Адміністрація президента США розповіла про підсумки переговорів на технічному рівні з українською та російською делегаціями. Вони тривали упродовж 23-25 березня в Саудівській Аравії. Зокрема, йшлося про безпечне судноплавство та припинення ударів по енергетичній інфраструктурі. Що відомо — читайте далі.
Так, у Білому домі опублікували повідомлення про результати двосторонніх переговорів на технічному рівні — як з Україною, так і з Росією. Вони тривали з 23 по 25 березня у Саудівській Аравії.
У адміністрації президента США кажуть, що всі сторони домовилися забезпечити безпечне судноплавство у Чорному морі. Зокрема, виключити застосування сили та не допустити використання комерційних кораблів у військових цілях.
Крім того, делегації погодили розробку заходів щодо реалізації угоди, яка б забороняла бити по енергетичних об’єктах України та Росії. Вашингтон заявив, що “повторив обом сторонам наказ президента Трампа” про те, що “вбивства з обох сторін конфлікту повинні припинитися”.
Водночас США підтвердили свою підтримку та допомогу в обміні військовополонених, звільнення цивільних та поверненні примусово вивезених українських дітей.
Також США допоможуть Росії відновити доступ до світового ринку з експорту сільгосппродукції та добрив. А ще знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій.
За словами міністра оборони України Рустема Умєрова, переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням цієї домовленості. Зокрема, йдеться про порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загрозою національній безпеці України.
У такому випадку, Україна матиме повне право реалізовувати право на самозахист, наголосив посадовець.
“Ця зустріч — логічне продовження успішних консультацій з США у Джидді. Ніхто більше за українців не прагне справедливого миру, наша позиція залишається чесною, прозорою та послідовною”, — заявив Умєров.
Він також додав, що для “ефективного впровадження домовленостей”, необхідно провести якомога скоріше додаткові технічні консультації. Це потрібно, аби узгодити усі деталі та аспекти реалізації, моніторингу й контролю домовленостей.
Тим часом президент України Володимир Зеленський підтвердив, що у Саудівській Аравії досягли домовленостей щодо тиші в Чорному морі та заборони на удари по енергетичній інфраструктурі. За словами очільника, ембарго може почати діяти одразу після оприлюднення заяв зі сторони Білого дому.
Також Україна передала США список об’єктів, по яких не можна завдавати ударів відповідно до домовленостей. Водночас питання територій чи санкцій як інструментів тиску на Росію не обговорювалися.
Після публікації Білого дому, у Кремлі випустили власну заяву про підсумки двосторонніх переговорів. Там поставили умову щодо перемир’я у Чорному морі: спочатку під’єднати «Россільгоспбанк» та інші фінансові установи назад до SWIFT і відкрити кореспондентські рахунки.
Крім того, Росія заявила, що хоче зняття санкцій із компаній-виробників та експортерів продовольства й добрив, а також обмежень на роботу страхових компаній із вантажними перевезеннями.
Також керівництво країни-агресорки вимагає скасувати обмеження на обслуговування в портах суден під російським прапором, залучених до торгівлі продовольством та добривами. А ще, аби зняли санкції на постачання до Росії сільськогосподарської техніки.
Водночас у заяві Кремля підтвердили, що нібито погодилася припинити удари по об’єктах української енергетики на 30 діб, однак починаючи з 18 березня. Цю домовленість можуть продовжити або вийти з неї, якщо Україна її порушить.
Ввечері 11 березня у Саудівській Аравії закінчилася зустріч представників США та України. За її результатами американські партнери пообіцяли відновити військову допомогу та надання розвідданих для країни.
Також під час візиту українська делегація висловила готовність країни прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження 30-денного режиму припинення вогню. Як писали в Офісі президента, Штати доведуть цю ініціативу до відома Росії.
Тим часом президент Володимир Зеленський заявляв, що Київ готовий на припинення вогню. Утім, наголосив: воно запрацює лише тоді, коли на нього погодиться Росія.
Нагадаємо, на початку березня США тимчасово зупинили всю військову допомогу Україні, аби переконатися, що “вона сприяє вирішенню” війни.