Підтримати
новорічний стіл

Як пережити різдвяні застілля з  найменшою шкодою для власного здоров’я? Що таке “тарілка здорового харчування”? Чи можна лікуватися від гастриту самому з інтернет-порадами або “нагуглити” дієту? Про це та інше ми говорили з лікарем-гастроентерологом з Бахмута Яном Песиним.     

 

Діана Шароді: Давайте почнемо з дуже простого: що лікує гастроентеролог?

Ян Песин: Гастроентеролог лікує хвороби шлунково-кишкового тракту: це хвороби шлунку, стравоходу, кишківника, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози. 

Діана Шароді: А як ці органи і взагалі харчування впливає на загальний стан організму?

Ян Песин: Загалом, здоров’я людини десь на 70% відсотків залежить від того, що вона їсть. Науково доведено, що нераціональне харчування суттєво впливає на тривалість життя і може призвести до розвитку багатьох захворювань. 

Діана Шароді: А як від нашого раціону залежить зовнішній вигляд?

Ян Песин: Напряму. Нестача вітамінів, мікроелементів та інших поживних речовин буде відображатись зовні — перш за все на шкірі та волоссі. 

Діана Шароді: А є якісь чудодійні рецепти, що потрібно вживати для гарного волосся, що треба їсти для міцних нігтів або світлої шкіри?        

Ян Песин: Для того, щоб волосся було міцним та гарним, треба включати в раціон рибу, зелень, боби, овочі та зерна — це вівсянка, пшениця, цільний рис. 

Діана Шароді: А для шкіри чи нігтів?

 Ян Песин: Те ж саме.

Діана Шароді: Розкажіть, як саме формується раціон здорової людини? 

Ян Песин: Раціон здорової людини включає в себе овочі, фрукти, білки, цільнозернові продукти та достатню кількість рідини. Це так звана “тарілка здорового харчування”.  

тарілка здорового харчування

Діана Шароді: Як Ви ставитеся до дієт та схуднення? 

Ян Песин: Дієта для схуднення — це складне питання, вона повинна складатися індивідуально, це основне. Враховується швидкість схуднення, вік та стать людини, її харчові вподобання. Гарною буде така дієта, при якій людина не відчуває голоду та психологічного дискомфорту. Її доведеться складати, ще раз підкреслюю, індивідуально. І вона не буде мати нічого спільного зі швидкими дієтами для схуднення, про які, напевно, йшлося у Вашому запитанні. 

Діана Шароді: А хто цим має займатися – складати ці дієти?

Ян Песин: Дієтолог. 

Діана Шароді: Чим це може бути небезпечно?  

Ян Песин: Модні сучасні дієти, що дуже широко рекламуються, можуть бути успішними на короткий строк. Але їх не можна використовувати тривалий час. Вони не збалансовані та позбавлені багатьох поживних речовин. І це може призвести до виснаження організму та патологічного відчуття голоду в подальшому. 

Діана Шароді: Як тоді планувати свій раціон людині, яка хоче схуднути? Якісь, можливо, стандартні поради є?

Ян Песин: Дієта для покращення здоров’я може бути та ж сама “тарілка здорового харчування”, про яку я вже згадував. Вона є у широкому доступі, і ці найпростіші рекомендації можуть суттєво покращити здоров’я. Крім того — так, це лікар-дієтолог.  

 

Харчування і хвороби системи травлення

Діана Шароді: Поговоримо детальніше про хвороби, і одна з таких хвороб, яка зустрічається дуже часто, — це гастрит. Які основні симптоми гастриту?

Ян Песин: Поширені симптоми  гастриту — це важкість та дискомфорт у верхній частині живота по центру, біль там після їжі, відрижка, печія, зміна апетиту. Ці симптоми можуть бути у різних комбінаціях. Але самостійно з цим боротися не слід. Краще звернутися до лікаря. А профілактикою цього може бути все та ж “тарілка здорового харчування”. 

проблеми зі шлунком
Фото з відкритих джерел

Діана Шароді: Чи можна самостійно якось “розібратися” з гастритом?      

Ян Песин: Ну, взагалі, я думаю, що пошук в інтернеті — це не зовсім гарна ідея, а варто все ж звернутися до лікаря. 

Діана Шароді: Які можуть бути профілактичні заходи? Це “тарілка” оця здорова, так?

Ян Песин: Так, Це їжа частими меншими порціями. Крім того, не варто їсти перед сном. Їсти треба повільно, а, з’ївши половину порції, треба зробити перерву на 3-5 хвилин, і потім продовжити. Це основні стандартні рекомендації, яких не важко дотримуватись. 

Діана Шароді: Якщо вже так сталося, що у людини виявили гастрит — що можна, що не можна їсти?

Ян Песин: Ну, для гастриту з нормальною та підвищеною кислотністю (а це — більшість від усіх гастритів) призначається стіл № 1. Це пшеничний хліб вчорашньої випічки, це сухе печиво, крупи, макаронні вироби. Це перші страви з протертих овочів або добре розварених круп, це нежирні сорти м’яса (індичка, курятина, яловичина), нежирні сорти риби, парові омлети. Овочі дозволяються у відвареному вигляді — це картопля, морква, буряк, цвітна капуста. Дозволяються печені яблука та банани. З напоїв — це не міцний чорний чай, чай з молоком або компоти з сухофруктів. 

Діана Шароді: Назвіть ще кілька хвороб, при яких потрібен такий спеціальний раціон?

Ян Песин: Ну, загалом всі хвороби шлунково-кишкового тракту потребують спеціального раціону. Це питання все ж краще вирішити під час бесіди з лікарем. 

