Підтримати
Команда Terra Incognita. Фото: Evgeny Sosnovsky

Підтримайте Вільне Радіо

Підтримати

Перший недержавний театр Донеччини Terra Incognita, створений митцями з Маріуполя, підбив підсумки свого першого року після відновлення роботи. Театр, у якому грають переселенці, нині працює в Києві та не має фінансування від держави.

Про це розповів засновник і художній керівник театру, режисер Анатолій Левченко на пресконференції в Києві.

З моменту відновлення роботи у квітні 2024 року театр Terra Incognita вже відіграв три вистави в різних містах України. Колектив також готує прем’єру ще двох вистав цього тижня.

Для довідки:

Це єдиний у Європі колектив, сформований із митців-біженців. З 2019 року до початку відкритої війни трупа грала у Маріуполі.

Зараз в акторському складі театру 22 людини, з яких 12 перебувають у Києві, один учасник — досі у російському полоні, а частина акторів лишається на тимчасово окупованій території. Більшість — переселенці з Маріуполя.

Новий етап існування трупа театру розпочала з вистави “Чи бачите ви світло в кінці тунелю” української авторки-драматургині Неди Неждани. Прем’єра відбулася 7 квітня 2024 року у Києві. Саме ця вистава мала вийти на сцену ще 25 лютого 2022 року, тобто на наступний день після  повномасштабного вторгнення, і саме тому стала символічною для відродження театру.

Друга постановка — “Пост-пісня” — вийшла у вересні того ж року в межах фестивалю “Мельпомена Таврії” у Миколаєві. Це авторська варіація на тему “Лісової пісні” Лесі Українки. До колективу тоді приєднався ще один маріуполець — актор, громадський діяч, фотограф Євген Сосновський.

У грудні 2024-го театр представив моноспектакль “Зовнішньо переміщена особа” за п’єсою німецького драматурга Кая Ґензеля “Кламмова війна”. Готували її за підтримки Гете-Інститут. Головну й єдину роль у виставі виконав заслужений артист України Анатолій Шевченко, якого режисер називає метром маріупольської сцени. Цю постановку вже запросили на міжнародний фестиваль в Ужгороді.

За словами Анатолія Левченка, театр не отримує фінансування з боку держави та не має постійних меценатів. Усі витрати трупа покриває самотужки. Колектив просить підтримки через донати.

Наразі в репетиціях — ще дві прем’єри. Обидві глядачі зможуть побачити 13 липня у Малій опері в Києві.

“Це в нас такий експеримент — дві вистави, дві прем’єри за один день. Жартома ми це назвали “вечір інтелектуального театру”. Зараз ще тривають репетиції. Це складне випробування і для мене, і для нашої трупи”, — зазначив режисер.

Перша постановка — “Голос тихої безодні” за п’єсою Неди Неждани — досліджує межу між реальністю та надприродним. У ній четверо акторок грають різні іпостасі однієї людини. Супровід вистави забезпечує музика на дримбах, які виготовив маріупольський майстер. Він нині проживає в Німеччині.

український традиційний щипковий музичний інструмент у вигляді грушеподібної металевої рамки зі вставленим металевим язичком посередині

Друга прем’єра — постановка “Уяви, що ти Бог” за мікроп’єсами румунсько-французького драматурга Матея Вішнєка з його циклу “Кордони”. За словами Левченка, ця вистава поєднує абсурд, цинічний гумор і гостру драму. Це перше сценічне прочитання цього твору в Україні.

Окремо театр бере участь у проєкті з документування. Його мета — зафіксувати історії колаборації в державних театрах на окупованих територіях.

“Ми, зокрема, будемо розповідати про колаборантів Маріупольського державного театру. Це необхідно робити, ми маємо знати, хто жив і живе поряд з нами”, — підсумував Левченко.

Також у співпраці з австрійськими дослідниками був створений художній сценарій з життя в’язнів Донецької тюрми у 2022-2023 роках “Мнемонік з Маріуполя”. Він присвячений темі цивільних полонених під час російсько-української війни та ґрунтується на особистому досвіді самого Анатолія Левченка, який у 2022-2023 роках перебував у в’язниці Донецька. 

У новому сезоні театр планує кілька постановок: “Слава героям” за п’єсою українського драматурга Павла Ар’є, “Мир вашому дому” за творами єврейського письменника Шолом-Алейхема та “Собака” за п’єсою письменника Юрія Івасюка.

Окрім цього, театр налагоджує зв’язки з іншими установами й організаціями. За цей рік вдалося підписати меморандуми про співпрацю з Київським академічним обласним музично-драматичним театром імені Саксаганського та громадською організацією “Надазовські греки: уруми та румеї”.

Тим часом росіяни у Маріуполі готують до відкриття знищений ними ж драмтеатр. Ми раніше писали про те, що окупанти хочуть показати там концерт вже у грудні 2025-го. Від первинного вигляду будівлі майже нічого не залишилося.


Завантажити ще...