Підтримати
музей імені Куїнджі у Маріуполі
Фото: www.shukach.com

Російські військові зруйнували художній музей імені Архипа Куїнджі в Маріуполі. Видатний митець народився у приморському місті, але більшу частину життя прожив та похований у Петербурзі.

 

Про втрату для Маріуполя Вільному радіо розповідає завідувачка Художнього музею імені Архипа Куїнджі Тетяна Булі. Їй з рідними вдалося вирватися з блокадного Маріуполя.

“Великий біль! Немає дивовижного музею, який був туристичною перлиною, який так любили мешканці та гості нашого міста, де працював професійний колектив співробітників. Його більше немає, як і багатьох інших об’єктів у місті Маріуполь”,  —  розповідає завідувачка музею.

Вона називає цей музей справою свого життя.

“Це було моє дітище — ми його реставрували, відновлювали будівлю, створювали експозицію, відкривали у 2010 році. Музей дуже подобався відвідувачам, він був невеликим, але дуже комфортний та приємний. Там були шедеври”, — розповідає очільниця музею.

Оригіналів робіт Архипа Куїнджі на момент обстрілу в музеї не було: художник більшу частину життя прожив у Петербурзі й перед смертю заповів свої роботи тамтешньому Товариству художників. Але в музеї зберігались оригінали картин багатьох інших митців та різноманітні експонати.

Росіяни знищили будівлю авіабомбою, з другої спроби

За словами Тетяни Булі, росіяни поцілили в будівлю ще на початку березня, але тоді вона вистояла. А знищила музей авіабомба, скинута нещодавно.

“2 березня туди прилетів снаряд (це бачили очевидці), який зруйнував одну стіну та терасу з видом на море. І наче у стіні застряг. А 18 березня мені подзвонила моя колега, яка теж виїхала “зеленим коридором”, і в Дніпрі випадково у магазині зустрілася з людиною, яка жила поруч з нашим музеєм. Той чоловік сказав, що прилетіла авіабомба (та зруйнувала музей, — ред.)”, — розповідає завідувачка музею імені Архипа Куїнджі.

Очільниця музею каже, що одразу повірила тій інформації, хоча вже була не в осадному місті.

“Але тепер сумніваюся — а раптом музей живий?! Раптом воно не повністю зруйноване — в інтернеті я не бачила відео зруйнованої будівлі. Хоча місто й досі так бомблять, що сподівань, що будівля вціліє, у мене власне й немає…”, — каже Тетяна Булі.

Але інформацію про руйнування музею підтверджує й пресслужба Маріупольської міськради. У фондах музею було близько 2 тисяч експонатів, у тому числі твори живопису, декоративно-ужиткового мистецтва, графіки та скульптури.

“У музеї зберігалися оригінали робіт інших українських художників — Івана Айвазовського, Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Михайла Дерегуса та інших. Їхня доля наразі невідома”, — йдеться в повідомленні Маріупольської міськради.

Архип Куїнджі  —  уродженець Маріуполя, який жив та помер у Росії

Цей музей має ім’я всесвітньо відомого митця грецького походження родом з Маріуполя Архипа Івановича Куїнджі. Він народився у приморському місті у 1841 році та провів там першу чверть свого життя. Більшу частину життя він провів у Росії, в Петербурзі. Там він створив десятки неймовірних українських пейзажів, у тому числі “Ніч на Дніпрі”, “Чумацький тракт у Маріуполі”, “Українська ніч”, “Вечір на Україні”, “Татарська сакля при місячному освітленні на Південному березі Криму” тощо.

Докладну та натхненну розповідь Тетяни Булі про життя та творчість Архипа Куїнджі ми записали наприкінці січня, до дня народження митця. Її можна послухати та прочитати (а також побачити копії деяких картин Архипа Куїнджі) за цим посиланням.

Читайте також:


Завантажити ще...