п
Фото: Вільне радіо

В наступні кілька місяців у диких тварин триває сезон розмноження. І їм для успішних залицянь та вагітності потрібна тиша. Як і дитинчатам одразу після народження. Тож для людей, які в наступні кілька місяців опиняться поряд з дикими територіями, є кілька правил. Почитайте їх та дотримуйтесь. 

 

“Птахи та звірі стають дуже вразливі в цей період. Порівняйте їх з собою! Коли є немовля або маленька дитина вдома, то родина більш вразлива до будь-яких стресів. Те ж саме й у тварин, коли вони вагітні чи народжують, чи висиджують пташенят в гніздах”,  — розповідає Вільному радіо екологиня та орнітологиня Ганна Кузьо.

Для довідки:
Від 1 квітня розпочинається період масового розмноження диких тварин. Він триватиме першу половину весни. Тому людям забороняється проводити будь-які роботи, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою. Наприклад, не можна палити зі зброї, запускати феєрверки, проводити вибухові роботи, санітарну рубку лісу, користуватися моторними човнами або проводити змагання на транспортних засобах типу ралі. Такі види діяльності в цей період забороняє стаття 39 Закону України “Про тваринний світ”. Порушників вимоги поводитися тихо в цей період можуть оштрафувати на суму до 850 грн (посадовці ж заплатять до 1190 грн штрафу)

 

пташенята гніздо
Фото з відкритих джерел

 

“Якщо восени або взимку птахи скупчилися на якійсь водоймі, і десь стався вибух, вони просто перелетять на якесь інше місце і все. Але коли в них пташенята, вони не зможуть взяти й перелетіти на інше місце, тому що вони прив’язані тут, до “місця прописки”, до своєї гніздової території. Вони не можуть просто втекти, бо мусять сидіти триматися біля свого гнізда. Тобто вони стають менш мобільними”, — каже Ганна. 

Подихати свіжим повітрям, не заважаючи природі, в цей період не забороняється. Але у Сезон тиші на природі не можна кричати чи голосно вмикати музику. 

лебідь дитинчата

Що не можна робити на природі:

  • розводити вогнища, проганяти свійських тварин чи використовувати автотранспорт;
  • пересуватися на плавучих засобах з працюючим двигуном;
  • чіпати пташині гнізда (потривожені птахи можуть покинути гніздо, а прим’ята трава або зламана гілка зроблять його помітним для хижаків);
  • чіпати нори (звірі можуть покинути дитинчат, і вони не виживуть у дикій природі);
  • рвати квіти (адже зірвані рослини не дадуть насіння);
  • ловити метеликів: вони не лише прикрашають природу, а й опилюють рослини;
  • руйнувати мурашники, адже санітарами лісу є саме мурахи, які не дають сильно розмножуватися комахам-шкідникам.

Екологиня Ганна Кузьо додає, що весняна заборона шуму на природі стосується не тільки заповідних зон, але й будь-якого місця на природі.

“Гучна музика, коли люди їдуть на шашлики чи рибалку і вмикають музику “на повну катушку” — це точно шкодить тим тваринам, які там живуть. Тому людські розваги або така діяльність як обрізання дерев, вирубування, — це все потрібно враховувати та розуміти, що це може призвести до фатальних наслідків. До речі, весняне полювання в Україні теж заборонене”,  — додає фахівчиня. 

Зазначимо, з 1 квітня на Донеччині також забороняється виловлювання риби на час весняного нересту у річках (до 21 травня), на водосховищах та озерах (до 10 червня). На цей період дозволяють лише любительське рибальство на деяких водоймах однією поплавковою або донною вудкою з одним гачком і спінінгом з берега. 

Читайте також:


Завантажити ще...