Після масштабної пожежі в одному з Одеських навчальних закладів, де загинули 16 людей, ДСНС по всій країні почали позапланові перевірки соціальних об’єктів. Поки результатів немає. Тож журналісти Вільного радіо самі обійшли всі коледжі та виші Бахмута, і перевірили чи є там пожежна сигналізація.
В Бахмуті є 8 державних навчальних закладів, де можна здобути середню і вищу освіту. Протягом двох днів ми ходили до кожного з них і перевіряли виконання норм пожежної безпеки. Лише в трьох закладах освіти одразу показали сигналізацію та розповіли як вона працює. А з деяких з них керівництво буквально виштовхувало журналістів на вулицю. За результатами перевірки ми з’ясували, що майже в половині закладів середньої та вищої освіти немає точно перевіреної справної пожежної сигналізації.
На вході в будівлю журналістів Вільного зустрів охоронець і ще одна представниця навчального закладу.
Вони розповіли, що в них немає пожежної сигналізації, але замість цього на кожному поверсі стоять наповнені контейнери з піском, а також нові вогнегасники. Лише на вході їх ми помітили три штуки.
“В нас є запасні виходи, починаючи з третього поверху. Всі вони доступні та відкриті. Коли в нас були навчання, всі вибігали на подвір’я після трьох довгих дзвоників, вони це знають, їх цьому постійно навчають”, — розповіла Вільному радіо співробітниця закладу.
Ми вирішили запитати у директорки закладу Олени Канделюк, чи планують встановлювати пожежну сигналізацію, але коли вона почула наше запитання, жінка почала переводити тему.
Вона хотіла показати новорічну ялинку, грамоти та навіть познайомити з дітьми. На питання чи є в них сигналізація, жінка не відповіла, вона просто виштовхнула журналіста за двері закладу зі словами “йдіть до пожежників”.
(Фото: ННППІ, директорка професійного аграрного ліцею Олена Канделюк)
Директорка закладу Олена Канделюк: Покажіть мені, що ви повноважені це питати? Покажіть краще скільки в мене нагород. Чого ж ви це питаєте? Ось коли ви напишете про територію добра в нашому закладі.
Журналіст: Я прийшов за пожежну сигналізацію питати.
Директорка: Звертайтесь до пожежної служби, там є наш повноважний чоловік. *штовхає журналіста за двері*
Журналіст: Ви мене виганяєте?
Директорка: В нас навчальний процес.
Після цього на вулицю вибігла працівниця закладу і попросила видалити фотографії, бо її через це можуть звільнити.
Журналісти не знайшли пожежну сигналізацію і тут. Директор Володимир Новиков не приховував, що її немає. Він пояснив, що у них недостатньо коштів.
“Ми фінансуємось Києвом (Міністерство освіти). Немає фінансування саме для цього пункту. Можливо через ситуацію, яка трапилась в Одесі, може повернуться до нас і вплинуть. Ми пишемо, що нас перевіряють ДСНС, і пише нам “потрібно це, це і це”, але коштів нам не виділяють”, — розповів Вільному радіо Володимир Новиков.
Крім того, він зазначив, що в будівлі є спеціальні місця, де стоять вогнегасники, відкриті всі аварійні виходи, а в альтернативу пожежній сигналізації також використовують дзвоник.
“В нас є дзвоник. Якщо це перерва — то він короткий. А якщо це надзвичайна ситуація, то кілька дзвоників буде. Всі це знають і просто вибігають. Ми так тренуємось”, — зазначив Новиков.
В цьому виші побачити на власні очі пожежну сигналізацію нам не вдалось. В університету в підпорядкуванні 2 корпуси в Бахмуті. Обидві будівлі орендовані. В жоден з корпусів нас не пустили, а щоб познімати, просили шукати і зв’язуватись з власниками будинків.
Втім, заступник з адміністративно-господарської роботи університету Євген Говгаленко нам розповів, що пожежна сигналізація є, але вона стара, ще з радянських часів, а чи працює вона — чоловік не знає.
“Стара сигналізація грубо кажучи радянського зразка є. Але це питання до власників будівлі. Цей датчик одноразовий. Якщо там плавка сплавка розплавиться, то треба замінювати сигналізацію. І звісно ніхто з сірником лазити не буде там”, — розповів Вільному радіо Євген Говгаленко.
Директорка закладу Ніни Мащенко сама провела нас будівлею закладу, і показала, що вони дотримуються правил пожежної безпеки: тут є сигналізація, вогнегасники, крани й пожежні шланги.
“В нас є пожежна сигналізація в навчальному корпусі та в гуртожитку, яка виведена на пульт пожежної станції. У випадку пожежі в них одразу буде дзвоник”, — розповіла Вільному радіо директорка Бахмутського педагогічного коледжу Ніна Мащенко.
