Підтримати
Зображення до посту Топ-7 порад від сучасних українських авторів як писати рецензії на книжки
Фото: Вільне радіо

11 березня до центральної бібліотеки Бахмута завітали українські письменники Сергій Жадан, Юлія Ілюха та Мія Марченко, а також кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський. На зустріч запросили учнів місцевих шкіл. Дітей вчили писати відгуки на літературні твори. Поради занотували й журналісти Вільного радіо. Як написати цікаву і корисну рецензію – читайте далі.

 

Побачитися з сучасними українськими авторами приїхали діти з різних шкіл Бахмутського району та прилеглих сіл. Їм розповідали про конкурс рецензій “Читай-Пиши”, який проходить другий рік поспіль. За його умовами школяр має написати або зафільмувати відгук на книжку українського автора. Минулого разу учасниками конкурсу могли стати діти з Донецької та Луганської областей, а цьогоріч до них можуть долучитися малі мешканці Харківщини.

“Минулого року ми отримали більш ніж 300 робіт, було 6 переможців. Оскільки цього року в нас більше номінацій і ширша географія, ми дуже розраховуємо, що учасників буде більше”, – говорить організатор проєкту, український поет і прозаїк Сергій Жадан.

Відомі українські автори приїхали до Бахмута, щоб навчити школярів писати рецензії на книжки
Фото: Вільне радіо

Щоб виграти у конкурсі, треба скласти рецензію, яка водночас буде і цікавою, і корисною. Дітям пояснили, що для цього треба зробити та на що звернути особливу увагу.

Тож, ось головні поради від авторів:

  • Дайте загальну інформацію про твір і його автора

На думку кінокритика Ярослава Підгори-Гвяздовського, читати відгук буде цікавіше, якщо рецензент проведе в ній невеликий екскурс у сюжет книги. До того ж, варто розповісти про її автора.

“Я став кінокритиком після того, як став журналістом. І я, пишучи рецензію, додаю те, що більшість критиків не роблять – я додаю інформацію. Я розказую про те, хто цей режисер, як був задуманий фільм, який бюджет і навколофільмову обстановку теж розказую. В принципі, кінокритики не вдаються до таких речей. Але я як журналіст знаю, що звичайна людина клює на це”, – говорить Ярослав Підгора-Гвяздовський.

Відомі українські автори приїхали до Бахмута, щоб навчити школярів писати рецензії на книжки
Фото: Вільне радіо

 

  • Не бійтеся критикувати

Письменниця і перекладачка з французької Мія Марченко запевняє: негатив також може дарувати натхнення.

“Мені страшенно сподобався найрозгромніший відгук на мою книжку, де було сказано, що ця книжка оповита отруйними чарами. І мені настільки сподобалось, що мене можна уявити злою чарівницею, що я навіть це собі виписала і повісила над робочим столом. Це в мене така фраза, яка мене надихає і далі оповивати різними чарами мої книжки”, – каже Мія Марченко.

 

  • Будьте унікальними

Письменниця й журналістка Юлія Ілюха радить бути щирим у своїх відчуттях, навіть якщо книжка не сподобалась. Та додає, що корисно час від часу читати рецензії літературних критиків, щоб краще розуміти особливості цього жанру. Втім, копіювати чужі думки не варто. У гарному відгуку має бути свіжий погляд на твір, а не переказ того, що вже є.

 

  • Отримуйте вигоду від хобі

За словами Юлії Ілюхи, написання рецензій може бути корисним з практичної точки зору. Тож не варто тренуватись писати їх тільки для себе — викладайте в мережу.

“Якщо ви почнете писати свої враження, свої відгуки на книжки й викладати їх в Instagram, ви станете бук-блогерами. Вами можуть зацікавитися видавництва і будуть вам давати свої книжки на огляд безкоштовно. Ви отримуєте цікаву книжку, ви її читаєте, пишете відгук, вас знову читають, вам дають ще більше книжок. Всім добре і всі раді”, – пояснює письменниця.

Відомі українські автори приїхали до Бахмута, щоб навчити школярів писати рецензії на книжки
Фото: Вільне радіо

 

  • Не пишіть беземоційно

Кінокритик Підгора-Гвяздовський зауважує: пишучи відгук на книжку, не варто заглиблюватись у технічні деталі. Рецензія зацікавить інших лише тоді, коли буде живою і відвертою.

“Навіть якщо ти будеш обурений, читач може цим перейнятись і перевірити твою точку зору. В мене було неодноразово таке, коли я писав просто розгромну рецензію на фільм, а читачі до мене зверталися: “Слухай, ти так класно написав, я хочу піти подивитися”. Притому, що я кажу: “Це поганий фільм, не йдіть на нього”, – каже Ярослав Підгора-Гвяздовський.

 

  • Діліться враженнями з іншими

І ще одна порада від кінокритика: корисно проговорювати свої враження в усній формі. Коли ми розповідаємо друзям про фільм, який побачили, – це теж якоюсь мірою рецензія. Це не лише допоможе упорядкувати думки, а й дасть змогу почути цінний коментар.

 

  • Пишіть так, щоб ваш відгук запам’ятали

За словами Ярослава Підгора-Гвяздовського, особливо слід попрацювати над першими реченнями і висновками рецензії. Їх можна сформулювати навіть кількома короткими фразами, але вони мають бути яскравими і влучними. Це викличе у читача більше емоцій та змусить розмірковувати над вашими думками.

Зазначимо, в рамках зустрічі автори також зачитали школярам уривки зі своїх книжок.

Відомі українські автори приїхали до Бахмута, щоб навчити школярів писати рецензії на книжки
Фото: Вільне радіо

 

А потім літератори відповідали на запитання. Дорослих цікавили проблеми сучасного українського кіно, стан книгарень і бібліотек та різниця між паперовими й цифровими книжками. Діти ж питали як подолати творчу кризу та чи можна надіслати рецензію у пісенній формі.

Відомі українські автори приїхали до Бахмута, щоб навчити школярів писати рецензії на книжки

Відомі українські автори приїхали до Бахмута, щоб навчити школярів писати рецензії на книжки
Фото: Вільне радіо

 

Нагадаємо, в лютому стартував конкурс учнівських рецензій “Читай-Пиши”. Його мета – спонукати дітей більше читати й аналізувати прочитане. Надсилати свої відгуки можна до 1 квітня. Золоті призери отримають планшети, а за друге й третє місце подарують фотокамери миттєвого друку.

Читайте також:


Завантажити ще...