Підтримати
Зображення до посту У яких місцях турнікет не накладають і чому?

Використання турнікета — основний та найбільш ефективний спосіб зупинити масивну кровотечу на кінцівках. Але ця маніпуляція має протипоказання та обмеження, тож перш ніж надавати першу медичну допомогу, важливо розібратися, у яких місцях турнікет не накладають і чому так.

Медичні протипоказання

Турнікет доступний для використання не завжди. Його заборонено накладати при наступних станах та хворобах:

  • атеросклероз — хронічне запальне захворювання артерій;
  • гнійне зараження поблизу місця, де потрібно накласти джгут;
  • гостра тяжка інфекція рани, спричинена анаеробними організмами.

Також джгути не варто накладати при запаленні стінок вен (тромбофлебіті), адже це може посилити запальний процес.

Вплив на кровообіг

Використання турнікета блокує надходження крові до тих ділянок, що знаходяться нижче його накладання. Про правильне виконання процедури свідчать наступні показники:

  • припинення кровотечі;
  • частина кінцівки, що знаходиться нижче від турнікета, стає бліда та холодна;
  • нижче накладеного джгута неможливо відчути пульс.

Якщо ж процедура виконана неправильно, це може призвести до ушкодження нервів і кровоносних судин. У найгіршому випадку це призводить до втрати кінцівки.

Враховуючи те, як джгут впливає на кровообіг, слід уникати його накладання на таких ділянках, як коліно та лікоть. Судини в цих місцях перекриті кістками, тому турнікет просто не дістане до них, але при цьому здатний травмувати шкіру в цих ділянках.

Також варто враховувати і одяг людини. Якщо в місці, куди потрібно накласти джгут, є кишені, то варто спустошити їх або посунути одяг, щоб нічого не перешкоджало зупинці кровотечі.

WoBKACeMzMIk17N_2-UlJe4eunH5BbA4RILuM7DX_bbbvW1PLLsr_PAdCZsz1xCQ0HZf-QuQl6oQO7Fo9o94hcjfRsflB4hhLZOppuFHHlOaQk67qob5OmUiOg7LiOLyIrrBgbrQlgRsPRCxT0c8dwE

Місця з великою кількістю нервових закінчень

Особливої уваги вимагають ділянки тіла, де проходять важливі нерви або нервові структури. Накладення джгута в цих ділянках може спричинити ризик ушкодження нервів і викликати різні неврологічні ускладнення.

Приклади місць, близьких до нервових структур, у яких потрібно бути особливо обережним під час накладання джгута:

  • пахова ділянка;
  • пахвова западина;
  • ліктьова ямка;
  • задня поверхня коліна.

Тиск джгута на ці частини тіла може спричинити невралгію (ураження периферичних нервів) або ж привести до порушення їх чутливості та рухових функцій.

Потенційні ушкодження тканин

Тривалий тиск джгута на шкіру здатний спричинити різні ступені ушкодження шкіри, починаючи від легкого почервоніння та подразнення, закінчуючи виразками та некрозом. Некроз шкіри та підшкірних тканин — один з найбільш серйозних та небезпечних наслідків використання турнікета. Якщо джгут занадто тісно накладений або перебуває на кінцівці надто довго, це може призвести до ішемії та некрозу шкіри й прилеглих тканин.

Ще один наслідок — міозит. Це запалення м’язів, що виникає, якщо джгут накладено надто сильно або він задовго перебуває на місці.

ibY3Ak0mfNx987ThA6UC1x4H5I2kZGLg_OLeLBvc3cSsFWmgHrYwcqozlbdIDDp7sixrKKX3Da0N6VpSE1HoMxczAnXsK9peKvMBzfHmZ_US3L6JD_OzlvFDnGSg_Q36BIOnXXAY_thew9zOr33vIHw

Також, у разі тривалого використання турнікета може виникнути набряк під місцем його накладання через обмеження лімфатичного дренажу.

Врахування характеристик турнікета

Ширина джгута й тиск, який він здатний створити — ключові параметри. Занадто вузький або тонкий джгут може стискати судини нерівномірно й буде менш ефективним. Матеріал джгута має бути міцним, щоб утримувати тиск, але не спричиняти зайвий дискомфорт. Тому для надання медичної допомоги важливо використовувати професійні засоби, такі як турнікети CAT, Січ, Дніпро (https://tqdnipro.com/) та інші.

Взаємодія з іншими медичними процедурами

Є види медичних втручань, при яких використання джгута може бути небажаним або навіть протипоказаним. До них належать:

  • хірургічні втручання в ділянці голови та шиї;
  • процедури на ділянці грудей та серця;
  • медичні процедури на кінцівках із порушенням циркуляції;
  • різноманітні маніпуляції в ділянці суглобів;
  • медичні втручання в місцях з відкритими ранами або інфекціями.

В таких випадках застосування джгута може погіршити стан.

Вікові обмеження

lSSDGJ95__XphUll_h8t3bwxhJ1n7IProjT8wYCf__uKZ27MQtceJNUWNRHod4iJIGfU1FD2jznspvrKj8vLmMg4EQwIxyGn-zD9LfO9CK0nQULBW-EF-DQe3L0F5jigkcJ1dm-U14CUERmmMRtRL_M

Турнікети не можна використовувати в разі травматизації новонароджених і немовлят, а також дітей до 3 років. Ця процедура заборонена через розміри кінцівок і чутливість їхньої шкіри. У деяких випадках використовуються спеціальні манжети для створення тиску замість традиційних джгутів.

У дітей старше 3 років і підлітків використання джгутів можливе, але медичному персоналу або людині, яка надає першу медичну допомогу, необхідно бути особливо обережними, щоб уникнути неправильного накладення та мінімізувати дискомфорт.

O-SXXQZn0yIyVNkeD_Jhvehy9emO-bQ7wvJKnf7UgowvXUZ8XL5jAiP-uZDk8yAireu1-z45QHyvPzK_ULVqykGBUs7eC9JAmO6Vdd1VtghcreSux5LnNm2dC5nGXjh0UrUI8EbT4D_fT_aUH-NMONQ

Професійні рекомендації

Пам’ятайте, що використання джгута рекомендується виключно після того, як прямий тиск на рану протягом 3–5 хвилин не зупинив кровотечу, а тампонування не допомогло або ж немає змоги його провести. В такому випадку варто використати професійний турнікет, затягнувши його вище місця поранення.

Використана література:

  • National Library of Medicine, article «Prehospital Tourniquets in Civilians: A Systematic Review» (Published online 2020 Nov 3).
  • The Departments of the Defense instruction «Applying a Tourniquet».
  • «Методичні рекомендації щодо надання екстреної медичної допомоги постраждалим на догоспітальному етапі в умовах бойових дій/воєнного стану», МОЗ.

Завантажити ще...