Підтримати
миша прогризла мішок та їсть зерно
Ілюстративне фото з відкритих джерел

Часів Яр потерпає від навали мишей з полів поблизу. Цього сезону їх розплодилося більше, ніж зазвичай, а їжі у природі їм бракує: поля навколо не засівали. В купі з цим у місті мало котів, а покинутих помешкань більшає. У громаді побоюються, аби гризуни не поїли у людей гуманітарну допомогу та не переносили хвороби. Розповідаємо, що хочуть робити та як можна долучитися. 

 

Таку проблему озвучив Вільному радіо місцевий волонтер Євген Ткачов. Чоловік — зооветеринар за фахом, тож розуміється на цьому.

“Раз на декілька років у гризунів таке буває, що з якоїсь причини їх стає дуже багато. Додалося те, що навколо міст Часів Яр, Сіверськ аграрії нічого не сіяли. Літо закінчується, і гризуни не мають запасів зерна. І у хати з “гуманітаркою” лізуть не лише звичайні миші, а й оці польові. Вони звикли заготовляти зерно, а зерна немає. Є лише насіння трави, а цього для них, мабуть, мало”,  —  розповідає Євген Ткачов. 

польовка степова
Полівка степова, фото: портал “Агро-допомога”
миша польова
Миша польова. Фото з порталу “Агро-допомога”

 

Поля біля міста Часів Яр не засіяні, тож польові гризуни перебираються в приватні помешкання

Коли мишей дуже багато, а запасти їжу перед зимою їм немає звідки — інстинкт штовхає їх до людських помешкань. 

“Вони інстинктивно відчувають, що час йти з полів. Коли їх дуже багато, вони, ймовірно, втрачають страх, конкуренція. Крім того, що вони щось з’їдять, вони це й псують: вони “пісяють і какають” у вермішель та крупи. Тобто миша з’їла пару грамів, а зіпсувала все”,  —  каже чоловік.

гуманітарна допомога у Часів Ярі
До Часів Яра завозять багато гуманітарної допомоги. Фото: Facebook/ Евгений Ткачев


Те, що така проблема є, Вільному радіо підтверджує і начальник Часовоярської міської військової адміністрації Сергій Чаус. 

“Мишей дуже багато. Поля порожні, їсти їм нічого, вони йдуть до будинків”,  — каже посадовець.   

Сергій Чаус біля стели Часів Яр
Сергій Чаус, архівне фото: Facebook/ Sergey Chaus


Боротися з ними можна біологічними або хімічними методами, каже Євген Ткачов. 

“Два варіанти: перше — це біологічний (за рахунок котів, але ж їх вивозять), а другий — знищувати мишей, витруювати. Це те, що ми вирішили робити”,  —  каже волонтер. 

Він вважає: якщо зараз цього не зробити, далі буде гірше. 

“На мою думку, зараз потрібно саме це (витруїти мишей з помешкань,  —  ред.) Бо коли миші та щури зроблять гнізда у підвалах та почнуть там виводити своє потомство, буде набагато гірше. Вони можуть і хвороби передавати”,  — ділиться міркуваннями чоловік. 

Боротися з мишами у Часів Ярі треба вже зараз, а котів не вистачає

Євген Ткачов зазначає: у місті залишилося мало котів. Порушилися усі зв’язки між тваринами. 

“Коти ще є, але проблема в тому, що на них полюють собаки, які збиваються в зграю та приводять цуценят. Коти стають здобиччю”, — зазначає волонтер. 

Євген Ткачов
Євген Ткачов, фото з його власного архіву


Він додає, що повністю це проблему не розв’яже та одразу усіх мишей у Часів Ярі не винищить.

“Але знизить популяцію до мінімуму. Розумієте, багато ж порожніх будинків, вони ж там будуть мешкати. Потім за кілька місяців прийдуть до інших людей. Зараз треба “збити верхівку цього айсберга”, — каже чоловік. 

Як у місті Часів Яр планують боротися з гризунами

Євген Ткачов вважає, що краще допоможе фасоване протруєне зерно.

“Оптимальне співвідношення ціни та якості — це українське зерно, протруєне німецькою чи американською отрутою. Є в Україні фірми, які такі суміші виробляють. Вони їх і висилають безкоштовно. Це, наприклад, засіб “Цунамі”, — каже чоловік. 

На його думку, на кожне помешкання варто роздати близько 500 грамів такого зерна з отрутою. 

“Досвід показує, що десь пів кілограма отрути на помешкання вистачає, тобто дві упаковки по 300 грамів на помешкання має вистачити. Гадаю, на пів тисячі осель треба, тобто загалом тисячу таких пакунків”,  — міркує чоловік.   

 

Як можна допомогти громаді Часів Яра придбати отруту проти гризунів 

Начальник Часовоярської ВА Сергій Чаус каже, що в громаді були б раді допомозі в цьому питанні. 

“Закупляти ми такого не будемо  —  це не зовсім те, що необхідно на цей момент. Працюємо з волонтерами, вказуємо на проблематику та сподіваємось, що звідти буде допомога”,  —  каже посадовець.

Він обіцяє організувати роздачу цього засобу серед мешканців Часовоярської громади, які залишаються жити там попри російські обстріли. 

На засіб проти гризунів для Часів Яра збирають кошти та зможуть передати до міста, наприклад, на цей рахунок у групі “Бахмут”. Ця група постійно працює з Євгеном Ткачовим.  

Ці благодійники хочуть зібрати на засоби 12 тисяч гривень.

Посилання на банку у Монобанку тут

Номер картки банки: 5375 4112 0861 6685

Також можна зв’язатися  у соцмережі з волонтером Євгеном Ткачовим чи начальником ВА Сергієм Чаусом та з’ясувати як саме передати таку допомогу до Часів Яра. 

Проблеми з гризунами поки не підтверджують в інших прифронтових громадах

За словами Євгена Ткачова, така проблема є не лише у Часів Ярі, а й у Сіверську та Костянтинівці. Чоловік їздить по всіх прифронтових громадах та тісно спілкується з жителями. 

“Це і в Костянтинівці, і в селах навколо, і в Сіверську люди жаліються, що гуманітарку їдять, лізуть до підвалів людей”, — зазначає волонтер.

Проте начальник Костянтинівської міської ВА Олексій Рослов таку проблему у своїй громаді в коментарі Вільному радіо не підтверджує. Як і начальники Соледарської та Званівської військових адміністрацій. 


Завантажити ще...