Представник омбудсмена з прав людини у Донецькій та Луганській областях Павло Лисянський розповів, що на КПВВ виявилось немає жодного державного медичного пункту. А через неможливість оперативно надати медичну допомогу смертність на КПВВ у 2019 році збільшилася в два рази.
Про це Павло Лисянський сказав 25 липня на колегії ДонОДА в Краматорську.
“Як вам раніше доповідав, центральний апарат зараз проводить інспекцію КПВВ в Луганській та Донецькій областях. Зокрема, нещодавно були на КПВВ Майорське. Там є дуже нагальні проблеми, які не вирішуються вже 5 років. Перша — це право громадян на медичне забезпечення на КПВВ. В Донецькій області на КПВВ немає державних медичних пунктів. Є дві недержавні організації, які забезпечують медичну допомогу військовим. Раніше були ще “Лікарі без кордонів”, але вони згорнули свою місію та поїхали з України”, — розповів Павло Лисянський.
Як зазначає посадовець, на пунктах пропуску постійні черги, людям часто стає погано. Здебільшого через серцево-судинні хвороби.
“У нас в цьому році збільшилася смертність на КПВВ більш ніж в два рази. Тільки від початку цього року”, — наголошує Лисянський.
Однак ризики продовжують рости.
“Завтра може так трапитись, що і ці організації поїдуть з України, тому що зараз серед міжнародних організацій є таке, що вони їдуть допомагати іншим країнам, де потреба набагато більша. Тобто вони поїдуть, а у нас немає державного чергового пункту на КПВВ. Питань до обладнання КПВВ немає, все дуже добре, але чому ми там не можемо забезпечити хоча б чергування швидкої допомоги?”, — нарікає правозахисник.
Однак в профільному департаменті кажуть — ситуація під контролем.
“Щодо присутності постійної представника державної лікарні, немає такої можливості. Ми не маємо права туди послати людину. Чому? Якщо туди щось залетить? Хто буде за це відповідати? В контракті у людини прописано місце її роботи, це правова сторона питання. А на КПВВ постійно працює медична група. Я вам так скажу, департамент знає, що там робиться. Кожного кварталу ми отримуємо звіт. Щодо екстреної служби — час доїзду до Майорська з Бахмута — 12 хв. Я розказую правду, так воно є”, — наголосив директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Юрій Узун.
Додамо, за даними ОБСЄ, за півроку на пунктах в’їзду-виїзду у Донецькій та Луганській областях померли 25 людей. Найчастіше люди помирають від серцевих нападів, які спричиняють стреси.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський запропонував уряду спростити процедуру ідентифікації переселенців для отримання ними пенсій та збільшити термін перебування пенсіонерів на окупованій території з 59 днів до 1 року.
Читайте також: