Чоловіків, які навчаються у закордонних вишах, прикордонники не випускають з України на таке навчання. Таке рішення ухвалили через масову підробку документів охочими виїхати з країни під час війни. Юристи вважають це незаконним та розповіли що можна зробити.
Про зміни порядку виїзду заявив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.
“На даний момент виїзд чоловіків-студентів, громадян України віком від 18 до 60 років обмежений”, — підтвердив він.
Виїзд за кордон для студентів міжнародних вишів обмежили, зокрема, через численні підробки документів.
“Щоденно виявлялися особи, які намагалися використати підробні документи, зазначаючи, що вони є студентами, і в такий спосіб намагалися незаконно покинути межі України. За такі дії передбачена карна відповідальність, протягом місяця таких підробок могло бути виявлено сотні”, – заявив Демченко.
Таке обмеження почало діяти з 14 вересня. За словами представника прикордонників, рішення надійшло до ДПС від вищого військового керівництва країни.
“На даний момент така категорія, як “студенти”, не може перетнути кордон на виїзд з України, допоки це не буде внормовано окремо рішенням уряду і не будуть внесені зміни в постанову №57”, – пояснив Демченко.
Проте з 15 вересня, за рішенням вищого військового керівництва, ухвалили рішення про відмову в перетині кордону і тим, хто навчався до 24 лютого.
За словами людей, які опинились у такій ситуації, їх не пропускають ані якщо при них є усі документи, що підтверджують факт навчання, ані якщо вони вже сплатили за закордонне навчання.
В коментарі журналістам нардепка, голова підкомітету вищої освіти Юлія Грішина каже: посадовці звернуться до закордонних вишів за сприянням у збереженні місць таких студентів.
“Про що ми попросили міністрів освіти інших країн: 1) про те, щоб було збережено місця студентам в університетах, в незалежності від можливості приїхати на очне навчання. І головне, щоб було збережено контракти і всі внесені кошти за навчання. 2) Попросили забезпечити поки дистанційне навчання нашим студентам”, — заявила нардепка.
Юристка Оксана Киященко радить студентам-чоловікам в Україні, які навчаються за кордоном і яких не випускають, звертатися до суду.
“Я їм пораджу пробувати оскаржувати рішення ДПСУ через суд, тому що такі дії є незаконними. Треба брати у ДПСУ письмо-відмову, і з ним вже йти до суду”, — каже юристка в коментарі 5 каналу.
Такі дії співробітників ДПСУ, на її думку, є незаконними: у чинній постанові № 57 немає жодного слова про заборону виїзду з країни для тих, хто здобуває освіту за кордоном.
“У нас по факту це (заборона виїзду студентам закордонних вишів, — ред.) регулюється тільки роз’ясненням Держприкордонслужби, яка незрозуміло на підставі чого це пише”, — каже вона.
Також адвокатка радить звернутись письмово до голови Держприкордонслужби. У ДПСУ журналістам підтвердили: очільник ДПСУ дійсно може робити винятки та особисто дозволяти виїзд певному студенту.
В Україні планують розширить перелік професій, що матимуть бронь під час мобілізації. Законопроєкт вже підтриманий Кабміном, але ще не ухвалений. Це будуть працівники підприємств та держустанов, робота яких важлива для життєдіяльності людей або пов’язана з підтримкою ЗСУ.
Читайте також: