Ціна упокоєння

Скільки коштує поховати померлого у Бахмуті, Сіверську, Соледарі, Торецьку (Аналіз цін)
Коли у людини помирає хтось з близьких, то на неї падає одразу великий перелік задач. Журналісти Вільного радіо проаналізували ціни по різних містах та зібрали дані про те, скільки мінімум потрібно грошей, щоб поховати людину в Бахмуті, Торецьку, Сіверську, Часів Ярі ті Соледарі. І хто цим займається.
Зазначимо, журналісти Вільного радіо збирали інформації по містах як у комунальних, так і приватних ритуальних служб. Але до деяких приватних фірм, які називали комунальники, ми не змогли додзвонитися, або номери телефону вже недійсні. Тож, якщо ви підприємець або представник ритуальної служби, зв'яжіться з редакцією Вільного радіо в розділі "Контакти", щоб ми додали дані про ваші розцінки та контактні дані в матеріалі.
Місце на кладовищі безкоштовне
Згідно з Законом про поховання та похоронну справу, в людини є безкоштовне місце на кладовищі. Якщо людина ховає свого родича, то комунальники або інші утримувачі кладовища можуть виділити ділянку біля інших членів сім'ї.

Однак за організацію поховань люди мають домовлятися вже з ритуальними службами окремо. За це потрібно доплачувати.
Бахмут
В Бахмутській ОТГ працює комунальна ритуальна служба. Вона входить в підрозділ КП "Бахмутський комбінат комунальних підприємств". Мінімальний тариф на поховання від комунальників виходить близько 4200 гривень. В цю ціну входить виніс та транспортування тіла, труна, хрест, викопування могили та закопування труни. Але остаточна ціна може коливатися в залежності від матеріалу труни, рушників, вінків, та додаткових послуг. Наприклад, Комунальна ритуальна служба також надає місце в камері схову.
"Якщо людина померла і не потребує розтину, то особливо в спеку люди замовляють вивезти тіло в камеру схову. 740 гривень за добу коштує. Якщо виходить півтори доби, то ми все одно пишемо, як за добу. Помити тіло там коштує 465 гривень. Там людину омивають, голять, одягають, приводять тіло до ладу", — каже начальник комунальної ритуальної служби КП "Бахмутський комбінат комунальних підприємств" Валерій Мерков.
Фото з відкритих джерел: автомобілі, які використовують для похоронних кортежів та перевезення тіл
Також за словами Меркова комунальники готові відвезти тіло людини і на кремацію до Харкова. Родичам це обійдеться приблизно в 3 тисячі гривень.

"До Харкова 250 кілометрів. Ми все це організовуємо, також робимо. З ними з'єднуємось. Доставляємо туди тіло, а вони вже розбираються. В суму входять відрядження для співробітників, офіційно, катафалк тощо", — розповідає Валерій Мерков.
Фото: Вільне радіо
Крім того, якщо померлий хворів на COVID-19, то поховати його вийде дорожче.

"Це потрібно придбати костюми, хлопцям з бригади. Дві машини: в одній тіло хворого, а в другій хлопці. І двома машинами возимо. Їх обробляють, дезінфікують, роблять кварцування. Додатково це близько півтори тисячі гривень треба доплатити", — каже Мерков.

В Бахмуті вони єдині, хто ховає людей з COVID-19. Приватні фірми цим не займаються.
Для організації поховань в комунальній службі ви можете зателефонувати за номером:
(06274) 4-56-11 або (099) 957-29-61.
Ми з'ясували, що організовує поховання в Бахмуті ще й фірма "Пам'ять". Станом на 5 грудня мінімальна ціна на поховання коливається на рівні 4100 гривень. В цю ціну входить:

Фото: газета Собитія
  • Укладання договору;
  • Викопування та закопування могили;
  • Обслуговування поховання спеціальною бригадою;
  • Послуги перевезення труни;
  • Оренда віжок і підставок;
  • Труна, оббита шовковою тканиною, подушка, покривало, вінок зі стрічкою;
  • Хрест і табличка.
Також підприємство готове допомогти організувати помини, замовити автобус тощо.

