Підтримати
українська валюта в руках у людини
Фото з відкритих джерел

Мешканець Дружківки зі статусом ВПО втратив роботу. Соцслужба дізналася про це пізніше, скасувала йому щомісячну виплату у кількасот гривень та змусила повернути “переплату”. Чоловікові відмовили у поновленні виплати й після працевлаштування. Але він все ж відсудив право на державну підтримку та отримав кошти за весь цей період.      


Про це Вільному радіо повідомили юристи центру безоплатної правової допомоги.  

Геннадій, який виїхав з тимчасово окупованої Ясинуватої, з 2015 року отримував щомісячну адресну грошову допомогу (для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг, — далі “допомогу”). 

Звернувшись до УПСЗН вчергове у 2018 році для продовження “переселенських” виплат, Геннадій отримав відмову через те, що був звільнений з 2017-го. 

Для довідки:
Згідно з Порядком виплати такої державної допомоги, працездатні переселенці можуть отримувати державну допомогу лише якщо вони працевлаштовані або стоять на обліку в центрі зайнятості. Якщо ж працездатний переселенець фактично не працює впродовж 2 місяців з дня призначення грошової допомоги, її на наступні 2 місяці урізають наполовину, і надалі припиняють. Зазначимо, таку державну допомогу необхідно продовжувати кожні 6 місяців.

Геннадій повернув державі майже 4 тис грн “зайвих” виплат та розраховував поновити їх після того, як працевлаштується. Але й після того, як чоловік працевлаштувався, у виплатах УПСЗН йому відмовило. Чоловікові повідомили: він більше не має права на цю державну допомогу переселенцю. А от якби він отримав інвалідність, тоді б мав право поновити виплату, — так трактували Порядок надання виплати переселенцям співробітники управління праці Дружківки.    

Чому УПСЗН відмовилось поновити виплати?

Відмову УСЗН мотивувало тим, що згідно з п. 3 Порядку працездатним переселенцям, яким припинили виплачувати допомогу за такими як у Геннадія підставами, грошову допомогу не призначають, крім людей, які після припинення цієї виплати втратили працездатність. Тобто, оскільки Геннадій не отримав інвалідність, управління праці не мало законних підстав призначити допомогу. 

З такою відповіддю управління чоловік наприкінці вересня 2019-го року звернувся по юридичну допомогу до Дружківського бюро правової допомоги Краматорського місцевого центру. 

Позиція правозахисників така: рішення управління праці незаконне. Тому що закон не забороняє поновлювати адресну допомогу кожні 6 місяців. І навіть якщо Геннадій, згідно з буквою закону, не мав права відновити виплату одразу після свого працевлаштування, він може це зробити через пів року після припинення таких виплат та усунення обставин, які були підставою для їх припинення. 

Суд погодився з тим, що законних підстав  “назавжди” відмовляти громадянину в держдопомозі в УПСЗН не було.     

Результат 

Фахівчиня Інна Куракіна Дружківського бюро БПД допомогла  чоловікові відсудити в УПСЗН адресну грошову допомогу з дати його звернення. В листопаді 2020 року Геннадій отримав 5 304 грн. Також виплати автоматично продовжені на наступний 6-місячний термін через карантин.

Що робити, якщо відмовили у поновленні соціальної допомоги ВПО або скасували її  

  1. Отримати  Повідомлення про відмову у призначенні соціальних виплат. Цей документ буде підставою для оскарження рішення.
  2. Звернутися до юриста для підготовки адміністративного позову. Безкоштовну юридичну допомогу можуть надати в одному з офісів Бюро безоплатної правової допомоги. Координати найближчого такого центру можна знайти тут
  3. Подати до суду.

Читайте також:


Завантажити ще...