Підтримайте Вільне Радіо
Житель Вуглегірська Максим Л. у лютому 2022 року приєднався до збройних формувань так званої “ДНР”. Чоловіка засудили за держзраду та присудили йому покарання — 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
Про вирок у цій справі журналісти Вільного Радіо дізналися з Єдиного державного реєстру судових рішень. Ім’я засудженого опублікували на сайті “Судова влада”.
У матеріалах справи зазначено, що обвинувачений на другий день після повномасштабного вторгнення Російської Федерації долучився до бойовиків так званої “ДНР”. Чоловік отримав форму, зброю та звання рядового. Уже в березні 2022 року він брав участь у бойових діях проти ЗСУ на сході України. Зокрема в окупаційних діях та облаштуванні позицій поблизу населених пунктів Новобахмутівка та Керамік.
Із серпня 2023 року Максим Л. підписав контракт зі збройними силами так званої “ДНР” та служить на посаді снайпера у складі стрілецького батальйону. Його участь в бойових діях підтверджують численні фото та публікації у соціальній мережі “Вконтакте”, які датуються 2022–2024 роками. На знімках обвинувачений позує у військовій формі з символікою армії РФ, зокрема з літерою “Z”. Ці матеріали були зафіксовані під час слідчого огляду.
Одна зі свідків у справі — уродженка окупованого Дебальцевого, яка раніше разом з братом товаришувала з фігурантом. Брат розповідав їй, що неодноразово бачив Максима Л. у місті у формі збройних сил РФ.
Постановою слідчого від 20 вересня 2024 року Максима Л. оголосили у державний та міжнародний розшук.
Щоб дати належну правову оцінку діям чоловіка, на підконтрольній території проти нього відкрили справу. Обвинуваченого попереджали про проведення судового засідання, але він не з’явився та не повідомив причини відсутності. Суд використав показання свідків і докази у справі та вирішив, що цього достатньо для винесення вироку у справі.
Вердикт оголошували за процедурою in absentia, тобто без присутності Максима Л.
In absentia — спеціальна процедура кримінального провадження (досудового розслідування та судового розгляду) за відсутності підозрюваного або обвинуваченого. Кримінальне провадження in absentia практикують у багатьох країнах: Франції, Німеччині, Нідерландах, Австрії, Данії, Болгарії, Молдові, Естонії.
Процедура в Україні запроваджена з жовтня 2014 року і застосовується до злочинів, які розслідує СБУ. Зазвичай, це:
Спеціальне розслідування поширене щодо підозрюваних, які понад шість місяців переховуються від слідства та суду, щоб уникнути кримінальної відповідальності. Це стосується людей, про яких є дані про їхнє перебування за межами України або на тимчасово окупованій території України.
Обвинуваченого визнали винним у державній зраді. Вердикт суду — 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
Засуджений має місяць на оскарження вердикту, який оголосили 18 червня цього року.
Нагадаємо, жителя Слов’янська, який надсилав російському військовому інформацію про блокпости та техніку ЗСУ, засудили за держзраду. На суді він визнав провину, а на вирок чекав під вартою.