Підтримати
Темне минуле світлого свята. З кого списаний Дід Мороз та як Новий рік допоміг радянській владі “вкрасти” Різдво
Ілюстрація: Єлизавета Москвіна/Вільне радіо

В Україні Новий рік вважається одним із найбільших свят. Ніч з 31 грудня на 1 січня заведено відзначати у затишному родинному колі або у гучній компанії друзів. Та у дорадянські части ця дата для українців не була святковою, а Дід Мороз ще пару століть тому був не чарівником з подарунками, а кровожерливим лиходієм. Розповідаємо, як радянська влада прищепила українцям традицію відзначати Новий рік та чим наші предки прикрашали ялинку.

 

Про історію свята розповідає релігієзнавець і культуролог Євген Савісько.

Євген Сависько
Євген Сависько. Фото з архіву співрозмовника

Новий рік, яким ми його знаємо зараз, українці раніше не відзначали

Раніше новим роком в українців та інших слов’ян вважався день весняного рівнодення. Це астрономічне явище припадає на березень.

“Новим роком вважалося [явище], коли сонце починало превалювати над місяцем. Тобто світло перемагало над темрявою”, — розповідає Вільному радіо співрозмовник.

Орієнтовно у 1500-х роках на території України взимку почали відзначати Різдво. Це свято прийшло сюди з Заходу разом із християнською культурою. А Новим роком пізніше стали вважати 1 вересня: приблизно в цей час на полях закінчували збирати врожай.

“Власне кажучи, церковний православний календар також починається 1 вересня. Така традиція була і в інших країнах. Вона була пов’язана з тим, що [до цієї дати] завершувався цикл весняно-літніх польових робіт”, — пояснює релігієзнавець.

20 грудня 1699 року російський імператор Петро I підписав указ, яким переніс святкування Нового року на 1 січня.

Святкування Нового року за часів Петра I
Святкування Нового року за часів Петра I. Картина: Петербурзький політехнічний університет Петра Великого

Проте українці ще тривалий час не вважали цю дату святковою.

“Світський новий рік, приблизно в тому варіанті, яким ми його зараз знаємо, почав з’являтися на теренах Російської імперії на початку 1900-х років. Тоді почали відходити від святкування Різдва: спочатку це не прижилося, але потім Новий рік все ж почали святкувати при радянській владі”, — розповідає культуролог.

Новий рік мав змусити українців забути про святкування Різдва

За допомогою Нового року радянська влада намагалася змусити українців забути про святкування Різдва. Тоді радянський апарат почав боротьбу із церковними обрядами та іншими різдвяними традиціями.

На початку 1927-го року пішла антиклерикальна кампанія (опозиція духовенству, — ред.)”, — говорить Євген Савісько.

Однак у 1920-х роках насадити нове свято не вдалось. Тоді радянська влада зробила вимушену паузу до 1935 року.

“У 1935-му один із найбільших катів України Павло Постишев у газеті “Комсомольська правда” написав звернення до комсомольців і молодих комуністів, щоб вони почали святкувати Новий рік по-новому, по-сучасному”, — говорить співрозмовник.

1935 рік можна вважати “датою народження” радянської Снігуроньки — саме тоді в СРСР з’явився цей символ зимових свят. А за два роки почали святкувати Новий рік, яким він дійшов до нас: із ялинкою, Дідом Морозом та  Снігуронькою. Остання два роки “прожила” без свого казкового дідуся.

“Це стандартно-стереотипне: Дід Мороз у червоній шубі й червоній шапці та з посохом. Снігуронька традиційно була у такому блакитному кожушку”, — описує культуролог.

Радянські Дід Мороз і Снігуронька
Радянські Дід Мороз і Снігуронька. Фото: Must Marketing

“Це все грало на створення нового культу та нової свідомості. Щоб люди забули, хто вони та звідки походять”, — вважає релігієзнавець.

Найбільшого поширення свято Нового року здобуло на початку 1950-х років, коли у людей почали з’являтися телевізори.

“Ми розуміємо, що одне діло чути [про свято], а інша справа — побачити. Особливо, коли там, у передачах, твої улюблені актори, яких ти бачив у кіно. Вони святково вбрані, там шампанське, мандарини, яких тоді ніяк було не купити. Так і створювали новий культ”, — говорить Євген Савісько.

Хто такий Дід Мороз в українській міфології

Культуролог вважає, що радянська влада скопіювала образ Діда Мороза зі Святого Миколая. 

“Радянські ідеологи зробили його за такою ж схемою: борода, любить дітей, подарунки та інше. Однак насправді Дід Мороз має зовсім інше походження. Він відомий в Україні та на найближчих територіях, таких як Білорусь і Росія, як Мороз, Морозенко, Студенець, Тріскун, Карачун та Зимник”, — пояснює культуролог Євген Савісько.