"В телефонному режимі ми можемо допомогти в замовленні священника, можемо допомогти в замовленні автобуса, і також ми можемо забронювати кількість місць на поминальний обід. Це ми надаємо для зручності клієнта, щоб у важку хвилину облегшити все. Не завжди люди концентровані в цей момент, не завжди люди знають, де шукати той же автобус, в який храм бігти. Це все безкоштовно ми робимо в телефонному режимі", — пояснює директорка ритуальної служби "Пам'ять" Ірина.

Крім того, фірма організовує і доставку тіла в інші міста, в тому числі й на кремацію у Харків. Станом на 5 грудня ціна на транспортування тіла в інше місто коштує 10 грн/км.
Щоб звернутися до фірми ритуальних послуг "Пам'ять" зателефонуйте за номером:
989 або (099) 056-58-45
Фірма працює по Бахмутській ОТГ, а також у Соледарі і Часів Ярі.
Соледар
В Соледарі також працює своя комунальна ритуальна служба. В них вартість поховання коливається на рівні 4500 гривень. За цю ціну комунальники також роблять все за стандартним переліком:
  • надають труну
  • хрест з табличкою та іншу атрибутику
  • доставляють тіло
  • викопують та закопують могилу

В підприємстві кажуть, що до них ще не зверталися щодо поховань померлих з COVID-19. Але в разі чого вони все готові організувати без доплат.
"В повному обсязі в нас є захисні костюми та засоби для дезінфекції. Все це ми можемо зробити. Не потрібно платити. Навіщо доплачувати? В нас костюми брезентові, обробляються і все. немає в нас такого, що розрахована розцінка з ризиком зараження. Все ж в морзі вже роблять. Вони й обробляють тіло і в труну самі кладуть. Ми просто беремо і відвозимо труну", — розповіла Вільному радіо начальниця Наталія Агумава.
Запитати про організацію поховання в комунальної служби можна за телефоном:
(095) 511-86-43
Торецьк
Фото: Укрінформ
В Торецьку немає комунальної служби, яка займається організацією поховань. Про це нам розповіли, коли ми зателефонували у приймальню військово-цивільної адміністрації. Там нам одразу дали номер приватної фірми, яка займається ритуальними послугами. Це ФОП "Лебедіна Наталя Іванівна". Підприємиця розповіла нам, що мінімальний тариф на поховання коштує близько 5000 грн. В цей тариф включені:
  • Договір
  • Труна, стрічка,
  • Хрест
  • Викопування могили та закопування труни
  • Доставка тіла
  • Катафалк

Але в цієї фірми також є свої особливості. Деяким людям поховання організовують безкоштовно, а комусь роблять знижки.
"Ми людям знижки робимо, тому що місто в нас депресивне трохи. Дітей до 5 років ми ховаємо безкоштовно. Ні копійки не беремо. В мене таке табу. Військових наших коли відправляємо, то я завжди все безкоштовно даю: труну, хрест, простирадло і все. Буває також, що родина в боргах, то даємо знижки", — розповідає підприємиця Наталя Лебедіна.
І дійсно, в торецьких групах в соцмережах чимало коментарів, де розповідають як підприємиця допомогла їм з похованням, зробила знижку або навіть безкоштовно організувала поховання.
Щоб організувати поховання у ФОП "Лебедіна Н.І." телефонуйте за номером:
(06247) 2-52-62
Сіверськ
Фото: Вільне радіо
У Сіверську також немає комунальної служби, до якої б можна було звернутися за організацією поховань. Але є підприємець ФОП "Кутовий Віктор Григорович", який займається ритуальними послугами. Його фірма готова організувати поховання за приблизно 3700 гривень.

