“Життя там паралізоване” — так про ситуацію в громаді каже голова Шахівської сільської військової адміністрації Сергій Сажко. Додає: розпочали переїзд. На новому місці вже працює Центр надання адміністративних послуг, шукають приміщення і для лікарів первинної ланки. З громади, де лишаються 860 людей, триває евакуація.
Зі свого окремого приміщення в центрі рідної громади — до кімнати на другому поверсі в найближчому місті, де спокійніше. Через безпекову ситуацію Центр надання адміністративних послуг Шахівської громади переїхав в Добропілля. Приймають тепер з 8:00 до 15:00 з понеділка по п’ятницю за адресою провулок Європейський, 10.
За перший тиждень у них було вже близько шістдесяти звернень. Частина людей приходила без запису, тому виникали черги. Тож на майбутнє відвідувачів просять реєструватись, щоб допомогти можна було швидше без очікування.
“За нормативами, ЦНАП має бути розташованим на першому поверсі. Однак у зв’язку з тимчасовими обставинами наше приміщення наразі знаходиться на другому. Для зручності відвідувачів ми за потреби виходимо до людей, які не можуть піднятися. Зараз люди найчастіше звертаються, щоб зареєструвати право власності або подати заяву щодо пошкодженого майна, звертаються за витягами та довідками з реєстрів. Бачимо, що люди часто розгублені, в емоційній напрузі — всім зараз непросто. Ми це розуміємо і стараємося надавати послуги якісно та з повагою”, — каже начальниця ЦНАП Шахівської сільської ради Дар’я Ткаченко.
В громаді, додає, Центр надання адміністративних послуг працював з 2018 року. Наразі будівля пошкоджена від російських обстрілів.
“Будівля ЦНАПу вже двічі зазнала пошкоджень від вибухових хвиль ворожих обстрілів. Незважаючи на це, команда продовжувала надавати адміністративні послуги. Наразі будівля не охороняється, через що фіксуються випадки мародерства”, — розповідає начальниця ЦНАПу.
ЦНАП — не єдина установа, що переїздить до сусідів. Поступово вивозити планують й інших. Наразі релоковані 12 співробітників Шахівської сільської військової адміністрації, інші працюють дистанційно, каже начальник ВА Сергій Сажко:
“Ми тільки займаємося релокацією. Треба знайти місце, техніку. З оргтехнікою проблем немає — всі працюють на ноутбуках, які легко вивезти. Підготовлюються площадки, на яких працюватимуть люди — буде релокуватися первинна ланка медицини. Два лікаря ще залишилися: один приймає в Новотроїцькому, другий в Золотому Колодязі. Але вже і в Золотому Колодязі безпекова ситуація дуже і дуже напружена. Соцслужби релокуються теж, тому що дрони не дають працювати просто в громаді. На даний час розбито все, що можна було розбити. Це три школи, дві амбулаторії: Шахівська згоріла вщент, розбита в Золотому колодязі. У нас там і пункт незламності був, центр ВПО, а також хаб”.
За даними начальника сільської ВА, у Шахівській громаді залишаються 860 людей. До початку повномасштабного вторгнення було 4300. А ще на початку 2025-го нараховували 2800 місцевих та 1600 переселенців.
“Так було до того, як нас почали бити дронами у квітні. Ситуація загострилася дуже швидко. В один день до нас за ніч прилетіли по громаді 32 шахеди. У нас один загиблий і один поранений, і це, можна сказати, дивом”, — пояснює Сергій Сажко.
Нагадаємо, в Шахівській громаді триває примусова евакуація родин з дітьми. Станом на 21 травня представники влади повідомляли про 20 дітей, яких не евакуювали з Торецького, Веселого, Грузького, Золотого Колодязя, Кучерового Яру, Петрівки та Новотроїцького Шахівської громади.