У вірян східного обряду триває Страсний тиждень. П’ятий день цього тижня називають Великою п’ятницею. У 2024 році вона припадає на 3 травня. Це найскорботніший день року, адже за Біблією, саме в п’ятницю розіп’яли Ісуса Христа. Цього дня у церквах проводять обряд, що символізує чин поховання Ісуса Христа, а серед вірян заведено утримуватися від їжі аж до вечора.
Велика (Страсна) п’ятниця — день, коли Спасителя розіп’яли на горі Голгофі разом із двома розбійниками за наказом Понтія Пілата. Цього дня заведено згадувати все, через що пройшов Христос перед смертю. Це Тайна вечеря, молитва у Гетсиманському саду, арешт, два суди, шлях на Голгофу, розп’яття та поховання.
“Велика п’ятниця — день жалоби, тому що в п’ятницю Христос був засуджений і розп’ятий. Служба присвячена спогадам про страждання Спасителя на хресті. З вівтаря виносять Плащаницю, зображення Христа, що лежить у гробі, а віруючі вклоняються до неї”, — розповідає Вільному радіо благочинний Донецької Єпархії ПЦУ, протоієрей Костянтин Кузнєцов.
Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус Христос, коли його зняли з Хреста. У храмах її виносять на вечір. Довкола церков тричі відбувається обхід із Плащаницею — у такий спосіб справляють чин поховання. Після цього Плащаницю підносять до Царських врат, а потім — на місце посеред храму, де їй вклоняються священнослужителі та всі віряни. Там вона має лежати до пізнього вечора Великої Суботи.
“У Страсну п’ятницю віруючі утримуються від їжі до винесення плащаниці на богослужінні. Піст на Страсному тижні є найсуворішим. Обмеження в харчуванні покликані тільки допомогти віруючим напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному, і не є самоціллю. Насамперед йдеться про внутрішнє покаяння в гріхах, поганих вчинках і думках. Віруючі намагаються приділяти увагу молитві, а не розвагам та метушні, більше допомагати ближнім”, — каже протоієрей Костянтин Кузнєцов.
Цього дня не варто робити ніякої роботи по дому, адже її варто завершити у Чистий четвер.
“Всі добрі справи можна робити завжди”, — додає священник.
Господи Ісусе Христе, Боже наш, що дарує милість і щедроти, милість Твоя безмірна, людинолюбство — величезне.
Ми віруємо в Тебе і припадаємо до Твоєї величі з страхом і трепетом душевним. Ми вважаємо себе негідними рабами Твоїми, приносимо за милості Твої, надані нам, вдячність безмежну.
Почитаємо Тебе, як Господа, Владику світу і нашого благодійника, славимо, хвалимо Тебе, молитву про милосердя підносимо, припадаючи знову, дякуємо!
Почуй нашу молитву і дай нам зростати в любові до Тебе, до ближних та вести доброчесне життя. Амінь.
Молитва про прощення гріхів
Господи Всевишній, почуй мене, раба Божого (ім’я), прости мені гріхи мої, бо я щиро в них каюсь.
Дозволь мені працювати старанно і вести праведне життя відповідно до заповідей Твоїх.
Даруй мені можливість возносити Тобі молитви, бути добрим словом і справою по відношенню до інших.
Навчи мене, як утриматися від бісівських спокус, щоб нічого поганого не робити і нікому не нашкодити. Прошу у тебе вибачення і ради. Амінь.