"Повністю послуга поховання: доставка ритуальної атрибутики, доставка тіла, викопування і закопування могили в нас виходить 3050 гривень. Ну і труну, яку оберуть мінімально від 550 гривень це оббита тканиною. А буває вже і покрита лаком. Але це вже люди дивляться по своєму фінансовому стану. На хрести ціна також різна. Починаючі від 70 гривень. Табличка 20 грн", — уточнює підприємець з Сіверська Віктор Кутовий.
Звернутися за ритуальними послугами до фірми можна за телефоном:
(095) 887-75-32
Часів Яр
Ми не знайшли приватних підприємств з Часів Яру, які організовують поховання по місту. Але одна з приватних фірм в Бахмуті організовує поховання в тому місті. Якщо ви підприємець, який надає тут ритуальні послуги, зв'яжіться з редакцією Вільного радіо, щоб ми додали ваші розцінки і контакти у цей матеріал.
Альтернатива звичайному похованню
Фото: Журба. Ритуальні послуги
Деякі померлі роблять заповіти з проханням не ховати їх у землю, а зробити кремацію. Таку процедуру погребіння обирають і деякі родичі. Наші спікери кажуть, що це чудове рішення, яке дозволить зменшити навантаження на кладовища і їх не доведеться зачиняти так швидко через стрімке зростання територій. Однак, в Україні кремація має не великий попит. Наприклад, за даними Міністерство регіонального розвитку України, у 2019 році шляхом кремації поховали лише 26 тисяч українців. Це 5% від усіх померлих людей. В міністерстві зазначають, що ці показники вказують на те, що місцеві органи влади не достатньо поширюють серед українців традицію поховання померлих шляхом кремації.
Фото: Lilin Viter
Крім того, через дороговизну обладнання та певні обмеження в Україні мало крематоріїв. Найближчий від Донецької та Луганської областей — це харківський крематорій КП "Ритуал" Харківської міської ради. Ми телефонували до крематорію та намагалися дізнатися ціни, але в приймальні у директора КП кажуть, що коментувати не будуть.

Однак, за останніми даними ритуальної служби із Запоріжжя "Чорна Роза" відомо, що кремація у Харкові коштуватиме 6 тисяч гривень. В цю суму входить перевезення тіла на відстань 300 км (трохи більше, ніж від Бахмута до Харкова), кремація, та безпосередньо урна, куди перекладають прах померлої людини.
Хто перший дізнається про смерть
Ми поспілкувалися з бахмутянкою, яка нещодавно поховала свого батька. Наталя Царик розповідає, що її здивувало те, що ще до приїзду поліції, їй вже запропонували свої послуги різні похоронні бюро.
"Про смерть я повідомляла на 102. І поліція тільки переступила поріг квартири, а мені вже набрала ритуальна служба. Навіть рідня ще не знала моя. Поліцейські зробили здивований вигляд, кажуть "Це не ми!". Я питаю в ритуальної служби, звідки вони дізнались, а мені відповіли "Ну ось є база даних". Хоча ніякої такої бази даних немає і бути не може. Я їм відмовила, бо мені було гидко. І звернулася до 3-ї фірми, комунальної (БККП — ред.)", — розповіла Вільному радіо бахмутянка Наталя Царик.
Журналісти Вільного радіо запитали у директорки приватної ритуальної служби "Пам'ять", як вони дізнаються про смерть. Але вона заперечує, що поліція або лікарня повідомляє їм про смерть. Вона та інші фірми, з якими ми спілкувалися, кажуть, що зазвичай їм телефонують родичі, друзі, сусіди або знайомі померлих.
Комунальники проти приватних служб
Під час аналізу цін в різних містах ми з'ясували, що не всюди є комунальні служби, які готові допомогти з організацією поховань. Наприклад, у Часів Ярі комунальна служба ховає лише самотніх людей. У Сіверську кажуть, що їм невигідно складати конкуренцію з приватниками, а в Бахмуті комунальник навпаки завойовує цей ринок.
Виробниче ремонтно-житлове підприємство міста Часів Яр
"Ми займаємося лише тими людьми, в яких нема кому поховати. В таких випадках ми ховаємо. Якщо в померлих є родичі, то тоді вони вже всі звертаються до ритуальних служб (некомунальних — ред.)"
Сіверське міське спеціалізоване комунальне підприємство. Олександр Пшенка
"В нас всім займаються приватні особи, ФОПи. Ми таких послуг не надаємо. В нас лише кладовища на утриманні. Так вийшло, що ми не можемо складати конкуренцію. Нам потрібно всіх оформити, а у ФОП… ФОП на єдиному податку тобто в них зовсім інша система оподаткування. Ми з ними не можемо складати конкуренцію"
Бахмутський комбінат комунальних підприємств. Валерій Марків
"Коли я прийшов сюди, комбінат на лопатках лежав, і робив десь 8 поховань на місяць. Все робили приватні фірми. І ми, директор і я, об'єдналися. А тепер ми трохи плечима розштовхали їх, запрацював комбінат, з'явились гроші, купили новий катафалк, техніку поремонтували"
1189
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор