Російські окупанти зруйнували в Бахмуті старовинну будівлю жіночої гімназії. У роки УРСР у ній працювали різні установи, а після Другої світової — школа та дитсадок. Нові власники будівлі капітально відремонтували її, оформили у рожево-білих кольорах та відкрили там салон краси “Афродіта”. Нині історична будівля на вулиці Миру зруйнована вщент.
Відео розтрощеної будівлі, зняте людиною в українському однострої, з’явилося у місцевих пабліках 19 жовтня. Кадри знімають не з проїжджої частини вулиці Миру, а з подвір’я.
Внаслідок нанесеного по будівлі удару зруйнований дах, а також приміщення першого поверху та споруд у дворі. На подвір’ї купи будівельного сміття. На відео чути віддалені залпи ударів по місту.
За даними прессекретаря Бахмутського відділу поліції Павла Дяченка, внаслідок удару по цій будівлі попередньо ніхто не постраждав.
Власниця будівлі Ольга Ятченко в коментарі Вільному радіо зазнає: на її думку, будівлю відремонтувати неможливо.
“Будівля відновленню не підлягає. Колись ми вклали у реконструкцію цієї будівлі багато коштів, духовних та фізичних сил. Йде війна. Якби я одна була така, я б плакала. А так мільйони людей зараз у такому становищі, що ж поробиш. Якщо я почну переживати, то дістану інфаркт, тому я відсторонилась від цього”, — каже жінка.
Це одна з історичних пам’яток Бахмута, побудована у позаминулому столітті. Жодної дореволюційної фотографії цієї будівлі не зберіглося.
“Ця будівля вважається однією з будівель Першої жіночої гімназії Бахмута (хоча точних підтверджень цьому немає). У 1920-ті роки там містився райком комсомолу, інші установи. Пізніше, після Другої світової війни, коли більшість шкільних будівель були зруйновані, там працювала одна зі шкіл. Потім — дитячий садок і нарешті салон краси “Афродита”, — розповідає Вільному радіо завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.
Це місцева пам’ятка історії та архітектури, каже історик.
“Її подавали до занесення у реєстр пам’яток місцевого значення. Зараз вона зруйнована і залишиться тепер лише у спогадах жителів. Це велика втрата для міста. Хочеться сподіватись, що колись вона буде відновлена, відбудована у своєму історичному вигляді”, — каже Ігор Корнацький.
Будівля пережила Другу світову. Її упізнали місцеві краєзнавці на фотографії, яку продавали на аукціоні.
За даними Історико-архітектурного опорного плану Бахмута, ця будівля побудована на початку 1880-х у стилі неокласицизму та неоренесансу.
“Бахмутська міська дума, створена у 1864 році, клопотала з 1870-х років про створення в Бахмуті початкових 4-класних чоловічої та жіночої гімназій. І у 1872 році почала функціонувати жіноча гімназія імені імператриці Марії Павлівни. Це перша будівля цієї гімназії. Другу ж будівлю цієї гімназії розбудували у 1890-ті роки у центрі міста, зараз від неї нічого не залишилося (вона знаходилася приблизно на місці нинішньої Бахмутської міськради, — ред)”, — розповідав у авторському відео про цю будівлю бахмутський історик Сергій Татаринов.
Цими днями російські окупанти завдали удару по старовинній будівлі повітової земської управи Бахмута у кількох десятках метрах від цього будинку. В ньому розташовувався коледж залізничної інфраструктури. Зайнялася пожежа, вигоріло щонайменше тисяча квадратних метрів поверхні.
Читайте також: