Спалах
у Слов'янську
Хто та де заразився, і як на місто вплинув посилений карантин (репортаж)


З 24 червня Слов'янськ ділить з Маріуполем перше місце за кількістю виявлених хворих на коронавірус. Після спалаху на початку червня, більш ніж 100 містянам підтвердили такий діагноз. Ми з'їздили до підприємства, де на початку місяця масово захворіли люди, патрулювали з поліцією та самі подивилися як в місті дотримуються маскового режиму. Що дізналися — читайте в матеріалі.
Шлях вірусу в Слов'янську
За даними міської ради, у Слов'янську мешкають 108 тисяч людей. Це промислове місто. Тут є кілька заводів, розвинена соціальна сфера. І, як стверджують представники влади зараз, саме на деяких з цих об'єктів люди заразилися.
Перший масовий сплеск захворювання зафіксували на приватному підприємстві. Там перевірили 51 людину. Правда представники влади не одразу були впевнені чи перевірили усіх.
Ускладнюється ситуація тим, що дані, які надав директор підприємства щодо працюючих у нього людей, не відповідають дійсності. Кілька людей відмовляються проходити обстеження, а також приходять люди, які повідомляють, що вони співробітники цього підприємства, але на цьому підприємстві не значаться. Тобто, швидше за все, працювали без договорів
повідомляв мер Слов'янська Вадим Лях.
Загалом підтвердили коронавірусну інфекцію у 30 людей, пов'язаних з приватною фірмою. Але хвороба пішла далі в місто.
Міська влада про підприємство розповідала лише те, що там виготовляють лінійну арматуру та ізотопні матеріали. Вільне радіо ж дізналося, що мова про "ПКФ Енерготехсервіс".

Ми приїхали до підприємства в будній день. Окремої прохідної у них немає, бо територію фірма орендує у газового управління. Поряд відділ для прийому громадян, до якого стоїть черга на вулиці, та "Ощадбанк".
Тут щодня могли проходити хворі без симптомів. Від охоронця дізнаємось, що підприємство не працює і нікого на території немає. Але керівник фірми відповідає на наш телефонний дзвінок. Він зазначає: інформація про завезення захворювання звідкись — неправдива. Але заразилися дійсно чимало його підлеглих. Вони передали інфекцію деяким родичам та знайомим.
В тяжкому стані знаходиться, але їй вже значно краще, це дружина нашого співробітника. Вона зараз в Костянтинівці. Були дані, що у нас в колективі хтось помер. У нас в колективі ніхто не помер
каже директор підприємства "ПКФ Енерготехсервіс" Ігор Петренко.
За словами Петренка, більшість його підлеглих вже одужали або одужують.
Формально температура 36,6, тиск 130/80, настрій нормальний, йдуть на поправку
додає підприємець.
Через спалах фірму попросили тимчасово зупинити роботу. Але, як запевняє Петренко, він постійно спілкується з хворими підлеглими онлайн. Крім того, їм платять зарплату. Хоча надовго ресурсів без роботи не вистачить.
Фото: Вільне радіо
В маленькому місті більшість пов'язані, тобто хворі ближче
Після виявлення хворих на підприємстві, пішла ланцюгова реакція. В першу чергу перевіряли близьких родичів пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Так виявилося, що захворіла працівниця Управління праці та соціального захисту населення та її колега.
Дві жінки, які сиділи за одним столом, одна з них — дружина співробітника приватного підприємства, яке дало спалах. І відповідно були вжиті заходи, щоб по контактах її, які вона проводила, максимально людей протестувати та локалізувати цю проблему. Що і було зроблено
зазначив на одному з брифінгів мер Слов'янська Вадим Лях.
Та тільки цією установою не обмежилось.
Проводяться протиепідимічні заходи по контактних на підприємствах Міська клінічна лікарня, УПСЗН, ЦНАП, міськводоканал, Укрзалізниця, Слов'янський психологічний інтернат
додав посадовець після чергового сплеску захворювання.
Як з'ясувалося 24 червня, Слов'янський психоневрологічний інтернат став новим осередком захворювання. Там діагноз коронавірусна інфекція підтвердили 22-м медичним працівникам. Серед них 65-річний чоловік та 21 жінка (від 35 до 70 років). Усі вони заразилися від людей, яким раніше підтвердили наявність захворювання.
Наразі медики обстежують весь персонал та пацієнтів інтернату. Деталі зараження встановлюються.
Слов'янський психоневрологічний інтернат. Фото: Державний фонд регіонального розвитку
Крім того, багато працівників "Енерготехсервіс" перейшли туди зі "Слов'янського машинобудівельного заводу". А на заводі у них працюють родичі та знайомі. Тож там ситуацію активно обговорюють.
Пенсіонерів виганяли (у відпустку, — ред.), кому за 60. Я пенсіонер, але мені немає 60 років. А ті 2 тижні були, їх підміняли
розповідає про ситуацію на Словмашбудзаводі його працівник Валерій.
Завод не зупинявся, про виявлених хворих серед працівників інформації немає, але карантин на роботу все ж вплинув.
"Руки миємо, на заводі видають біля кожного рукомийника мило, антисептик, оці маски видають
додає Валерій.
Один з порушників самоізоляції загинув, а деякі ходили по соціальним установам
Від початку спалаху і досі в Слов'янську є випадки, коли люди ігнорують самоізоляцію. Тобто вони можуть бути заражені, але йдуть до друзів або в магазин. Тож інфекція поширюється далі, хоч вже й меншими темпами. Такий випадок був на початку червня.
Жінка, у близького родича якої підтверджений діагноз, побувала на прийомі в пенсійному фонді, побувала в податковій та на Укрпошті. Загалом створила дуже небезпечну ситуацію
навів приклад порушення заступник міського голови Слов'янська Юрій Підлісний
Працівники установ написали на порушницю самоізоляції заяву в поліцію. Однак виявилося, що вона письмово не погоджувалася сидіти вдома 2 тижні, тому звинуватити її не можна. Вже пізніше тест підтвердив: жінка здорова.
Люди, які приїздять з закордону, підписують документ про те, що вони добровільно йдуть на самоізоляцію і ці люди стають на облік. Але ті люди, які з числа контактних, підозрювані, скажімо так, в зараженні вже тут на місці, багато хто з них відмовляється підписувати цей документ. Відповідно це ускладнює роботу поліції в плані контакту з ними і роботи з ними. А не підписаний документ дозволяє їм не йти на самоізоляцію
пояснив на одному з брифінгів такі ситуації очільник міста Вадим Лях.
Є в місті і трагічний випадок з цього приводу: 16 червня в Слов'янську померла людина з коронавірусом, яка мала бути вдома. Чоловік пішов на вулицю і потрапив в лікарню. Його рятували як пацієнта з черепно-мозковою травмою, а вже перед смертю тест підтвердив у нього COVID-19.
Порушники карантину на 90% не осудні
За дотриманням карантину в Слов'янську спостерігає поліція. Влаштовують рейди, патрулюють в посиленому режимі. Нас взяли з собою на перевірку в громадський транспорт. Правила зараз діють загальні:

