичувати на пенсію. Нібито змін пенсійної системи в Україні слід очікувати у 2025 році.

Якщо це рішення остаточно ухвалять, українців зобов’яжуть робити внески на власні накопичувальні рахунки. Проте у найближчі роки повна відміна солідарної пенсії не очікується.

За оновленою системою пенсія сягатиме 40% від нарахування зарплати. Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович говорила, що це вдвічі більше, ніж зараз.

Нові правила пенсійної реформи передбачили зменшення ставки Єдиного соціального внеску з 22% до 17% у 2025 році та ще по мінус 1% впродовж двох років.

Натомість впровадження накопичувальної системи додасть у  життя українців такі умови:

  • працівники будуть вносити щонайменше 1% від зарплати у перший, 2% — у другий та 3% з 3-го року роботи як накопичувальний платіж (за бажання можна подвоювати внесок);
  • такі ж відсоткові накопичування сплачуватиме за робітника й роботодавець;
  • самозайняті також сплачуватимуть платіж у тому ж відсотковому співвідношенні.

Внески будуть обов’язковими для громадян до 55 років. Тим, хто не сплачуватиме накопичення, пропонують виписувати штраф у 20% від несплаченої суми.

Накопичувальна пенсія в Україні також передбачає нову формулу розрахунку виплат, які будуть залежати від кількості відпрацьованих років та суми сплаченого ЄСВ.

Зміни в пенсійній системі ніяк не мають зачепити громадян, які вже є отримувачами пенсійних виплат.

Пенсійна реформа 2025 року — вимушена. Обіцяють запровадити її роками. Але в умовах повномасштабної війни питання стало ще нагальнішим через зменшення населення країни.  

Коли запрацює накопичувальна пенсійна система

Накопичувальна пенсія в Україні може запрацювати з липня 2025 року. Але законопроєкт №9212 “Про накопичувальне пенсійне забезпечення” повернули на доопрацювання 25 квітня 2024 року. З того часу рухів щодо документа немає.

Також слід зазначити, що реформа пенсійної системи буде обов’язковою для українців, які народилися після 2000 року. Старші люди зможуть приєднатися до неї добровільно.

Та навіть якщо накопичувальна пенсійна система дійсно запрацює у 2025 році у документі ще є недопрацювання. Наприклад, у законопроєкті є зазначення, що пенсійні виплати гарантуються державою, але немає гарантій на випадок, якщо з накопиченнями робітника щось трапиться.

Кабмін буде зобов’язаний впродовж 9 місяців з моменту набрання чинності документа розробити систему гарантування пенсійних виплат всім учасникам накопичувальної пенсійної системи.

Як нараховуються пенсії в Україні зараз

У 2024 році розмір пенсії залежить від страхового стажу та зарплати людини.

Мінімальна пенсія в Україні дорівнює прожитковому мінімуму для людей, які втратили працездатність, й становить 2 361 гривню. 

За даними Пенсійного фонду від жовтня 2024 року, середній розмір пенсії в Україні сягає 5 852 гривень.  Якщо у березні 2025 року проведуть індексацію пенсії на рівні 10-12%, нарахування для отримувачів середньої пенсії зростуть на 500-600 гривень.

Розмір пенсійних виплат серед українців станом на жовтень 2024 року
Розмір пенсійних виплат серед українців станом на жовтень 2024 року. Інфографіка: Пенсійний фонд України

Для того, щоб вийти на пенсію у 60 років у 2024 році необхідно мати не менше 31 рік страхового стажу. Наразі працює солідарно-бальна система, де кожен бал отримують за трьома показниками: середня зарплата помножена на індивідуальний коефіцієнт зарплати та помножена на коефіцієнт страхового стажу.

Припустимо, що майбутній пенсіонер отримував впродовж 2023 року 12 тисяч гривень зарплати щомісяця. Середня зарплата тоді була орієнтовно 14 тисяч. Для розрахунку індивідуального коефіцієнта зарплати ділимо свою зарплату на середню та отримуємо 0,85.

Коефіцієнт страхового стажу можна вирахувати помноживши кількість років стажу пенсіонера на 0,01. Припустимо це 30 років *0,01=0,3.

Тепер помножуємо показники: 14000 (середня зарплата по країні)*0,85 (індивідуальний коефіцієнт зарплати)*0,3 (коефіцієнт страхового стажу) = 3 570 гривень пенсії.

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо розповідали, як не виходячи з дому подати заяву на призначення пенсії через втрату годувальника. Це можна зробити в декілька кроків на веб-порталі Пенсійного фонду України.


Завантажити ще...