Всі державні підприємства та установи мають відкрито показувати свої закупівлі в Prozorro. Цей майданчик розробили, щоб кожен підприємець міг запропонувати свої послуги чи товар державі, а держава — зекономити гроші. Однак, держустанови користуються різними лазівками в законі і уникають обов’язку економити. Журналісти Вільного радіо знайшли кілька таких тендерів. Де вирішили не економити деякі установи Бахмута і району — читайте далі.
Відповідно до законодавства, при замовленні товарів в Prozorro більше ніж на 200 тисяч гривень або послуг вартістю більше 1,5 мільйона гривень є обов’язкова вимога — проведення аукціону. Тобто учасників має бути мінімум 2. Завдяки торгам вдається обрати постачальника з вигідною ціною. Якщо ж ціна тендеру нижча — це допорогові закупівлі. В цьому випадку може бути 1 претендент-виконавець, який і стає переможцем. Або ж їх буде кілька, і замовник все одно зможе зекономити.
Журналісти Вільного радіо відібрали кілька прикладів тендерів, які держпідприємства віддавали або одним і тим самим підрядникам, або новачкам в електронних реєстрах. Всі вони проводились за допомогою допорогової закупки і без конкуренції. Договори в деяких укладали заздалегідь, а в систему тендерів завантажували лише звіт. Це законно, але показує, що замовники не намагались зекономити.
8 жовтня на порталі Prozorro з’явився тендер на зйомку і монтаж 48-хвилинного відеоролику для Бахмутської міської ради. Переможцем стала фізична особа-підприємець Пустовіт Тетяна Олександрівна. Це перший тендер, в якому брала участь жінка. Про це Вільному радіо стало відомо зі статистики bi.prozorro.
Згідно з даними аналітичного порталу YouControl, основний вид діяльності жінки — оренда нерухомості. Фото і рекламні послуги є другорядним КВЕД (код з класифікації видів економічної діяльності).
Відповідно до договору, підрядник має зробити відеоролики, які висвітлюють діяльність міського голови, депутатів і посадовців Бахмутської міської ради. Весь хронометраж відеороликів — 48 хвилин. Розцінки у виконавиці такі: зйомка відео — 583 грн/хв., аерозйомка — 1000 грн/хв, монтаж — 500 грн/хв. Кожної послуги замовили на 48 хвилин, і таким чином вартість усіх робіт склала 99 тисяч 984 гривні.
Зазначимо, на порталі Prozorro ціни на подібні послуги значно різняться з ціною цього тендеру. Наприклад, за 8 днів зйомки Національного книжкового форуму видавців у Львові “Український інститут книги” заплатив підприємцю зі Львова лише 5 тисяч гривень. Однак, є тендери і дорожчі, ніж провели в Бахмуті. Національний університет харчових технологій замовив відеозйомку і монтаж 15-хвилинного відеоролику за понад 50 тисяч гривень.
В міськраді журналістам Вільного радіо пояснили, що це не один відеоролик на 48 хвилин, а кілька відеороликів
“Ці кошти підуть безпосередньо на виготовлення невеликих промо-акційних сюжетів, роликів. Є по 30 секунд, є хвилина і 40 секунд, і є до 3 хвилин. Це ролики про ті проекти, які на даний момент реалізуються на території Бахмута: проект утеплення 10-ї школи, набережна Бахмута та інше”, — пояснила Вільному радіо начальниця відділу внутрішньої політики Бахмутської міської ради Світлана Кудрявих.
Зазначимо, договір з виконавцем уклали поза тендером. А вже після завантажили в систему. Інакше не можна пояснити те, що підпис замовника з’явився за хвилину до завантаження вже підписаної сторонами угоди. На запитання, чому обирали оператора без оголошення тендеру, Світлана Кудрявих відповісти не змогла. Відповідь від міської ради Вільному радіо нададуть окремо, ми відправили інформаційний запит з цим питанням.
Наступну закупівлю одне з управлінь Бахмутської міськради також вирішили не проводити в системі Prozorro.
В липні 2019 року Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради опублікували тендер на проведення ремонтних робіт на площі Свободи в Бахмуті. Його оприлюднили, коли підписали договір з постачальником послуг ФОП Голуб Павло Володимирович. Він був єдиним учасником тендеру. Вартість проекту склала 296 тисяч 552 гривні.
Як відомо з аналітичної системи YouControl, зареєстрований ФОП-переможець в Бахмуті. На обліку у ДФС перебуває з 2010 року, тобто тоді був відкритий бізнес.
