Російські окупанти заявили, що під час боїв за Бахмут засипали землею річку Бахмутку, аби пришвидшити свої просування. Журналісти Вільного радіо проаналізували супутникові знімки та виявили в районі міста чотири насипні переправи. Деякі з них створили на місці зруйнованих під час боїв пішохідних мостів та використовують для руху техніки. Показуємо, де саме загарбники зупинили течію річки та як цю інформацію прокоментували в обласному управлінні Держекоінспекції.
У липні 2024 року російські окупанти опублікували відео, присвячене загарбнику з позивним “Биха”. Чоловік приховує своє обличчя і з особистих даних називає тільки своє військове звання — старший прапорщик технічної роти. Він служить у російській армії з 2013 року, а у повномасштабній війні бере участь з першого її дня.
“Надійшла команда, й ми поїхали її виконувати. Зокрема, будували маршрути для забезпечення просування нашої армії. В Бахмуті ми забезпечили просування військ, роблячи мости через річку. Ми засипали повністю річку та клали труби, щоб наші війська рухалися”, — розповідає “Биха”.
У Бахмуті головна річка — Бахмутка, яка ділить місто на основну частину та район “Забахмутку” на сході. У межах міста між ставками протікають й інші менші річки, але всі вони впадають у Бахмутку, яка своєю чергою є притокою Сіверського Дінця.
Журналісти Вільного радіо проаналізували супутникові знімки для виявлення місць, де окупанти могли засипати Бахмутку.
Першу переправу росіяни зробили на місці пішохідного мосту в селищі Опитному, яке розташоване впритул до Бахмута з півдня. Координати мосту: 48.568631, 38.016616.
З супутника видно земляні насипи білого кольору, яких до відкритого вторгнення Росії не було. Раніше на цьому місці був дерев’яний міст.
Наступну переправу знаходимо поряд із залізничним мостом, який підірвали під час боїв за місто. Як можна побачити, у 2023 році поряд із мостом з’явилася насипна переправа для транспорту. Її координати: 48.600843, 38.006245.
Рухаючись мапою на північ, знаходимо ще один міст через Бахмутку, який здається зруйнованим. Він розташований навпроти провулка 1-го Трояндового. Координати цієї переправи: 48.605175, 38.005786.
На знімках видно сліди руйнувань (міст розташований не прямо, його конструкції розкидані). До того ж міст став ширшим, що може свідчити про те, що його засипали землею для переправи техніки.
Останню штучну переправу, яка з’явилась у 2023 році, знаходимо вже у Парасковіївці. Тут від соляної шахти на північ веде декілька доріг, і для перетину Бахмутки було три мости — два залізничні та один автомобільний. Усі їх підірвали під час боїв, тож окупанти насипали тут ще одну, четверту переправу. Ось її координати: 48.662980, 38.009126.
На початку серпня журналісти Вільного радіо аналізували кадри, які окупанти зробили в Бахмуті влітку 2024 року. На деякі знімки потрапили набережна в центрі міста й річка Бахмутка.
Тоді було видно, що навіть у районі набережної, де річку штучно розширювали, вода вже була стоячою та заростала мулом.
Водночас на актуальних супутникових знімках від серпня 2024 року можна помітити, що за межами Бахмута річка повністю покрита мулом.
З цією інформацією журналісти Вільного радіо звернулися до Державної екологічної інспекції Донецької області. В інформаційному запиті ми попросили оцінити ймовірну шкоду природі від дій росіян. Там відповіли, що установа фіксує шкоду водним ресурсам Донеччини тільки на підконтрольній частині області.
“На тимчасово окупованій території Донецької області органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Державна екологічна інспекція у Донецькій області не здійснювала обстеження місць перекриття річки Бахмутки у місті Бахмут та селищі Опитне щодо порушення вимог природоохоронного законодавства та заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу”, — написали в екологічній інспекції.
Попри надані Вільним радіо фото з землі та супутника посадовці наполягають, що “не мають задокументованої інформації щодо шкоди навколишньому середовищу у Бахмуті”.
В установі додали, що “Держекоінспекція є відповідальною за визначення шкоди та збитків, завданих земельним ресурсам, водним ресурсам, атмосферному повітрю, природно-заповідному фонду внаслідок збройної агресії”. Втім, в екоінспекції не змогли уточнити, чи готує Україна позов проти Росії у міжнародні суди щодо шкоди природі Донецької області.
Нагадаємо, росіяни влаштували будівництво на Приазов’ї. Роботи видно з супутника на автошляху від російського кордону до Маріуполя. Кадри з траншеями вздовж доріг та вантажівками з трубами потрапляють і на відеореєстратори автівок, які їздять цією ділянкою.