У прифронтовому Часів Ярі російська армія вдарила по будівлі, в якій до вторгнення РФ працювали школа мистецтв, бібліотека та ЦНАП. У вересні тут вже були руйнування, але цей обстріл знищив будівлю та все, що ще залишалось всередині. В тому числі великі музичні інструменти, які було важко евакуювати. Сама ж будівля має столітню історію.
Про це Вільному радіо розповідає директорка Часовоярської школи мистецтв Вікторія Філатова.
“Бачили відео, це дійсно наша школа мистецтв. Колись була. Думаю, це трапилось вночі (7 квітня, — ред.), тому що зранку в місцевій групі у соцмережі писали про це. Вчора про це нічого не було. У будівлі був ще ЦНАП та міська бібліотека. Вся будівля знищена пожежею”, — розповідає посадовиця.
У вересні ця будівля вже потрапляла під авіаудар російських окупантів, зазнала серйозних руйнувань, проте пожежа не спалахнула. Тоді її закрили тимчасовими захисними матеріалами. Нового влучання споруда вже не перенесла.
“21 вересня був “приліт” поруч, завалило мій кабінет та приймальню. Ми закрили усі вікна OSB”, — згадує жінка.
Там знищено все, що не змогли вивезти. Зокрема — великі музичні інструменти.
“Загинули інструменти перш за все — там стояли усі фортепіано та нові меблі. Усі ми шоковані”, — каже директорка установи.
Нині школа мистецтв не працює, а всі працівники, за словами директорки установи, евакуювались.
“Заклад не працює, працівники у безоплатній відпустці. Всі викладачі, працівники, технічні працівники, звісно, евакуйовані”, — каже Вікторія Філатова.
Ця будівля була однієї з найстаріших у громаді: зі старовинних матеріалів та за старими технологіями — з дерев’яними балками.
“Будівля столітня, 1923 року побудови. Раніше там була лікарня, а коли лікарні дали нове приміщення неподалік, тут у 1960-ті зробили вечірню музичну школу. У мене був документ, датований 1977 роком — відтоді наша школа стала дитячою музичною школою. І ми святкували свої річниці від цієї дати. Документів за раніші часи я не знайшла”, — розповідає Вікторія Філатова про історію будівлі.
За словами директорки школи мистецтв, будівлю капітально ремонтували у 2021-му.
“Дах увесь зробили, облицювання — все зробили капітально, бібліотеку відремонтували. Тоді відкрили і єдиний у громаді ЦНАП. Вимостили подвір’я плиткою, все зробили красиво. А всередині ми робили ремонт самі, завдяки батькам та викладачам”, — каже співрозмовниця.
Школа мистецтв була дуже важливою для місцевих мешканців, згадує жінка.
“Це була єдина у Часовоярській громаді школа, навчались 135 учнів. У нас були музичне, театральне та художнє відділення. Нашу школу знали — по світу та в нашій країні. Тому що наші діти ставали лавреатами багатьох конкурсів і за кордон виїжджали”, — розповідає директорка школи мистецтв.
Зокрема, ми розповідали про юного акордеоніста Івана Гомольського, який навчався у цій школи та перемагав у багатьох національних та міжнародних конкурсах. А учні цієї школи Святослав Цимах та Єгор Акіменко створили триметрову витинанку до 30-ліття Незалежності України.