У 2023 році з державного бюджету виділили 77 мільйонів гривень дотацій для Соледарської громади. Ці гроші посадовці не мають права витрачати до офіційного звільнення населених пунктів у громаді. Коли це станеться — посадовці визначатимуть найбільш важливі сфери для відбудови та спрямовуватимуть туди ці гроші.
Про бюджетні гроші Вільному радіо розповіла виконуюча обов’язки начальниці фінансового управління Соледарської громади Алла Вишедська.
У бюджеті Соледарської громади на 2023 рік найбільшу частину грошей виділили на організаційні заходи та технічне забезпечення діяльності ради. Так, з 202 мільйонів гривень прибутків на цю категорію спрямували 97 мільйонів. В цій сумі, віднявши зарплати посадовцям та інші витрати, залишається 77 млн грн на “соціально-економічні заходи розвитку територій”
Це найбільша стаття витрат у Соледарській громаді, але насправді ці гроші ще залишаються на рахунках.
“Нашій громаді виділили додаткові кошти дотації з державного бюджету на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих тимчасово окупованих територіях”, — каже виконуюча обов’язки начальниці фінансового управління Соледарської громади Алла Вишедська.
Ці 77 мільйонів лежать в очікуванні звільнення населених пунктів Соледарської громади.
“У нас там немаленька сума (77 млн грн, — ред.), і розподілена вона буде за пріоритетними напрямками після деокупації території громади. Коли проведуть стабілізаційні заходи, буде можливість перебування керівництва на території громади, а також визначать першочергові та пріоритетні завдання. Зараз більша частина громади [тимчасово] окупована і першочергові роботи з відновлення світла, житлового фонду та благоустрою ми проводити не можемо”, — пояснює Алла Вишедська.
Збиратиметься комісія з посадовців, які будуть визначати найважливіші сфери, які слід відбудовувати після бойових дій.
Посадовці не знають, які самі витрати знадобляться при звільненні якогось населеного пункту громади, і тому не можуть вказати конкретні витрати, називаючи це “іншими заходами розвитку територій”.
Якщо до кінця 2023 року бійцям ЗСУ не вдасться звільнити жодного тимчасово окупованого населеного пункту Соледарської громади, то 77 мільйонів дотацій від держави автоматично перерахуються у бюджету 2024 року. Ці гроші не будуть повертати у бюджет держави.
“Гроші у державний бюджет ми не повертатимемо тому що це дотація, а не субвенція, які ми завжди повертаємо. Дотація зберігається на рахунках місцевого бюджету. Поки що змін у законодавстві щодо дотацій не було”, — підсумовує Алла Вишедська.
Підконтрольні українській владі наразі села Міньківка, Привілля, Оріхово-Василівка, Васюківка, Федорівка, Федорівка Друга, Никифорівка, Роздолівка, Веселе, Виїмка та Спірне.
Нагадаємо, у бюджеті Соледарської громади на 2023 рік не знайшлося можливості виділити гроші на гуманітарні набори для місцевих. Замість цього посадовці шукають підтримки у благодійників. Проте деякі суми з бюджету все ж пішли на допомогу жителям громади.
Загалом станом на жовтень 2023 року Соледарська громада витратила з бюджету 202 мільйони гривень. Найбільша частка витрат — зарплати посадовців та підготовка до деокупації населених пунктів громади, а також ремонти для підтримки роботи закладів громади. Майже третину бюджету спрямували на видатки освітянам. Водночас на медицину та спорт грошей не знайшлося взагалі.