Тиждень перед Великоднем християни називають Страсним тижнем, або Страсною седмицею. Він присвячений останнім дням життя Христа, його земним стражданням, розп’яттю та похованню. Тому на цей період випадають найсуворіші обмеження. А кожен день у церковній традиції називається святим та великим і має своє значення. Розпочинається Страсна седмиця з Великого понеділка, який також називають Чистим. У 2024 році цей день у вірян східного обряду припадає на 29 квітня.
Традиційно, у Страсний тиждень усі дні богослужіння занурюють вірян у події останніх днів життя Ісуса Христа.
“У Великий понеділок на церковних службах згадують сюжет зі Старого завіту — про патріарха Йосифа, проданого власними братами в рабство, а також прокляття Христом безплідної смоковниці, яка символізує нерозкаяну у своїх гріхах душу. Патріарх починає чин мироваріння. Цей ритуал відбувається раз на рік і являє собою виготовлення особливого освяченого ароматичного масла (миру), що застосовується для помазання після хрещення. Варять миро з суміші 50 різних масел, запашних трав і смол три дні”, — розповів Вільному радіо благочинний Донецької Єпархії ПЦУ, протоієрей Костянтин Кузнєцов.
Страсний тиждень знаменує початок найсуворішого посту. Правила харчування для кожного з днів різні. Однак, доповнює протоієрей Костянтин Кузнєцов, віряни передусім мають звертати увагу на свій стан здоров’я. Тож кожен сам має для себе вирішити, чи дотримуватись обмежень.
“У Великий понеділок дозволяється їсти лише хліб, фрукти й овочі, а також мед і горіхи. Обмеження в харчуванні покликані тільки допомогти віруючим напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному. Це не є самоціллю. Насамперед мова йде про внутрішнє покаяння в гріхах, поганих вчинках і думках”, — коментує священнослужитель.
Великий понеділок також називають Чистим понеділком. Адже традиційно в цей день починають готуватися до Великодня: деякі віряни починають прибирати оселі, мити підлогу, білити стіни, прати, викидати непотрібні речі, займатися ремонтами тощо.
У Великий понеділок, як і в інші дні Страсної седмиці, віряни (за можливості) відвідують служби. Людям радять приділяти увагу молитві, а не розвагам та метушні, більше допомагати ближнім. Заборони на роботу у ці дні немає.
Під час Страсного тижня вірянам радять відмовитися від веселощів, розваг, святкувань та застіль. Також у церквах не хрестять дітей та не вінчають молодят.