Истребитель F-16 Block 70/72
Винищувач F-16 Block 70/72. Фото: Lockheed Martin

Вашингтон дозволив Нідерландам та Данії передати ЗСУ винищувачі F-16 для захисту України від окупантів, заявили у ЗМІ. Це дозволить передати літаки, щойно перші українські пілоти пройдуть навчання. Розповідаємо, чому для України так важливі ці винищувачі.

 

Про плани передати F-16 Україні повідомляє видання Reuters з посиланням на неназваного американського посадовця та лист держсекретаря США Ентоні Блінкена. 

За інформацією видання, Вашингтон, Данія та Нідерланди нещодавно надіслали США запит про надання гарантій щодо ухвали передачі Україні винищувачів F-16.

Зазначимо, Данія та Нідерланди очолюють авіаційну коаліцію з підготовки українських пілотів на винищувачах F-16. 

У відповідь, пишуть у виданні, 17 серпня держсекретар США Ентоні Блінкен відправив листи данським та голландським колегам із запевненням, що запити схвалять.

“Цим листом я висловлюю повну підтримку Сполучених Штатів як передачі винищувачів F-16 Україні, так і навчання українських льотчиків кваліфікованими інструкторами. Як і раніше, залишається важливим, щоб Україна була в змозі захистити себе від російської агресії, що триває, і порушення її суверенітету”, — йдеться у листі.

Блінкен також запевнив, що, схвалюючи запити третіх країн, США дають можливість Україні “повною мірою скористатися своїми новими можливостями, щойно перший набір пілотів завершить навчання”.

Чому винищувачі F-16 такі важливі для ЗСУ

Літак F-16 — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління зі США. Його створили ще 48 років тому, проте він досі залишається основою повітряних сил багатьох країн світу. У тому числі завдяки постійним модернізаціям.

Україна просить у західних країн саме F-16, тому що вони вважаються недорогими та легкими в обслуговуванні. При цьому винищувач може виконувати майже всі завдання: від повітряних боїв до високоточного бомбардування.

“Перш за все, це досягнення паритету з винищувачами росіян у плані дальності виявлення радіолокатором та дальності пуску ракет”, — пояснював експерт центру “Мілітарний” та капітан запасу Юрій Збанацький в інтерв’ю “Мілітарному”.

Винищувачі Міг-29 та Су-27, які зараз використовують ЗСУ, озброєні керованими ракетами Р-27 класу “повітря-повітря”. Вони можуть бити на дальність до 95 км. Водночас модернізовані російські Міг-31БМ можуть використовувати далекобійні ракети Р-37 з дальністю до 390 км. F-16 дозволить користуватись ракетами AIM-120 AMRAAM, які здатні збивати повітряні цілі на відстані до 180 км.

Ракета AIM-120 AMRAAM
Ракета AIM-120 AMRAAM. Фото: USAF

Що відомо про підготовку українських пілотів на винищувачах F-16

На початку липня Україна та держави-партнери підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських пілотів на винищувачах F-16. До коаліції увійшли 11 країн. Меморандум передбачає навчання українських фахівців на літаках вже з серпня. Також за цим документом українці можуть отримати можливість тренуватися й на інших типах винищувачів. 

Зокрема, країни пообіцяли для ЗСУ таку допомогу:

  • Велика Британія — підготовка льотчиків;
  • Нідерланди — ймовірна передача літаків та підготовка льотчиків;
  • Польща — підготовка льотчиків та технічного персоналу;
  • Данія — ймовірна передача винищувачів та підготовка льотчиків;
  • Швеція — навчання на винищувачах Jas 39 Gripen;
  • Бельгія — підготовка льотчиків;
  • Португалія — підготовка льотчиків;
  • Франція — підготовка льотчиків;
  • Норвегія — підготовка технічного персоналу;
  • США — погодження передачі літаків іншими країнами та підготовка льотчиків.

Завантажити ще...