Чекали “звільнення” або лайкали фото Путіна. За це після 24 лютого судили вже кілька десятків українців. Ми проаналізували вже завершені справи та пошукали: чи покарали хоч когось за подібне реальним терміном.
З початку повномасштабної війни в Україні щонайменше 30 людей осудили за виправдовування війни та заперечення збройної агресії Російської Федерації. Про це свідчать дані судового реєстру. Кримінальними справами стали публічні висловлювання, вподобання постів у соцмережах та навіть телефонні розмови.
Відповідна стаття Кримінального кодексу (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) передбачає до 8 років за ґратами. Та фактичне покарання обирають в суді, і воно може бути слабшим, в залежності від тяжкості злочину та доказів проти підозрюваних.
Тюрма за розмови з сусідами
Щонайменше 5 разів з початку повномасштабної війни правоохоронці розслідували підтримку російської збройної агресії в особистих розмовах та переписках. Так, приводом для першого відомого публічно вироку стала особиста переписка у Вайбері. У ній житель Києва виправдовував війну. Щоправда, пізніше свою вину чоловік визнав, тож замість 3 років за ґратами отримав 2 роки випробувального терміну без права виїжджати з країни.
Таке ж покарання отримав і житель Черкащини, який підтримував РФ у телефонних розмовах. Зокрема, чоловік доводив, що, нібито “На звільнених територіях там дійсно вже налагоджується, в Херсоні бензин майже вдвічі дешевший”, а в Бучі, за його версією, окупаційні війська “нікого не вбивають та не гвалтують”. У суді черкащанин також покаявся.
Опиняються у суді і ті, хто розповідає про хороших росіян на вулиці. Так, на Сумщині чоловік розповідав односельцям, що, цитуємо: “Скоріше б прийшли російські військові”, а гостям свого будинку доводив, що, цитата: “Росія краща країна, ніж Україна”. А в Маріуполі жінка стверджувала, нібито місто розстрілюють ЗСУ (це було в березні). Коли вона виїхала у запорізькому напрямку, то, цитуємо: “висловлювала привітання та вихваляла військовослужбовців Збройних сил Російської Федерації, а також просила їх якнайшвидше захопити м. Маріуполь Донецької області та м. Запоріжжя, в яких на її думку перебувають нацисти”.
Обох злочинців звільнили від покарання, замінивши його випробувальним терміном. Вони покаялися у суді, а жінка з Маріуполя зазначила, що “є волонтером, допомагала ЗСУ”.
Лише в одному з оприлюднених вироків щодо виправдовування російської збройної агресії йдеться про те, що людина відмовилася визнавати свою провину. Так, на початку квітня жителька села на Сумщині біля свого подвір’я схвалювала дії влади РФ щодо України. У суді жінка розповіла, що не змінила своєї думки, тож не розкаялася. За що отримала півроку тюрми.
Лайкнув “Z” — опинився під слідством
Щонайменше 25 жителів України осудили за антиукраїнську діяльність у соцмережах. 19 злочинців правоохоронці спіймали у заблокованих в країні “Однокласниках”. За даними слідства, ці жителі України поширювали на своїх сторінках “Z”-символіку, прапори Росії, називали вторгнення “звільненням” та нахвалювали Путіна.
Під слідство потрапили й ті, хто не поширював зрадницьких публікацій, а тільки “лайкав” їх — принаймні у текстах двох вироків йдеться про те, що вподобайки мали ціль “доведення до широкого кола осіб ідеї зміни меж території України” та “виправдовування збройної агресії РФ”. Слідчі мотивували це тим, що персональні сторінки мають відкритий доступ, тож вподобані публікації можуть побачити безліч людей.
Деякі зі злочинців ховалися під псевдонімами. Зокрема, у Кременчуці засудили жінку, що під нікнеймом розповідала в “Однокласниках” про “нацистів”, “укрофашистів” та розробку біологічної зброї, що нібито фінансує Пентагон. Обвинувачення у злочині жінка отримала за три тижні після першої такої публікації, менш ніж за місяць суд виніс вирок.
Ще двоє жителів України просували антиукраїнський контент в Телеграмі, по одному такому випадку слідчі зафіксували у Твітері, Тік-Тоці та Вайбері. Цим злочинцям судді призначили від 3 до 5 років позбавлення волі. Та зважаючи на каяття кожного з них, винних звільнили від покарання, замінивши його випробувальним терміном без права виїжджати за кордон, на строки від 1 до 3 років.
Відповідно до даних вироків з судового реєстру, наразі лише один зі злочинів в соцмережах закінчився реальним ув’язненням після визнання провини та каяття. 1 рік позбавлення волі отримала українка, що жила в Росії. На своїй сторінці у Фейсбуці вона бажала успіхів окупантам, Україні — “звільнення від фашистів та бандерівців” та публікувала фото Путіна із написом “держись родной мы с тобой”. Засуджена визнала свою провину, та пояснила це тим, що дописи публікувала під тиском нареченого (громадянина РФ), який погрожував нашкодити її доньці.
Читайте також: