Страсний, або Великий вівторок — другий день Страсної седмиці, яка передує Великодню. У 2024 році у християн східного обряду — православних і греко-католиків — ця дата припадає на 30 квітня. Цього дня за традиціями віряни відвідують храм, моляться і каються. Розповідаємо детальніше про історію цього дня та правила, яких радять дотримуватися священнослужителі.
Всі дні Страсного тижня називають Великими або Страсними — вони присвячені останнім подіям земного життя Ісуса Христа. Як ідеться у Біблії, у вівторок він викрив фарисеїв і книжників, які під маскою доброчинності приховували свої найнижчі пороки. Також цього дня Христос розповів апостолам кілька притч.
“Богослужіння оповідають про те, як Христос говорив з людьми в Єрусалимському храмі, про його притчі учням: про таланти, воскресіння мертвих і Страшний суд”, — розповів Вільному радіо благочинний Донецької Єпархії ПЦУ, протоієрей Костянтин Кузнєцов.
Цього дня віряни продовжують готуватися до Великодня: традиційно готують одяг до свята, вибирають скатертину на святковий стіл та рушник, з яким підуть до церкви на Великодню службу, починають купувати продукти.
Також продовжується піст, що під час Страсної седмиці суворіший, ніж до цього. Якщо у понеділок можна їсти лише хліб, фрукти й овочі, а також мед і горіхи, то у вівторок є невелике послаблення, говорить протоієрей Костянтин Кузнєцов.
“У вівторок також можна їсти сиру їжу без олії”, — коментує священнослужитель.
Як зазначає наш співрозмовник, перш за все віряни мають звертати увагу на свій стан здоров’я. Тож кожен сам має для себе вирішити, чи дотримуватись настільки суворих обмежень. Адже вони існують для того, аби допомогти людям напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному.
У Великий вівторок, як і в інші дні Страсної седмиці, віряни (за можливості) відвідують храм, моляться і каються. Людям радять приділяти увагу молитві, а не розвагам та метушні, й більше допомагати ближнім. Заборони на роботу у ці дні немає.
Під час Страсного тижня вірянам радять відмовитися від веселощів, розваг, святкувань та застіль. Також у церквах не хрестять дітей та не вінчають молодят.