Підтримати
Діти з тимчасово окупованих територій граються
Діти, яких вивезли з окупації, граються. Ілюстративне фото: Дмитро Лубінець

Неповнолітні, яких російські окупанти викрали з тимчасово окупованих територій України, страждають від агресивного нав’язування чужої культури, контролю в інтернеті та цькування однолітків-росіян. Такого висновку дійшли російські журналісти-розслідувачі, які дослідили урядові папери та анонімно поспілкувалися з представниками дотичних відомств.

 

Про це йдеться у розслідуванні російського опозиційного медіа “Медуза”, яке ґрунтується здебільшого на анонімних свідченнях працівників російських відомств та непублічних документах.

Окупанти брешуть про те, що російські сім’ї не всиновлюють українських дітей

Хоч російські окупанти продовжують стверджувати, що російські сім’ї не можуть усиновлювати українських дітей, журналісти “Медузи”, посилаючись на звіти російського Мінпросвіти, стверджують, що:

  • за перший квартал 2023 року на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей окупаційна влада “виявила” по 220 “дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування”. На окупованій частині Запорізької області тоді нібито відзвітували про наявність 14 таких неповнолітніх. З-поміж цих дітей 26 передали на всиновлення громадянам РФ, а чотирьох повернули батькам. Сімох неповнолітніх нібито через “загрозу їхньому життю” забрали в рідних;
  • за другий квартал 2023 року загальна кількість “дітей-сиріт”, виявлених окупантами, лиш збільшилася: 286 на Луганщині, 409 на Донеччині та 40 — у Запорізькій області. З-поміж перелічених дітей 6 нібито віддали на всиновлення громадянами РФ, 16 повернули батькам, а ще 19 забрали у рідних через нібито безпекові проблеми;
  • у третьому кварталі 2023-го в документах, до яких має доступ “Медуза”, вперше згадуються “сироти та діти, позбавлені батьківського піклування” з окупованої частини Херсонщини. Там, за даними розслідувачів, за той період “виявили” 63 неповнолітніх. Тоді ж число таких дітей на тимчасово окупованих територіях Донеччини виросло до 569, Луганщини — до 343 та Запорізької області — до 45. Також стрімко виросла кількість усиновлень російськими громадянами українських дітей: за третій квартал минулого року таких неповнолітніх було 45. Найчастіше, кажуть у “Медузі”, росіяни всиновлювали саме вихідців із Донеччини.

Асиміляція у закладах освіти

Хоч російська пропаганда, кажуть у “Медузі”, публічно декларує повагу до різних культур та народів, українські діти стикаються у російських освітніх закладах з асиміляцією, ціллю якої є знищення слідів походження неповнолітніх.

“У теорії інтеграція відбувається в середовищі мультикультуралізму, тобто там, де допускається культурне розмаїття і повага до культури групи, яка не домінує. А спробуй зараз прояви повагу до української мови, гімну, герба, за це саджають! Тому саме інтеграція цих дітей неможлива. Швидше, йдеться вже про асиміляцію або маргіналізацію”, — розповів російським розслідувачам працівник російського Мінпросвіти, який вирішив залишитися анонімним.

Програма щодо “перевиховання” українських дітей “на основі духовно-моральних цінностей, історичних та національно-культурних традицій Росії”, яку нині розвивають у закладах освіти країни-агресорки, діє до випускних класів включно.

До того ж українські діти стикаються з російською мілітаристичною пропагандою і поза межами освітніх закладів. Їх залучають до військово-спортивних ігор, водять на виставки типу “ми проти нацизму” та подекуди змушують відвідувати заходи, де діти проходять попередню підготовку до служби в армії країни-агресорки.

“Великий російський брат” українських дітей в інтернеті

Російські розслідувачі зазначають, що у країні-агресорці в тестовому режимі працює система “Профілактика” — проєкт, побудований на основі нейромереж, який аналізує онлайн-активність підлітків та присвоює їм різні характеристики. Наприклад, схильність до суїциду, екстремізму та тероризму.

Систему нібито вже випробували в 44 російських регіонах та готуються запустити по всій країні, інтегруючи її з базами даних правоохоронних органів. “Профілактика” зможе повідомляти поліції про підлітків, у яких виявить небажані для російської влади прояви. Джерела “Медузи” кажуть, що система здатна знаходити навіть анонімні акаунти дітей, зокрема й українських.

“Це “Великий брат” для підлітків. Він [за допомогою нейромереж] складає на кожну дитину профіль ризиків: суїцид, тероризм, екстремізм, після чого  сигналізує про це оператору. Може і в органи передати”, — сказав російським розслідувачам анонімний працівник Мінпросвіти, знайомий із роботою системи.

Тиск на українських дітей з боку російських однолітків

Через антиукраїнську пропаганду, як стверджують розслідувачі “Медузи”, російські ровесники викрадених українських дітей нерідко проявляють до них відкриту ворожість. У розслідуванні наводяться два приклади, коли українських школярів били однокласники через їхнє походження. Одного хлопця нібито побили за те, що він пишався своїм громадянством, іншого — просто за те, що він “хохол”.

Російська влада, додають журналісти, активно слідкує за долями всиновлених громадянами РФ дітей, зокрема, відстежуючи смерті серед них. За перші 6 місяців 2023-го, нібито йдеться в офіційних російських документах, які є в “Медузи”, померли п’ятеро дітей з Луганщини та Херсонщини. Один із них здійснив самогубство, причини в документах не вказані.

Нагадаємо, нещодавно з окупації виїхали три сім’ї з дітьми, одна з яких приїхала з Донеччини. Батьки, які змогли вибратися з тимчасово окупованих територій, розповіли про тиск окупантів та ставлеників Кремля, з яким родинам довелося стикнутися.


Завантажити ще...