Дід Мороз. Картина Віктора Васнєцова, 1885 рік  
Дід Мороз. Картина Віктора Васнєцова, 1885 рік

Насправді ж Дід Мороз на території України, Білорусі та Росії був кривавим персонажем, якого всі боялися.

“Він заманював людей у ліс. Особливо любив заманювати дітей, і там заморожувати їх. Він приносив смерть, був уособленням смерті, морозу та нестримної люті”, — говорить Євген Савісько.

Аби улестити Діда Мороза, люди проводили спеціальні обряди в надії, що він їх не скривдить.

“Господар виходив з хати та зачиняв її, а дружина зачиняла двері на всі засувки. Чоловік виносив із собою по зразку кожної страви, яка ставиться на Святвечір, і робив замовлення до Мороза: “Морозе, Морозе! З’їж і не чіпай ні мене, ні родину, ні худобу, ні пшеницю!” Тобто робили замовлення, бо боялися його”, — переказує Савісько.

Таку “жертву” приносили не в Новий рік або іншу конкретну дату. Це міг бути будь-який морозний зимовий день.

Новорічні ялинки не завжди прикрашали кульками та мішурою

“Є відома версія про те, що гірлянди на новорічних або різдвяних ялинках з’явилися завдяки Мартіну Лютеру, засновнику протестантизму та руху реформації”, — розповідає культуролог.

Католицький священник Мартін Лютер, який жив у XV — XVI столітті. Картина Лукаса Кранаха Старшого
Католицький священник Мартін Лютер, який жив у XV — XVI столітті. Картина Лукаса Кранаха Старшого

Однак в українській історії існує інша версія цієї традиції.

“[За легендою] люди розвішували рештки інших людей на ялинках — не для прикрашання, а для задобрювання. У стародавні часи так задобрювали самого Діда Мороза, щоб він не чіпав живих. Також є версія, що сам Дід Мороз “прикрашав” ялинки рештками людей, щоб помітити свій ліс, свою територію. Тому оці всі гірлянди… уявіть, що це шлунки та рештки людей. Ця традиція йде звідти”, — стверджує Євген Савісько.

Лише з часом люди стали прикрашати ялинки фруктами, шишками та свічками.

Сама ялинка у традиційному її вигляді походить від язичницьких культів. Це була основа, яку радянська влада інтерпретувала по-своєму.

“У Європі ялинки прикрашали раніше, а в Україні новорічної ялинки фактично не було до 1930-х років. Ялинка вважалась “панськими забаганками”. Як у селянина могла бути ялинка? Її треба було комусь садити, а люди прокидались о 4-й ранку, щоб працювати у полях та на городах. Взимку, коли діти не заважали, теж було багато роботи: в’язати та вишивати”, — пояснює Савісько.

Звідки в Україні з’явилася Снігуронька

У 1873 році російський драматург Олександр Островський, нібито вражений легендами про жертвоприношення дівчат Діду Морозу, написав п’єсу “Снігуронька”. У ній він представив Снігуроньку як дитину Діда Мороза та Весни-Красни. Однак її доля у п’єсі трагічна: вона гине під час ритуалу вшанування бога сонця Ярила.

“Насправді це байка російської версії. Снігуронька була тією самою жертвою у жертвоприношеннях. Молоду та цнотливу дівчину давали як жертву цьому Морозу. Це робили, щоб він не чіпав інших живих”, — пояснює культуролог.

Тож образ Снігуроньки до революції 1917 року був пов’язаний лише з зимою, а не з Новим роком або Різдвом.

У 1935 році в Радянському Союзі образ дівчини вирішили використати як символ новорічних свят для дітей. Снігуроньку представили як онучку Діда Мороза, а про її батьків ніколи не згадували.

“Щоб пом’якшити оцю кривавість, у Радянському Союзі почали писати, що це все Островський [вигадав]”, — зазначає співрозмовник.

Картина Віктора Васнєцова "Снігуронька", 1899 рік
Картина Віктора Васнєцова “Снігуронька”, 1899 рік

На радянських листівках та в мультфільмах Снігуроньку зображували маленькою дівчинкою у блакитному вбрані, яка любила тварин і допомагала Діду Морозу роздавати подарунки.

Снігуронька у радянському мультику “Снігурка” 1969 року
Снігуронька у радянському мультику “Снігурка” 1969 року

“Насправді все набагато жахливіше, якщо дізнатися правду походження свята та цих персонажів”, — підсумовує Євген Савісько.

14 січня українці відзначатимуть свято Старого Нового року. В Україні вже давно перейшли з юліанського на григоріанський календар, та багато хто не захотів відмовлятись від традиції святкувати Новий рік за старою датою — так у календарі й з’явилося це свято. Також цього дня відзначають Різдвяні святки та вшановують Василя Великого. У матеріалі за посиланням вище — детальніше про цей день.


Завантажити ще...