Підтримати
Христенко — народний депутат від 46 округу. Тепер офіційно
Фото: УНІАН

21 липня українці голосують за нову Верховну Раду. Шляхом таємного голосування громадяни України обирають партію та мажоритарника. Що потрібно, щоб проголосувати та чого очікувати далі, читайте в матеріалі.

 

Процедура голосування на позачергових парламентських виборах майже така сама, яка була і на президентських. Але є деякі особливості. Розберемо всю процедуру покроково. 

 

Перевірте себе у списках виборців

Напередодні голосування, потрібно перевірити себе в списку виборців. Для цього необхідно прийти до державного реєстру виборців, за посиланням, та ввести свої дані. Через кілька хвилин виборець дізнається на якій дільниці він може проголосувати.

Проголосувати

21 липня всі виборчі дільниці мають відкритись о 8:00. Проголосувати українці можуть впродовж дня, аж до 20:00. Щоб зробити свій вибір, потрібно прийти на дільницю з паспортом. Одному з членів комісії потрібно надати свої документи та розписатись в списку виборців. В тому ж списку слід уважно придивитись до своїх родичів і сусідів, щоб перевірити чи голосували вони, та слід їх про це запитати. Є ймовірність фальсифікації або помилки, коли розписуються за іншу людину.

“Якщо ви знаєте, що хтось з ваших родичів чи знайомих змінював місце голосування або переїхав, а ви бачите цю людину в списку, та особливо, якщо біля прізвища вже стоїть підпис, то це є приводом звернутися до поліції”, — розповіла Вільному радіо координаторка громадської мережі “ОПОРА” Анасгасія Прокопенко.

Картинки по запросу списки виборців

Подібна ситуація трапилась на одній з дільниць в Бахмуті під час першого туру президентських виборів.

Якщо голосуєте за місцем прописки, то вам мають дати два бюлетені: партійний список та мажоритарників. Щоб зробити свій вибір потрібно поставити лише одну позначку в клітинці навпроти обраної партії та кандидата.

Сьогодні українці обирають новий парламент 1

Слід зазначити, що якщо виборець змінив місце голосування, він отримає лише один бюлетень — список партій. Деталі можна дізнатись в матеріалі: Не за місцем прописки на парламентських виборах можна буде голосувати лише за партії.

Якщо ж виборець залишиться на дільниці під час закриття, йому дадуть проголосувати.

“Людина, яка потрапила на дільницю до 20:00 вона може отримувати бюлетені, якщо вона знаходиться на дільниці в цей час. Двері до дільниці зачиняються, а всі виборці, які є в приміщенні мають можливість проголосувати”, — пояснила координаторка громадської мережі “ОПОРА” Анастасія Прокопенко.

Після цього його випустять та комісія піде на підрахунок голосів.

Військові на дільницях

Верховна Рада вирішила не встановлювати для військових спецдільниць.

“Одним із основних завдань є створення належних умов для забезпечення волевиявлення військовослужбовців, які в тому числі виконують бойові завдання. Однак спеціальні дільниці створюватись не будуть, це не передбачено”, —  про це розповів Вільному радіо речник Генерального штабу України Богдан Сеник.

Тому військові змінювали місце голосування на зручну для них виборчу дільницю в населених пунктах поблизу. Детальніше читайте в матеріалі: Без спецдільниць та по черзі. Як голосуватимуть на парламентських виборах українські військові.

За кого голосувати та хто балотується по мажоритарних округах Донеччини?

1 липня Центральна виборча комісія затвердила список з 22 партій, які будуть у бюлетенях.

На изображении может находиться: текст

Загалом в Донецькій області по різних мажоритарних округах балотується 202 кандидата в народні депутати, з яких 132 самовисуванці і 70 — партійних представників. Хто вони і що про них відомо читайте у великому матеріалі: Від пенсіонера до мільйонера: що відомо про мажоритарників Донеччини, або в окремому матеріалі по виборчому округу №46 (Бахмут, Бахмутський р-н, Лиман): Син мера, АТОвець і директор залізниці: хто балотується в 46-му окрузі на Донеччині.

Коли будуть відомі результати виборів?

Після закриття виборчих дільниць, члени дільничних комісій (ДВК) починають процедуру підрахунку голосів. Після цього всі бюлетені відправляються в окружну виборчу комісію (ОВК), щоб перевірити результати голосування, та вже потім відправляються в центральну виборчу комісію (ЦВК), де вже остаточно підбивають підсумки. Загалом, остаточні результати парламентських виборів ЦВК має оголосити не пізніше 5 серпня.

“В законі немає чіткого такого строку. Але ми розуміємо, що це має бути десь в десятиденний строк. Така є практика, що так і відбувається”, — пояснила Анастасія Прокопенко.

А перше засідання Верховної Ради новий парламент має провести не пізніше ніж через 30 діб після оголошення результатів виборів. Таким чином старий парламент 8 скликання обиратиме дату інавгурації нового парламенту 9 скликання.

Щоб першим дізнатись попередні результати і остаточних переможців парламентських перегонів, слідкуйте за новинами Вільного радіо.

Як саме обирають народних депутатів і партії та формують парламент?

Виборча система, за якою ми обираємо народних депутатів, – змішана. Її впровадили за часів Януковича. За принципами: 50% Верховної Ради обирається з мажоритарних округів і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками.

Похожее изображение

Мажоритарні округи (225 депутатів) – це коли ви голосуєте за одного кандидата з наданого переліку. Перемагає той, хто отримує більшість голосів виборців у своєму окрузі.

Пропорційна система із закритими списками (225 депутатів) – це коли ви голосуєте за партію. Якщо партія набирає понад 5% голосів виборців, вона потрапляє до парламенту. Кількість місць у парламенті визначається пропорційно до набраних голосів. Тут важливо, що хто в списку партії можуть не оголошувати.

Саме тому, 11 липня Верховна Рада ухвалила новий Виборчий кодекс, за яким всі партії мають відкрити свій список. Однак, він не буде застосовуватися на позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року, а набуде чинності 1 грудня 2023 року і буде діяти на чергових виборах 2028 року.

Слідкуйте за подіями під час виборчого процесу на сайті або в ефірі Вільного радіо на хвилі 91.5 або 92.0.


Завантажити ще...