Діана Шароді: А якими можуть бути наслідки того, що людина “нагуглила” собі якусь дієту для лікування і так от вживає?

Ян Песин: В кращому випадку їй не стане краще, а через деякий час вона зрозуміє необхідність візиту до лікаря.

Діана Шароді: Існує ще така дуже розповсюджена думка, що після шостої вечора не можна їсти, що все це відкладається в боках. Чи так це?

Ян Песин: Це не більше як міф. 

Діана Шароді: А як це можна описати, аргументувати — чому міф? 

Ян Песин: Чому саме в боках?

Діана Шароді: Так кажуть.      

Ян Песин: Здорове травлення буде відбуватись будь-коли і о будь-якій годині. Але окрема тема — це їжа вночі, цього дійсно не потрібно робити. 

Діана Шароді: А як це впливає?

Ян Песин: Це впливає на якість сну, перш за все; не так на систему травлення, як на якість сну. 

 

“Щедрий новорічний стіл — цей стрес потрібно пережити” 

Діана Шароді: Ще одна дуже важлива тема напередодні Нового року — це святковий стіл. Дуже багато смаженого, жирного, салатів. Потім як все це впливає на організм? 

Ян Песин: Ну, потім за це приходиться розплачуватися розладами шлунково-кишкового тракту. Найчастіше питання, яке потім виникає, — навіщо я так багато їв? 

Діана Шароді: Порадьте, що краще готувати до столу, щоб потім не отримати оці розлади.

Ян Песин: Ну, взагалі, в Україні прийнято святкувати щедро. Я думаю, це буде новорічне свято, це буде чималий стрес для травлення. Але навряд чи хтось на Новий рік буде готувати збалансовану або малокалорійну їжу — я так не думаю. Цей стрес потрібно пережити. 

Діана Шароді: Ось Ви казали, що вночі їсти не варто, але ж за новорічним столом важко втриматися, сідають їсти вже після 10-12-ї. Як безпечно можна розподілити порції?

новорічний стіл
Фото з відкритих джерел

Ян Песин: Ну, по-перше, не треба доводити себе до патологічного відчуття голоду. І відкладати на більш пізню годину прийом їжі. Порції потрібно ділити, робити паузи між ними. Але якщо всередині самої порції   це може бути 3-5 хвилин, між однією і другою треба робити паузи в 20 хвилин. За цей час організм встигне “зрозуміти”, чи потрібно йому ще їсти чи ні. Тому що відчуття насичення, так би мовити, не завжди встигає за швидкістю поглинання їжі людиною.

Діана Шароді: Наскільки у вас зростає кількість звернень (і чи зростає взагалі) після новорічних свят?

Ян Песин: Так, зростає, звісно, майже вдвічі. 

Діана Шароді: А з чим звертаються?     

Ян Песин: Розлади будь-яких органів травлення, холецистити, панкреатити; гастрити, виразкові хвороби, які вже були в минулому, загострюються. Здоровий глузд стане в нагоді; якщо людина знає про свої хвороби — Новий рік треба зустрічати обережно. 

Діана Шароді: Назвіть топ-3 продукти, які краще не їсти вночі, навіть якщо це Новий рік. 

Ян Песин: Це червоне м’ясо, кава, макаронні вироби. 

Діана Шароді: Чому саме їх?

Ян Песин: Червоне м’ясо потребує багато часу на травлення, і активність шлунку потім довго не дозволить вам заснути. Кава, звісно, стимулює нервову систему — цього не потрібно вночі робити, а макаронні вироби містять вуглеводи, крохмаль, які збільшують рівень цукру в крові. Якщо додати до них олію, сир та жирний соус, то ніч (а, може бути, і наступна ніч) точно будуть безсонними. 

Діана Шароді: Є думка, що активоване вугілля від усього врятує. Наприклад, його перед застіллям випивають кілька таблеток. Як Ви ставитеся до такого методу?

Ян Песин: Ну, від наслідків переїдання вугілля точно не врятує. Хоча на деякий час воно може приховати симптоми. А в разі справжнього отруєння пара таблеток не допоможе.

Діана Шароді: А що робити, щоб зменшити це обтяження у шлунку під час переїдання?

Ян Песин: Тут можна вжити ферменти. Це той випадок, коли реклама говорить правду. 

Діана Шароді: А які саме? Чи можете порадити якісь, чи треба йти до лікаря?               

Ян Песин: Ні, це звичайний “панкреатин” вітчизняного виробництва, який можна знайти в будь-якій аптеці. 

 

Правда та міфи про харчування

Діана Шароді: І на завершення нашого інтерв’ю ми зібрали кілька розповсюджених тез про харчування. Прошу Вас їх підтвердити чи спростувати, тобто правда чи міф:

Діана Шароді: Якщо їсти по одному яблуку вдень, то завжди будеш здоровим. 

Ян Песин: Так, відома англійська приказка каже навіть про три яблука на день.   

Діана Шароді: Молочні продукти заспокоюють шлунок та шлунковий тракт при отруєнні.

Ян Песин: Ні, це не так. Молочні продукти скоріш за все спровокують діарею ще більшу.   

Діана Шароді: Треба випивати щодня два літри на день. 

Ян Песин: Так.

Діана Шароді: Багато цитрусових погано впливають на шлунок.

Ян Песин: На здоровий шлунок — ні, але при гастритах та інших хворобах — звісно їх треба обмежити. 

Діана Шароді: Все, що ти їси, відображається на твоїй шкірі.

Ян Песин: Так, в першу чергу ми вже казали про шкіру, волосся, нігті – так. 

Діана Шароді: Неправильне харчування призводить до виразки шлунку.

Ян Песин: Так, і не тільки до виразки. 


Завантажити ще...