Щороку 19 лютого українці відзначають День Державного герба України. Існує близько 40 версій, які пояснюють значення тризуба. Але точного тлумачення цього символу ніхто не знає. Усі теорії з’явилися відносно нещодавно, тоді як перші зображення тризуба знайшли на монетах, датованих X століттям. Журналісти Вільного радіо поговорили з геральдистом і одним із творців герба України про символи, які можуть бути закладені у зображення тризуба.
Про версії походження герба України журналістам Вільного радіо розповів один із його творців, геральдист Олексій Кохан, який родом з Лиманщини, що на Донеччині.
Золотий на синьому щиті — це кольори малого герба України, що відповідають державному прапору.
“Нині синій і жовтий трактують як чисте небо над пшеничним золотим полем. І це абсолютно прийнятне трактування. Воно пояснює суть України — це хлібна держава, чисте небо, широкі поля”, — пояснює Олексій Кохан.
Практика виконувати герби у кольорах державного прапора загальноприйнята, хоча буває, що таким чином порушуються правила геральдики.
“Наприклад, герб Польщі — це білий орел на червоному фоні. Причому в геральдиці білий колір у гербах не використовується. Існують синій, зелений, пурпуровий — це барви. А метали — золото і срібло”, — розповідає творець українського герба.
У геральдиці, пояснює він, існує правило: якщо фігура герба металева, то фон обов’язково має бути кольоровим.
“Не можна накладати метал на метал, барву на барву. А що ми маємо? Ми маємо золотий тризуб на синьому фоні. Тобто золотий тризуб не може бути на білому полотні. Обов’язково має бути якась барва”, — каже геральдист.
Теорій щодо символу, який лежить в основі українського герба, накопичилося вже чимало. Наприклад, є версії, що це свічник, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, корона, триєдина жертва в ім’я перемоги життя над смертю, верхівка скіпетра візантійського або скіфського царя, а також символ тривимірності світу.
Однак усе це — лише сучасні теорії.
“Цих теорій дуже багато, і насправді ніхто не знає, що означає тризуб”, — стверджує творець герба України.
Є також версія, що в гербі нібито зашифроване слово “воля”. Але це швидше символічна інтерпретація, ніж історично обґрунтований факт.
“Дійсно, якщо розкласти елементи тризуба на частини, виходить слово “воля”. Ще можна прочитати слово “васілеус”, тобто з грецької — володар”, — додає співрозмовник.
Існують і релігійні версії тлумачення тризуба. За однією з них, це язичницький символ Триглава або Рода. Праворуч нібито розміщений чоловічий початок — Дажбог, ліворуч — жіночий початок Макош, а посередині — символ народження та смерті Перун.
А серед деяких християн існує версія, що тризуб символізує Святу Трійцю: Отця, Сина та Святого Духа.
“Моя особиста думка — усі релігійні версії придумували пізніше. Це вже сучасне трактування”, — вважає геральдист.
Теорії щодо появи самого слова “тризуб” теж різняться. Водночас загальновідомо, що назва з’явилась у колі науковців лише в ХІХ столітті. Як називали тризуб за часів Київської Русі, достеменно невідомо.
“Це термін сучасний, і з’явився він пізно. Спеціального терміну не було. [Український історик] Михайло Грушевський писав, що знак має незрозуміле значення, і він його не називав тризубом”, — говорить Олексій Кохан.
Отже, “тризуб” — це умовна назва, яку запровадили науковці на позначення історичного символу.
У статті 20 Конституції України визначають таке значення герба України:
“Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України)”.
Однак цей символ з’явився раніше за період князювання Володимира Великого — археологи неодноразово знаходили монети та обереги з зображенням тризуба, які датуються щонайменше X століттям нашої ери.
“Ця символіка походить з тих часів, коли ще не існувала наука геральдика. Геральдика як наука з’явилася в XI столітті. А ці знаки існували на межових стовпах, вуликах, посуді, зброї. Навіть на худобі ставили мітки цього виду”, — уточнює Олексій Кохан.
Тож твердження про те, що тризуб походить від князя Володимира, — хибне, зазначає геральдист.
“Цей символ був використаний раніше як особовий знак князівської влади. З часом кожен князь змінював вигляд тризуба, однак основні елементи залишалися незмінними”, — говорить Кохан.
Остаточну форму тризуба розробив академік Василь Кричевський на основі монети князя Володимира Великого. Ця форма зберігається й до сьогодні.
“Цей проєкт запросили зробити [історика] Андрія Гречила, [художника] Івана Турецького і мене. Ми втрьох трошки змінили його, вдосконалили та підігнали пропорції. Також позбулися зайвих деталей — оливковий вінок став неактуальним для нашого часу. Ми зробили його (герб, — ред.) повністю за правилами геральдики — геральдичний щит, а на ньому золотий тризуб. І все”, — підсумовує геральдист.
Нагадаємо, раніше Олексій Кохан ділився з журналістами Вільного радіо, як створювали та узаконювали герб України. Комуністична партія, що на той час становила більшість у Раді, категорично виступала проти тризуба, тому представникам влади довелося йти на політичний компроміс.