Уряд прийняв рішення підтримати малий та середній бізнес під час карантину та допомогти зберегти робочі місця. Держава компенсує підприємцям більшу частину зарплатні найманих працівників та вже виділила на це кошти. Але скористатися цією допомогою зможуть лише ті, хто призупинив роботу менше ніж місяць тому.
Відповідну постанову про фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину прийняв уряд та вже виділив на це майже 5 млрд коштів. Їх виплачуватимуть через центри зайнятості. Але отримати таку допомогу зможуть лише ті підприємці, які призупинили свою діяльність менше ніж 30 днів тому.
Тобто, якщо законослухняне підприємство закрилося після першої вимоги від держави (з 18 березня), то не може податися на програму допомоги.
“Так і є: якщо вже минуло 30 днів після зупинки їхньої діяльності, то звернутися за цією допомогою вони не зможуть. Зупинка діяльності буде відстежуватися наказом підприємства. Від дати цього наказу й треба рахувати 30 календарних днів, і це дає право на звернення по державну допомогу. У нас немає ніяких додаткових повідомлень, ми теж користуємося лише цією постановою. Може й будуть додаткові розпорядження, будемо слідкувати”, — прокоментувала Вільному радіо порядок оформлення допомоги за цією постановою директорка Бахмутського центру зайнятості Ірина Лещенко
ДУМКА ПРИВАТНИХ ПІДПРИЄМЦІВ
Бахмутський підприємець Віктор Зіпір призупинив діяльність фотосалону “Піонер” з 18 березня. Він називає таку допомогу держави запізнілою:
“Ми пішли на звільнення більшості робітників. Тому що в той момент не дочекалися реакції уряду, вичікували тиждень, але нічого не відбувалось. Тоді зрозуміли, що нам необхідно розв’язувати свої проблеми самим. На тих, хто залишився, ми можливо й напишемо таке — буде хоч щось”, — пояснює підприємець.
На його думку, більшість підприємців Бахмута припинили працювати одразу після заборони уряду, а значить не зможуть отримати цю допомогу від держави:
“Ті хто попав в перелік заборони працювати — скоріш за все всі “пролітають”. Можливо, вони не звільнили всіх своїх працівників та зможуть якось скористатися цим за законом. Але багато хто звільнив”, — розповідає він.
Бахмутський приватний перевізник, директор ТОВ ТП “Моноліт-Логістік ЛТД” Дмитро Кононець, який теж призупинив цю діяльність з 18 березня, так коментує цю ситуацію:
“Я ще не вдавався в ці нюанси, тому що знаю: коли олігархам потрібно, там все просто. А коли Кононцю треба, то там все складно, і з’являється “підводне каміння”: ось тут кома не така, а там наказ не такий. Є постанова, а є її правозастосування, і питання в тому, хто і як буде застосовувати закон”, — розповідає Кононець.
Він додав, що до введення карантину його перевезення обслуговували десятеро найманих працівників, більша частина з яких зараз звільнена.
“Немає бажання взагалі щось розвивати. Я для себе зробив висновок: треба робити так, щоб залежати лише від самого себе”, — додає Кононець.
Нагадаємо, у зв’язку з пандемією коронавірусу 11 березня український уряд оголосив карантин. Від 17 березня Кабмін ввів карантинні обмеження на діяльність підприємств, заборонивши працювати ресторанам та кафе, торговельно-розважальним центрам, фітнес-центрам, закладам культури. Дозволили лише працювати заправкам, аптекам, банківським та страховим установам, а також магазинам, що торгують продуктами та засобами гігієни. Пізніше до переліку додали також господарчі магазини та СТО. З 25 березня заборонили працювати ринкам. Також заборонили приміське, міжміське, внутрішньообласне та міжобласне транспортне сполучення. Одночасно з 17 березня в державі посилили кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил під час епідемії коронавірусу. Порушників карантину штрафують на суму від 17 тис до 51 тис грн, або саджають під домашній арешт або у тюрму на період від 6 місяців до 8 років. Сотні тисяч найманих працівників по всій країні втратили роботу. Приватні торговці ринків в деяких містах області протестували проти заборони, частина з них продовжує працювати попри заборону.
Читайте також: