Зображення до посту Тимчасовий переїзд: де зараз знаходяться виші Донбасу та як організована робота зі студентами
Фото: FREE Network

Через активні бойові дії на Донбасі усі виші переїхали у безпечніші регіони країни. Для деяких закладів цей переїзд перший, а в декого вже був такий досвід. Розповідаємо, як зараз навчаються студенти, чи будуть виші працювати далі, та куди вони переїхали.

 

Переїжджає адміністрація, архіви та коштовне обладнання

Через кілька тижнів з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну усі виші Донецької та Луганської області почали виїжджати. Деяким надіслали відповідні накази з Міністерства освіти і науки, а деякі не чекали вказівок “зверху” й самі вирішили їхати.

Ті виші, які є підрозділами якихось великих навчальних закладів — поїхали до своїх основних баз. Так було с Навчально-науковим професійно-педагогічним інститутом, (ННППІ), який розташований у Бахмуті.

Наш навчальний заклад, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України, було тимчасово переміщено до бази навчального закладу Українська інженерно-педагогічна академія, це місто Харків”, — розповідає журналістам Вільного радіо керівник ННППІ Валерій Коломієць.

Тимчасовий переїзд: де зараз знаходяться виші Донбасу та як організована робота зі студентами 1

Фото: ННППІ

Під переміщення потрапили й навчальні корпуси у Слов’янську. Та Коломієць запевняє — усі об’єкти вишу продовжують їм належати. Документи учнів знаходяться в Харкові. Вони там і були, адже в Бахмуті відділу кадрів у цьому виші немає.

Ректор Донецького національного технічного університету (виш, який переїхав з окупованого Донецька до Покровська) підписав наказ, яким оголосив переміщення закладу у західний регіон. Виш-переселенець домовився з Луцьким національним технічним університетом, що вони розмістяться в одному з їхніх корпусів.

З Міністерством освіти і науки України виш узгодив, що з Донеччини вони перевезуть на Волинь усе найбільш цінне: надкоштовне лабораторне, комп’ютерне та наукове обладнання, архіви та документацію. Вивезли це ще на початку квітня. 

Тимчасовий переїзд: де зараз знаходяться виші Донбасу та як організована робота зі студентами 2

Фото: ДонНТУ

В коментарі журналістам Суспільне.Волинь старший викладач ДонНТУ Гліб Ступак, який вивозив речі вишу, пояснив, під час переїзду довго не вагалися, адже був досвід втрати матеріальної бази, коли їхали з Донецька.

Я знаю, яка ситуація зараз у Донецьку, якою вона була впродовж 8 років, і тому однозначно це рішення вірне і воно на часі. Треба зберегти той потенціал, який університет відновив за вісім років на новому місці, і тут примножити”, — зазначає Гліб Ступак.

Коли почалася евакуація, адміністрація вишів закликала студентів виїжджати. Так само евакуювалися й деякі викладачі, розповідають Вільному радіо в адміністрації Горлівського інституту іноземних мов, який теж вдруге перемістився, але цього разу з Бахмута і Дніпро.

Всі студенти виїхали з бахмутських гуртожитків. В нас викладачі є і в Дніпрі, і у передмісті Дніпра, і там, де кому зручно зараз. Адміністрація та усі служби у Дніпрі”, — розповідає в коментарі Вільному радіо заступниця директора Горлівського інституту іноземних мов Тетяна Марченко.

 

Навчання продовжується

Переїзд адміністрації вишів деякі студенти майже не відчули, адже під час воєнного стану продовжується дистанційне навчання, як це було під час піків пандемії коронавірусної хвороби.

Тимчасовий переїзд: де зараз знаходяться виші Донбасу та як організована робота зі студентами 3

Фото: заняття в ГІІМ

Викладачі працюють в дистанційному режимі. Якщо дистанційно викладач має технічні можливості викладати пари відповідно до розкладу, він робить це з будь-якої локації”, — зазначає заступниця директора ГІІМ Тетяна Марченко.

А декому доводилося проводити заняття просто у дорозі.

Коли я їхав сюди (в Луцьк — ред.) на місце розвантаження паралельно за кермом доводилося проводити пару (заняття — ред.). Але то буває”, — розповідає журналістам Суспільне.Волинь один з викладачів ДонНТУ Гліб Ступак.

У Донецькому національному медичному університеті визначили, що отримувати заробітну плату будуть лише ті викладачі, які проводять заняття. Згідно з наказом в.о. ректора ДонНМУ викладачі мають заповнювати електроні табелі, в якому повинні вписувати фактично-відпрацьовані години. Цей табель подають у бухгалтерію, яка рахує, за скільки годин людина отримує зарплату. Тобто не всі змогли розраховувати на довоєнну ставку.

