Щороку в останню неділю серпня шахтарі відзначають своє професійне свято. Цього року цей день припадає на 25 серпня.
За даними Держстату, за останні 6 років видобуток вугілля в Донецькій області значно скоротився. До порівняння наводять такі цифри — у 2013 році у регіоні видобули 31.8 млн тонн кам’яного вугілля, у 2014 році цей показник склав 20 млн тон, а у 2018 — 10 млн тон.
Професія шахтаря залишається серед важких, шкідливих для здоров’я і небезпечних для життя. Тому і на пенсію ті виходять раніше — по відпрацюванню 20 років під землею.
Коливається зарплата шахтарів від 10 до 12 тис грн. Такі цифри наводить держстат за 2018 рік.
Але і ті кошти виплачують не всім і не завжди. Так, станом на липень 2019 року держава заборгувала гірникам Донецької області майже 145 млн грн. І це при тому, що більше 227 мільйонів гривень перерахували на державні вугледобувні підприємства області лише напередодні. Люди у відчаї вдавалися навіть до голодування.
“На початку січня цього року працівниці відділу якості ДП «Селідіввугілля» оголосили голодування у зв’язку з невиплатою зарплати протягом шести місяців, яка у них складає від 3200 до 4000 грн. Голодування тривало 10 днів. Це трагедія, коли держава не звертає увагу на таку ситуацію”, — говорить голова незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
Саме через такі великі борги і несвоєчасну оплату праці Гірники ВП «Шахта 1−3 «Новогродівська» планують приїхати в Київ та вийти на акцію протесту під стіни Офісу Президента та Кабінету міністрів.
В Україні День шахтаря був встановлений у 1993 році. Крім України, професійне свято відзначають шахтарі Білорусії, Росії, Естонії та Казахстану. Відзначимо, в нашій країні вугільна промисловість найбільш поширена на Донбасі, в тому числі на окупованій його частині. До слова, в День шахтаря відзначають День міста окуповані Донецьк, Макіївка, а також ряд інших міст регіону.