Підтримати
Машина для розмінування. Фото: me.gov.ua
Машина для розмінування. Ілюстративне фото: me.gov.ua

Розмінування територій та відновлення України — тривалий та дороговартісний процес. Усвідомлюючи це, бахмутянин Денис Костенко заснував благодійний фонд “Кодес ендавмент”.  Чим займається організація та в чому її особливість — Вільному Радіо розповів засновник фонду.

Нобелівська премія та відомі університети: Денис Костенко про досвід роботи ендавментів в Україні та світі

Не витрачати гроші одразу, а вкласти їх в акції, облігації або інвестиційні сертифікати, аби потім мати стабільне джерело підтримки — так працюють ендавменти. Подібні фонди функціонують у світі не одне десятиліття.

Для довідки:

Ендавмент — це постійний фонд організації, сформований з благодійних внесків. Його не витрачають напряму, а інвестують на майбутні потреби. Наприклад, університет може існувати частково завдяки відсоткам від ендавменту.

“Один із найвідоміших ендавментів — це Нобелівська премія. Тут зібрано близько пів мільярда доларів, і працює він вже близько 120 років. Інші відомі неприбуткові організації, що є засновниками власних ендавментів, — це великі та всесвітньо відомі університети. Зокрема ендавмент Гарвардського університету становить понад 32 мільярди доларів. Деякі світові корпорації також є засновниками ендавментів”, — розповідає засновник “Кодесу” Денис Костенко.

В Україні ендавменти поки що рідкість — за словами засновника фонду, лише кілька десятків організацій працюють за цим принципом. 

Як виник фонд “Кодес Ендавмент” і яка його мета

Благодійний фонд “Кодес” теж працює за принципом ендавменту. Заснував його Денис Костенко разом із родиною. Сам засновник народився в Бахмуті.

Зображення до посту: Ставка на довгострокову допомогу: як заснований бахмутянином фонд “Кодес” готується до відбудови України
Засновник фонду. Фото: Денис Костенко

Поштовхом для створення фонду стало відкрите російське вторгнення, яке перетворило Бахмут на руїни, каже Денис:

“Прийшла [повномасштабна] війна, біда ось ця, і ми виявилися у центрі уваги. В новинах, хоч в Америці, хоч в Канаді, всюди знають, що таке Бахмут”.

Однак, продовжує він, ця увага з часом згасатиме, тоді як потреби у відновленні лише зростатимуть. А подолання наслідків російської агресії — довготривалий і дуже затратний процес.

Саме тому фонд вирішили будувати як ендавмент.

 “Нам потрібно зібрати кошти, поки ми перебуваємо в “інформаційному вікні”, назбирати певний ресурс, і щоб далі він працював і давав нам дивіденди, які будуть допомагати у розмінуванні території та відбудові”, — пояснює засновник організації.

Поки що “Кодес Ендавмент” лише розпочинає свій шлях і наповнює стартовий капітал коштом внесків деяких благодійників та компаній. Публічних зборів фонд поки не оголошував, але вже активно шукає партнерів серед компаній, готових підтримувати організацію на постійній основі, навіть невеликими сумами.

“Найважливіше те, що ми не залежимо від того, чи дадуть нам сьогодні донатів, чи не дадуть. Ці гроші будуть працювати не те що рік, два, три, вони будуть працювати дуже-дуже довгий період”, — зазначає Денис.

 

Зображення до посту: Ставка на довгострокову допомогу: як заснований бахмутянином фонд “Кодес” готується до відбудови України
Логотип благодійного фонду "Кодес Ендавмент"

Фокус на безпеці територій: як “Кодес” планує допомагати з розмінуванням Донеччини

Одна з головних задач “Кодес Ендавмент” — допомога з розмінуванням звільнених територій, адже після деокупації земля має бути безпечною для життя та роботи.

Самостійно проводити розмінування фонд не планує, але хоче підтримувати тих, хто вже цим займається, — передусім технікою. Профільні організації мають своє обладнання, але його не завжди достатньо, а на нове часом бракує коштів.

“Ми можемо закупити щось корисне і передати людям, які будуть займатися розмінуванням. До прикладу, можемо купити міношукач чи якийсь робот, який допоможе у розмінуванні території. Йдеться також про більш складне обладнання, наприклад, підводні дрони для дослідження водойм, які також можуть бути забруднені нерозірваними боєприпасами”, — зазначає Денис Костенко.

Стабільний дохід від ендавменту дозволить планувати такі витрати, брати обладнання в оренду чи навіть купувати на виплат.

Підтримка однодумців: фонд “Кодес” долучився до спільноти Вільного Радіо

Окрім розмінування територій, благодійний фонд зацікавлений у підтримці соціальних проєктів. 

“До нас зверталися з проханням допомогти відкрити стоматологічний кабінет для ВПО. Ми поки не маємо достатньо коштів, проте маємо надію, що фінансування буде зростати, і ми зможемо покривати подібні запити”, — наголошує Денис Костенко. 

Нещодавно “Кодес” долучився до спільноти Вільного Радіо й тепер підтримує команду видання на постійній основі.

“Ми почали надавати допомогу Вільному Радіо, бо це медіа висвітлює події, які відбуваються на прифронтових та окупованих територіях. Також ви пишете і про процеси відбудови, про постраждалих, допомогу тощо”. Ключовим чинником стало і те, що це незалежне медіа, яке не має власників і не проходить «цензуру»”, — каже Денис Костенко.

Приєднуйтесь до спільноти вотчдогів розвитку Донеччини

Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців.

Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети.

Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — приєднуйтесь до нас!

Про команду “Кодесу” та плани на майбутнє

Усі, хто залучений до роботи з благодійним фондом, працюють на волонтерських засадах. Серед них — досвідчений фахівець із фондового ринку, який консультує щодо управління капіталом ендавменту, зазначає Денис Костенко.

“Я проходив навчання, де не тільки зміг вникнути в роботу такої моделі управління фінансами, як ендавмент,  а й познайомився з багатьма людьми. Вони допомогли мені зокрема у розробці сайту та багатьох інших організаційних моментах”, — розповідає голова “Кодесу”.

Основна діяльність фонду, за словами його засновника, розгорнеться після завершення війни. А поки ж організація накопичує ресурс, із яким працюватиме.

Фонд закликає охочих долучатися до підтримки — фінансово або через співпрацю. Також команда шукає грантові можливості. Головна мета — створити стійку фінансову основу для тривалої допомоги Україні.

Дізнатися більше про “Кодес” ви можете на сайті фонду.

Раніше Вільне Радіо розповідало про фонд, який проводить розмінування сільськогосподарських угідь


Завантажити ще...