 

Студенти просять розстрочку

У зв’язку з евакуацією, у вишах почали фіксувати, що студенти стали менше платити. Але, пояснюють керівники закладів, про це попереджають.

Деякі студенти звертаються з проханням дати розстрочку оплати за навчання. Ми, звісно, йдемо зустріч нашим студентам. Ми розуміємо, який зараз скрутний час для всієї країни, і для більшості наших студентів. Але оплати продовжують ті студенти, які мають змогу, вони проводять оплату. Заробітну плату ми виплачуємо вчасно у повному обсязі. Ніяких перебоїв немає”, — пояснює керівник ННППІ Валерій Коломієць.

Так само, каже заступниця директора ГІІМ Тетяна Марченко, в інституту з грошима все добре. Держава теж сплачує усе, що має, у повному обсязі, але на евакуацію персоналу це не розраховано.

Евакуювалися люди своїм коштом. Сіли в автобус і поїхали. Або своїми автівками”, — каже Марченко.

А от у Східноукраїнському університеті ім. Даля кажуть, для таких студентів-контрактників, в яких немає можливості платити за навчання — є вихід.

Дехто сплачує, але багато тих, хто не може сплатити. В такому випадку міністерство (Міносвіти, — ред.) рекомендує нам надавати студентам академічну відпустку”, — розповідала в ефірі Вільного радіо ректорка Східноукраїнського університету ім. Даля Ольга Поркуян.

Тобто студент бере перерву у навчанні з різних причин максимум 1 рік, і в цей момент він не сплачує за навчання. Однак у виші розглядають можливість взяти кредит від держави, щоб оплачувати навчання за студентів, які не взмозі це робити.

Через борги з вишів у воєнний час нікого не відраховують.

 

Не переїзд, а тимчасове переміщення

Вимушену евакуацію з Донецької та Луганської областей називають не переїздом, а тимчасовим переміщенням. В наказах та документах про вивіз адміністрації й матеріальної бази вишів вказують, що це до закінчення воєнного стану. Та усі сподіваються, що невдовзі їм вдасться повернутися на свої місця.

Ми всі розуміємо, що війна. І війна без проблем не буває. Сподіваємося на краще. Нам не звикати до цього. Це, нажаль, для нас вже другий переїзд”, — каже заступниця директора ГІІМ Тетяна Марченко.

 

Куди поїхали виші?

Журналісти Вільного радіо проаналізували державний реєстр суб’єктів освітньої діяльності, щоб подивитися, де знаходяться виші. Якщо ви хочете вступити у виш Донецької чи Луганської областей, то таких областей у переліку ви не знайдете, адже в реєстрі все відсортовано за фактичною адресою, яка в закладів змінилася. Тож, у переліку нижче шукайте виш за назвою й дивіться, де знаходиться зараз адміністрація.

Донецька область

Навчально-науковий професійно-педагогічний інститут Української інженерно-педагогічної академії — вул. Університетська, 16, Харків, Харківська область

Донецький національний технічний університет — вул. Софії Ковалевської, 29, Луцьк, Волинська область

Донецький національний медичний університет — вул. Юрія Коваленка, 4а, Кропивницький, Кіровоградська область

Горлівський інститут іноземних мов  — просп. Гагаріна, 72, Дніпро, Дніпропетровська область

Донбаська національна академія будівництва і архітектури — вул. Карпатська, 15, Івано-Франківськ, Івано-Франківська область

Донецький державний університет внутрішніх справ — вул. Тільги Степана, 21, Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Приазовський державний технічний університет — просп. Дмитра Яворницького, 19, Дніпро, Дніпропетровська область

Маріупольський державний університет — просп. Повітрофлотський, 31, Київ

Азовський морський інститут Одеської національної морської академії — вул. Дідріхсона, 8, Одеса, Одеська область

Донбаський державний педагогічний університет — просп. Гагаріна, 72, Дніпро, Дніпропетровська область

Луганська область

Східноукраїнський національний університет ім. Даля — просп. Гагаріна, 72, Дніпро, Дніпропетровська область

Луганський національний аграрний університет — просп. Гагаріна, 72, Дніпро, Дніпропетровська область

ЛНУ ім. Шевченка — вул. Коваля, 3, Полтава, Полтавська область

Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Дідоренка — вул. Гагаріна, 26, Дніпро, Дніпропетровська область

Луганський державний медичний університет — вул. 16 Липня, 36, Рівне, Рівненська область.

Читайте також:


Завантажити ще...