  • пасажири, кондуктор та водій мають бути в масках

  • в салоні має бути людей не більше ніж сидячих місць

Бачимо, що дотримуються вимог не всі. Але про те, що поліція перевіряє водії дізналися швидко. Деякі навіть організувались за схемою — поліція заходить в одну маршрутку або тролейбус, а їх швидко об'їжджає інша з людьми або/і водієм без масок. Хоча трапляються порушники і поліцейському. Їм роблять зауваження.
У нас немає головної мети когось покарати і розізлити людей. У нас на меті є нагадувати. Тож ми складаємо адмінматеріали саме на злісних порушників правил самоізоляції або дотримання карантину
зазначає пресофіцерка патрульної поліції Слов'янська та Краматорська Ксенія Шостацька.
Перевіряють та нагадують про правила безпеки в карантин і патрулі в парках. Якщо людина сидить одна на лавці без маски або з близьким родичем/співмешканцем, — це не порушення. А от до компаній вже підходять. Інколи бувають і виклики щодо збору великої компанії. Але довести в суді, що люди порушували карантин складно, кажуть поліцейські. І обов'язково знадобиться заява та свідчення когось, хто був поряд і може все підтвердити. Зазвичай навіть ті, хто скаржиться в поліцію, не готові писати заяву.
Патрульний Дмитро Шушпанов з колегою проводять профілактичну бесіду зі слов'янцями. Фото: Вільне радіо
Якщо в правилах дорожнього руху сказано, що от ви побачили правопорушення — адмінкодекс. Вказує (на порушення,-ред.) знак або ще щось. Є порушення, є докази, розглянули — склали. То тут залежить від пояснень особи. На 90% людина не осудна
розповідає патрульний поліцейський Дмитро Шушпанов.
Тож за весь час карантину у Слов'янську склали 7 адміністративних протоколів за статтею "Порушення правил щодо карантину людей". Один з них на жінку, яка мала сидіти вдома та була під контролем додатку "Дій вдома", а вона пішла в гості.

Серед місцевих, з якими ми говоримо на центральній площі, не зустрічаємо таких, які б зовсім не вірили в загрозу. Кажуть, всі вимоги виконують і по місту, наскільки вони бачать.
В торгових точках все нормально, ринок теж майже всі
Як думаєте, це виправдано?
Я думаю, так
каже місцевий мешканець Олег.
Я боюсь. 8 людей в хаті у мене. І діти маленькі, і дорослі діти
каже інший слов'янець Валерій
Та є й ті, хто помічає: карантину дотримуються все менше.
Стояли колонки (на машині, — ред.), я сповіщав людей про карантин. Але, на жаль, ті, хто просив мене це робити, самі його не дотримувались
вважає Василь
Він же проти повного закриття гуртків, бо один з таких веде сам.
Такий конфлікт: коли ми репетирували, займається 15 дітей, проходять повз місцеві і кажуть: "Василю, ти знахабнів, ти нащо дітей збираєш?". А я от думаю, я зараз їм скажу: "Карантин, йдіть". Куди вони підуть? Вдома вони сидіти явно не будуть в таку спеку. Тим паче, що в половини з них кондиціонерів немає. Значить вони все одно підуть на вулицю. Тільки тут вони на вулиці зі мною і я бачу як вони себе поводять, як п'ють воду (з одного стакану чи з різних). Я їх можу якось контролювати і розліпляти якось, щоб вони один в одного на колінах не сиділи
впевнений чоловік
За даними міської ради, станом на 23 червня 9 мешканців Слов'янська були в лікарні Костянтинівки, 1 у важкому стані. Інші лікуються вдома. В місті продовжують обстежувати людей, які перетиналися з хворими. Так, перевірили вже понад 4 тисячі містян (тобто якщо зібрати усіх мешканців в одному місці, то у кожного 26го буде на руках результат тесту на COVID-19). Тести підтвердили, що Слов'янськ зараз ділить перше місце в області за кількістю інфікованих з Маріуполем.
Інфографіка Донецької обласної державної адміністрації