100 років тому очільники Директорії Володимир Чехівський, Лонгин Цегельський та Лев Бачинський підписали Акт Злуки Української Народної Республіки із Західноукраїнською Народною Республікою. В Україні у цей день прийнято об’єднуватися у живі ланцюги. Перший такий ланцюг об’єднав українців у 1990 році. Тоді за руки взялися від 500 тисяч до трьох мільйонів українців, щоб заново об’єднати націю.
Відтоді щороку українці збираються в живий ланцюг у кожному місті, від Києва до Бахмута. В минулому році один з найбільших таких ланцюгів створили жителі Донбасу – краматорці. А вже в цьому році жителі чеського міста Прага взялися за руки, щоб привітати українців зі сторіччям проголошення Акту злуки. Учасниками акції стали українці, які живуть у Чехії, вони розгорнули не тільки українські прапори, а й кримськотатарські, щоб показати свою небайдужість до складної ситуації в Україні.
“В Україні, як правило, ланцюги єдності через мости, через річку Дніпро, символізують об’єднання правого і лівого берегу. Тому я думаю, що більш символічного місця, ніж Карлів міст, у Празі немає. Таким чином ми хотіли продемонструвати єдність українців в Чехії з Україною, з тією боротьбою, яку вона сьогодні веде”, – розповів надзвичайний і повноважний посол України в Чехії Євген Перебийніс у коментарі телеканалу АТР.
Як розповіли в Інституті Національної пам’яті, під час підписання Акту Злуки, на Донбасі були тривалі бої.
“В Києві відбувався Акт злуки, а на Донбасі в цей час велись дуже важкі бої. Це період, коли з кінці грудня 1918 та до травня 1919 цей район перебував в боях між червоними та білими військами”, — розповів Вільному радіо співробітник Інституту національної пам’яті Ігор Коретніков.
Та сьогодні український Донбас святкує разом з усією Україною. Так, у Покровську у центральній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка об 11:00 проведуть історичну годину. Після цього у місцевому музеї о 12:00 відбудеться історичний екскурс «На шляху до єдності» до 100-річчя підписання Акту Злуки, а о 13:00 заплановано покладання квітів до пам’ятного знаку Т.Г.Шевченка на площі Шибанкова. Завершать свято у центрі творчості та дозвілля. Там о 14:00 розпочнеться фестиваль літературно-музичних композицій «Свобода,вільна моя Україна».
Слов’янськ запросив місцевих жителів о 10:00 взяти участь у покладанні квітів до пам’ятників, пам’ятних знаків, пам’ятних дошок видатним українцям та захисникам української державності.
А о 14:00 проведуть урочисті збори та святковий концерт з нагоди відзначення Дня Соборності України (КЗ “ЦКД”).
У Бахмуті о 12:30 також відбудеться акція до дня соборності України. Місце проведення – Парк культури та відпочинку “Каскад”.