Директорка зазначила, що сигналізація обслуговується раз на рік. Приїжджають рятувальники ДСНС та перевіряють її робочий стан. Крім того, раз на рік в закладі заповнюють вогнегасники.
В професійному ліцеї журналістам Вільного радіо також показали, що датчики облаштовані на кожному поверсі біля кожного кабінету. Якщо в кабінеті спрацювала пожежна сигналізація, в коридорі пролунає гучний звук, а також засіяє червоним кольором окремий датчик.
В одному з кабінетів стоїть пульт пожежної сигналізації. На ньому видно на якому поверсі та в якому кабінеті спрацювали датчики.
“Сигналізація обійшлась нам десь у 800 тисяч гривень. І ще обслуговування виходить близько 51 тисяч гривень на рік. Всі спрацювання сигналізації надходять на пульт в Маріуполь в ДСНС і в міський. Коли спрацювало, вони вичікують 3 хвилини (на випадок помилкового спрацювання — ред.) і їдуть”, — розповів Вільному радіо директор ліцею Олександр Баранов.
Баранов зазначив, що зазвичай помилково спрацьовує або якщо діти натискають кнопки, або якщо в спортзалі перед інфрачервоним датчиком пролетів м’яч.
Показати систему пожежної сигналізації не відмовились і в вищому навчальному закладі технічної освіти. Тут нам розповіли, що в них також всюди стоять датчики та облаштований пульт. Перевірка систем сигналізації планово проходить раз на півроку.
“Буває помилково спрацьовує, це буває влітку, коли неналежне охолодження пульту, коли несприятлива погода. Буває, що не за всіма доглянеш і хтось може палити біля датчика, туди дим потрапляє, промінь переривається і сигналізація спрацьовує”, — пояснив журналістам Вільного радіо інженер охорони праці вишу Дмитро Москаленко.
Коли журналісти Вільного радіо прийшли до цього учбового закладу, на місці не було нікого, хто відповідає за пожежну безпеку. Однак, на вході ми одразу помітили, що на стелях стоять датчики.
Вахтерка розповіла нам, що ці датчики регулярно обслуговують, а біля її стійки облаштований пульт пожежної сигналізації.
В день, коли ми прийшли до коледжу, ми не встигли поспілкуватись з керівництвом закладу. Однак, один із заступників директора провів нас по будівлі і показав датчики. Через те, що в виші висока стеля, пристрої розміщують посередині.
На кожному поверсі стоять кілька куточків пожежної безпеки, де знаходяться кран і шланг, а в кожному кабінеті є вогнегасник.
***
Нагадаємо, в Донецькій області зараз проводять позапланову перевірку всіх соціальних закладів на готовність до пожежі. Перевірка пройшла вже в Слов’янському районі.
“Рятувальники перевіряють школи, дитсадочки, гуртожитки, лікарні, заклади освіти та розважальні центри. Рятувальники звертають увагу на вогнегасники і шляхи виходів і входів”, — розповіла Вільному радіо речниця ДСНС Донецької області Олександра Кочергіна.
Представниця рятувальників зазначила, що усі заклади освіти зобов’язані мати пожежну сигналізацію.
“Вони (заклади освіти — ред.) повинні мати пожежну сигналізацію, але це велика проблема на території Донецької області. За результатами перевірки, яка була ще на початку навчального року, було направлено багато позовів до суду за невиконання вимог пожежної безпеки”, — додала Кочергіна.
Однак, через вимоги законодавства, рятувальники не можуть зачинити або не дати право працювати школі без наявності пожежної сигналізації.
Зазначимо, 4 грудня в Одесі в коледжі економіки і права виникла масштабна пожежа, яка охопила всю будівлю. Від вогню будівля почалась руйнуватись. Станом на 12 грудня рятувальники ДСНС повідомляють про 16 загиблих. Серед них є викладачі, лаборанти, інші працівники коледжу та 1 рятувальник. Особу ще 6 тіл поки не можуть встановити.
(Фото: Новое время. Пожежа в Одеському коледжі економіки і права)
В ЗМІ повідомляли, що під час пожежі в коледжі не лунали тривожні сигнали, а про пожежу дізнались коли побачили в коридорі стовп диму. Під час обшуку території поліцейські та рятувальники не знайшли вогнегасників.
Правоохоронці оголосили про підозру керівнику коледжу, а також проводять обшуки в управлінні ДСНС Одеської області. В ДБР зазначають, що рятувальники мали перевіряти заклад освіти на вимоги пожежної безпеки.
Читайте також: