Чи справді ті, хто лишилися, ненавидять українців за кордоном? Чи ненавидять переселенців люди з інших регіонів? Чи такий вже сильний конфлікт між цивільними та військовими? Це вирішили дослідити соціологи. Журналістка Вільного радіо законспектувала висновки такого опитування.
Опитування проводив Київський міжнародний інститут соціології з 11 по 30 вересня 2024 року за допомогою онлайн-інтерв’ю. Усього було 2055 інтерв’ю: 1855 серед українців на територіях, контрольованих урядом (більшість не є переселенцями), і 200 серед громадян, які виїхали за кордон через повномасштабне вторгнення Росії. Респондентів набирали за допомогою онлайн-панелі InPoll.
Ця вибірка відображає середньостатистичні результати. Це не означає, що такої думки дотримуються всі та українців з радикальнішою позицією немає.
Взаємини між людьми, які пережили тимчасову окупацію або бойові дії, та тими, хто не має такого досвіду, показують як такі, що не є напруженими. Хоча люди без досвіду бойових дій дещо більше дистанціюються, обидві групи не виявляли жорстокості одна до одної. Натомість дослідники помітили схильність обох груп до бажання “поставити на місце” представників іншої сторони.
Дослідження показало, що відносини між українцями за кордоном і в Україні характеризуються помірною поляризацією. Хоч і є певні розбіжності в поглядах, загальний рівень неприязні залишається низьким. Люди не проявляють значної антипатії одне до одного. Хоч за коментарями в окремих соцмережах і може скластись інше враження.
У відносинах між військовими/їхніми родичами та цивільними спостерігається невелика соціальна дистанція. Військові більше дистанціюються від цивільних, ніж навпаки. Цивільні менш схильні заводити дружбу з військовими. Неприязнь між групами також незначна, хоча військові частіше вважають цивільних недоброзичливими, а цивільні військових — ненадійними. Жорстокість між ними практично відсутня.
Цивільні частіше висловлюють бажання, щоб військових не було. Але дослідники зазначають, що трактують це не стільки ненавистю, скільки прагненням до закінчення війни, щоб ніхто не жертвував своїм життям і здоров’ям заради безпеки країни.
Зазначимо, за підсумками опитування 69% учасників вважають свої погляди схожими на думку більшості. Результати також показали, що жінки більше схильні відносити себе до меншості, а респонденти без вищої освіти частіше вважають свої погляди нестандартними.
Відповідно до основного висновку дослідження, стереотип про глибокий розкол серед українців — є міфом. Дослідження підкреслює, що хоча суспільство має певні розбіжності у поглядах, загальний рівень поляризації невеликий.
Раніше ми розповідали, що в школах тимчасового окупованого Маріуполя дітям роздали глобуси, на яких частина українських територій позначена як РФ. Російськими загарбники позначили Крим, Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області. При чому на глобусі у складі РФ позначені навіть території, які зараз не перебувають під російською окупацією, зокрема Херсон та Запоріжжя.