За 2018 рік ФОП Голуб Павло Володимирович виграв тендерів на 5,8 млн грн. Зазвичай замовниками виступали комунальні підприємства Бахмутського району. На цей раз він взявся за вкладання нової плитки на центральній площі. Однак, цікаво, що основним видом діяльності у чоловіка є виробництво фарб та лаків. Інші будівельні роботи — це другорядний КВЕД.
В міській раді Вільному радіо поясняли, що з цим підрядником управління вже співпрацювало. “Давайте ще розпочнемо з того, що цей підрідник — п’ятивідсотковий (ФОП платить нижчі податки, ніж великі фірми – ред.). У нього професійні робітники працюють по найму. За рахунок того, що у нього п’ять відсотків податку, ми економимо 45 тис. грн для того, щоб спрямувати їх на будівництво”, — пояснив посадовець.
Державне підприємство “Артемсіль” відоме за межами Донецької області як найбільший виробник солі в країні. Зазвичай воно закуповує через систему Prozorro різні запчастини, інструменти або шукає підрядників для ремонтів. Та це не єдиний напрямок. Так, з 2018 по 2019 рік шахта закупила 1,8 тисяч літрів пива:
Пиво купували не розливне, а в пляшках об’ємом від 0,33 л до 2 літрів. Асортимент майже не змінювався — пиво українського виробника. Та ціна така, що закупівля була допорогова. Для оголошення аукціона подекуди не вистачало 110 грн. За кожний тендер закуповували по 500-670 літрів пива. В самому держпідприємстві Вільному радіо пояснили, що пиво вони купували для їдальні і буфету, які є у власності “Артемсолі”. Крім того, заявили, що з початку 2019 року слабоалкогольні напої підприємство не продавало взагалі. Хоча тендер на закупівлю 500 л пива був і в кінці квітня 2019 року. Це була остання закупівля.
Цікаво те, що постачальником пива було тільки ТОВ “Співдружність”. ДП “Артемсіль” публікували тендери вже після укладання угоди. Більше пива вони ні в кого не закуповували.
У “Співдружності” Державне підприємство “Артемсіль” купувало і різну побутову хімію. Наприкінці серпня вони також купили для своїх їдалень, буфетів, магазинів сувенірних магазинів більше півтонни солодощів. Постачальником була вже інша фірма — ТОВ “ФОРВАРД С”, але її власник той самий — Сергій Архіпов.
Бахмутське районне комунальне підприємство “Управління архітектури, будівництва та комунального господарства” замовило проектно-кошторисну документацію на ремонт дитячого садочка за майже 1,5 млн грн. Виграла тендер фірма ТОВ “ТІМ КОНСТРАКШН”. Спочатку команда-переможець тендеру дійсно готувала документи і отримала аванс — майже 450 тисяч гривень. Після цього директор підписав акт виконаних робіт. Нібито весь проект готовий. Хоча проектно-кошторисну документацію не завершили.
Після підписання актів фірмі заплатили 1 мільйон 48 тисяч гривень з районного бюджету за не виконану роботу. На цьому співпраця завершилась.
Щоб оцінити виконані роботи по об’єкту, комунальне підприємство звернулось по допомогу. Дві компанії – “Філія “Київоблбудекспертиза” державного підприємства “Київоблбудінвест” і ТОВ “ЕЙР ТРЕЙД” – провели експертизу проекту. Після спільного дослідження вони виявили помилки та некомплектність проектної документації. Це підтверджує, що директор компанії ТОВ “ТІМ КОНСТРАКШН” незаконно підписав акти виконаних робіт.
На момент злочину власником фірми був Андрій Сокол. Це йому інкримінують статтю “Зловживання повноваженнями службовою особою” через підробку документів. Але з кінця 2018 року новою власницею стала Антоніна Кравець. Цікаво те, що з квітня 2019 року новим власником компанії, яка проводила експертизу “ТОВ “ЕЙР ТРЕЙД”, стала також Антоніна Кравець. Станом на 17 жовтня, Антоніна є керівником ще 33 компаній.
А офіси компанії, яку звинувачують у привласненні коштів та фірми, яка це перевіряла, знаходяться в Києві в одному і тому ж будинку, на одному поверсі.
Крім того, з реєстру судових рішень відомо, що компанії “ТОВ “ЕЙР ТРЕЙД” і ТОВ “ТІМ КОНСТРАКШН” досі фігурують у справі розкрадання державного бюджету України, зокрема коштів, виділених на облаштування державного кордону з Росією. Цю справу розслідують слідчі НАБУ і Генпрокуратура. Крім того, Солом’янський суд Києва охарактеризував фірму “ТОВ “ЕЙР ТРЕЙД” як фіктивне підприємство.
Ми намагались поспілкуватись з замовником цього тендеру, однак в будівлі установи нікого не було, а на дзвінки не відповідали.
Читайте також: